ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10569 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lily Allen poprvé v Praze

0 Redakce 30.10.2009

Pop star moderního věku, královna MySpace, vášnivá bloggerka, módní návrhářka, to všechno je teprve čtyřiadvacetiletá Lily Allen. Dcera britského komika Keitha Allena (hrál třeba v kultovním filmu 24 Hour Party People) se narodila v Londýně.

V dětství se jí podařilo vystřídat na 13 škol. Neměla tak možnost získat dlouhodobé kamarády a jejími nejlepšími přáteli se tak staly knihy a především muzika. Líbil se jí drum and bass a mezi její největší oblíbence patřili The Specials nebo Happy Mondays (u nich možná načerpala svou příznačnou drzost). Ve čtrnácti dokonce utekla z domova, aby mohla na vlastní kůži zažít festival Glastonbury. Začala psát také vlastní texty a některé z nich do svých skladeb použili drum and bassoví producenti Future Cut z Manchesteru. Po ukončení povinné školní docházky se rozhodla, že se hudba stane jejím hlavním zaměstnáním. Zapracovala na svém zpěvu a vytvořila si nezaměnitelný nenucený vokální projev. Psala o všem, co jí napadlo a od začátku si nebrala servítky. Dobře věděla, že díky vzhledu roztomilého diblíka jí to každý odpustí. Plán jí vyšel dokonale a sebevědomí jí určitě dodal také úspěch jejího MySpace profilu. Tam začala v roce 2005 nahrávat svá dema a získávat si desítky tisíc fanoušků. Brzy si jí všimlo BBC Radio One a posléze také vydavatelství Regal/Parlophone, s nímž koncem roku 2005 podepsala smlouvu.

Na debutové  desce začala pracovat s producenty jako Greg Kurstin, Mark Ronson a Future Cut. Jako její první singl vyšla na jaře roku 2006 skladba LDN, v létě naslédovala píseň Smile (základní melodie vznikla už v roce 1968 a na svědomí ji mají The Soul Brothers). Obě zaznamenaly velký úspěch, LDN se dostala na sedmé místo britské hitparády, Smile se v prvním týdnu vyšplhala na první příčku. Ve stejném roce se na pulty dostalo její debutové album Alright, Still. Lily se po něm vydala na turné, během kterého zavítala třeba do Austrálie, Japonska nebo Spojených států. V roce 2007 vyšlo její album také v USA a Lily neúnavně spolupracovala s umělci jako Dizzee Rascal (na albu Maths and English) nebo s Basement Jaxx (na desce Crazy Itch Radio). V médiích se kromě hudby začal propírat i její osobní život, například vztah s Edem Simonsem z Chemical Brothers. Na svém druhém albu spolupracovala s producentem Gregem Kurstinem z The Bird and the Bee. Začátkem letošního roku deska vyšla s názvem It´s Not Me, It´s You a Lily se v ní nebojí zabývat drogami, slávou nebo politikou.

MARTIN VEJVODA


Lily Allen vystoupí 30.10.2009 v pražském klubu Sasazu