ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5474 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Medvěd 009: Už to není jenom ejchuchu

0 Redakce 21.7.2011

Medvěd 009 existuje sice již  od roku 1994, ale nemá to na české hudební scéně  moc jednoduché. Když na konci devadesátých let vznikla současná  podoba jiné úvalské party Divokej Bill a šla pak v popularitě strmě nahoru, pokořila i Medvěda 009, byť předák Divokýho Billa Vašek Bláha v té kapele začínal a hostuje v ní dodnes.

Pár měsíců poté  už byl Medvěd 009 podezírán z toho, že ve svém zvuku kopíruje úspěšnější souputníky ze stejného města, přičemž autorům těchto spekulací uniklo, že podobně skládal již dávno před příchodem početné sestavy Divokýho Billa. Toto srovnávání ho provází častokrát dodnes.

Aktuální album Pozdravuj nicméně naznačuje, že se jako kapela vyvíjí a v rámci toho se zvukově od minulosti nepatrně odklání. Nebyl to vážný záměr, nebyl v tom kalkul, prostě dosud především juchavá kapela trochu zvážněla a pohrála si s novými aranžemi skladeb a texty mnohem víc než v minulosti.

Dílem je to zásluha jí  samotné, dílem producenta Milana Cimfeho, v jehož studiu Sono dílko Pozdravuj vznikalo. Formace dosud producenta zvenčí nikdy neměla a Cimfe zase není zvyklý do tvorby kapel nezasahovat. Výsledkem jejich spojení bylo, že se lehce (a někde i těžce) měnila struktura některých písniček, jisté části mizely úplně, nové vznikaly a například na desce slyšitelně „nemedvědovskou“ pecku Angličan nakonec ve studiu nahrál Cimfe úplně sám podle vlastních představ, když vycházel z původního písňového nápadu saxofonisty Rudy Riga.

Na albu jsou i vážnější písničky, na což u nás posluchači nebyli zvyklí. Skladby Pozdravuj a Stín jsou reakcemi Rudy a mě na to, že v životě můžeš i někoho ztratit. To je věc, která jednou potká každého z nás. Že jsme teď schopni psát i vážnější skladby, je samozřejmě dáno hlavně tím, jak stárneme. Už to není jenom ejchuchu, už nám nestačí jen rozjásané písničky. Nelze ale současně říct, že na albu takové nejsou. Hned úvodní Spolek je v typicky medvědovském duchu. Je to kravina, ale je to vtipné. La Manche a Mamuti jsou podle mě také docela vtipné věci,“ říká o novém albu zpěvák a kytarista Pavel Měšťánek.

V několika skladbách se na desce objevují současné i historické postavy, stejně jako tomu bylo u kapely v minulosti. La Manche je o Františku Venclovském, Mamuti o světových kapelách, Hercule zase o slavném detektivovi Poirotovi, který svými logickými úvahami nakonec všechny zločince hravě usvědčí.

Na tohle album dost spoléháme, protože si myslíme, že je hezky nahrané, jsou na něm pěkné písničky, některé by mohly být i hitovky a navíc máme skvělé první reakce. V podstatě jsme zatím neměli žádný negativní kritický ohlas. Dostat ho nicméně mezi lidi je dnes strašně těžké. Využíváme facebook, využíváme internet, hrajeme koncerty, ale rádia nás moc nehrají, hudební televize mají dnes minimální dosah, a tak to jde docela pomalu. Přesto se budeme snažit na propagaci alba pracovat, jak to jen půjde, a věříme, že nám třeba pomůže docela povedený klip k písničce Pozdravuj,“ říká Měšťánek.

Objektivně dodává,  že  Medvěd 009 se už asi nikdy hudbou živit nebude. Muži v sestavě se s tím smířili, protože jsou realisté. Dnes už se u nás koneckonců hudbou uživí málokdo, jelikož na koncerty chodí stále méně lidí a alba se – jak známo – příliš neprodávají.

Medvěd 009 toho má už  nicméně dost za sebou. Po prvních koncertech konaných i v nejprestižnějších českých klubech vydal v roce 2000 demosnímek Věř medvědovi. Následovalo semifinále soutěže Rock Made In Gambrinue a finále Broumovské kytary, dále 3. místo na soutěži Rockfest Dobříš a bramborová medaile v Jim Beam Music. V roce 2001 měl čtyři bonusové písničky na albu Divokýho Billa Svatá pravda. Debut Chci se jen dohodnout vyšel v roce 2004 a druhá kolekce Hudba vás mladých o tři roky později. V roce 2008 se na trhu objevilo CD a DVD Votvírák se záznamem vystoupení na stejnojmenném českém festivalu.

Nyní je tu kolekce Pozdravuj. Nová a jiná. A podařená.

Medvěd 009
Název přinesl ve čtyřiadevadesátém roce Vašek Bláha. Okopíroval ho z jakéhosi dětského komiksu, ve kterém byl hrdinou medvěd 09. Přidal si jen jednu nulu. Byl to původně spíše pracovní název, ale  když se to jméno dalo na plakáty, tak už kapele zůstalo.

Medvěd 009 jsou:

Pavel Měšťánek –  zpěv, kytara
Vašek Bláha – kytara, zpěv
Honza Štrup – kytara, zpěv
Ruda Rigo – saxofon
Mitas – baskytara
Ing. Arch. Tajfun – klávesy
Kiska – bicí

JAROSLAV ŠPULÁK