ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30560 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lil Wayne: rockové album předznamenává singl Prom Queen

0 Redakce 2.2.2009

Lil Wayne, momentálně asi nejdiskutovanější, kritiky i fanoušky velebená rapová star z jihoamerického New Orleans, nedávno oznámil vydání nové desky.

Jmenovat se bude Rebirth, vyjít má 7. dubna a k překvapení všech půjde s největší pravděpodobností o rockový počin. O tom, že šestadvacetiletý rapper koketuje s novým žánrem napovídalo už jeho vystoupení po boku Kid Rocka v listopadu 2008 během předávání cen CMA (Country Music Association). Lil Wayne byl prvním hip hopovým umělcem, který na těchto cenách vystoupil. Kupodivu se však objevil pouze s kytarou a za mikrofonem nepředvedl nic ze svého hip hopového umění.

Kritici se přitom shodují, že Wayneovo poslední dobou stále častější promenádování s kytarou působí přinejmenším rozpačitě, jako by si skutečný nástroj spletl s konzolí guitar hero. Svědčí o tom i jeho vystoupení z úterý 27. ledna, které se konalo v San Diegu. Wayne tu představil živě první singl z chystané novinky, nazvaný Prom Queen. Pro většinu fanoušků musí být nová skladba přinejmenším šokující. Fakt, že si v jednu chvíli bere do ruky kytaru a pokouší se předstírat hru (kamera radši jeho ruce zabírá jen sporadicky, místy rozostřeně), by se dal ještě pochopit jako nepovedený vtip. Zcela s vážnou tváří se tu ale rapper pokouší zpívat a každému musí být po pár tónech jasné, že v tomhle oboru se Wayne ve svých schopnostech přepočítal.


Lil Wayne: Prom Queen (San Diego, 27. ledna 2009)

Pokud je možné z nového singlu něco vyvozovat, pak bychom od nové desky Rebirth mohli čekat naprostý odklon od hip hopu. Tenhle nápad nepřekvapil jen fanoušky. Jisté rozpaky přiznávají i samotní producenti Infamous a Drew Correa, které si rapper k přípravě skladeb pro novinku přizval. „Proslýchalo se, že Wayne pracuje na rockovém albu, ale předpokládal jsem, že to budou (elektronické) 808 rytmy proložené kytarami,“ řekl Infamous pro Billboard.com. „Ale tu noc, kdy jsme na skladbě dělali (Wayne) řekl, že tam chce mít hodně bubnů, bas a kytar. Drew k tomu začal přidávat klávesy, ale (Wayne) to zatrhnul. V tu chvíli nám došlo, že to bude skutečné rockové album.

Oba zmiňovaní producenti spolupracovali na jeho posledním úspěšné desce Tha Carter III, nominované na ceny Grammy. S aktuálním singlem Prom Queen si ale úplně jistí nejsou. „Když byla skladba příští ráno hotová, Wayne nám řekl, že to bude singl,“ vypráví Correa. „Mysleli jsme, že si dělá legraci. Zdálo se nám, že to říká jen ze slušnosti. Ale za pár dní už jsme podepisovali papíry a opravdu se to stávalo skutečností.“ Navzdory prvotním rozpakům se tohle duo rozhodlo produkovat tři skladby pro Rebirth a Infamous Billboardu řekl, že Wayna obdivuje za to, že zkouší něco nového.

Nesvědčí ale plánovaná deska a vystoupení z tohoto týdne spíše o ztrátě sebekritičnosti než o novátorství? Může si na vrcholu své hip hopové slávy dovolit takový úkrok stranou? Vždyť rok 2008 ho vynesl na naprostý vrchol popularity. Očividně je mu to jedno a tenhle tvrdohlavý rapový Napoleon si nenechá jen tak něco rozmluvit. Nechce jen snít o tom, že je rocková hvězda. Chce svůj sen uskutečnit a to co nejdřív. Nedostatek talentu pro takový počin nepokládá za překážku, Prom Queen mluví za vše. Na druhou stranu, pěvecké neumětelství v době efektu Auto Tune nemusí stát v cestě vydání desky. Nezbývá, než si počkat do sedmého dubna, kdy se dozvíme, jestli Lil Wayne s albem Rebirth svou kariéru úspěšně utopí nebo půjde o proklamované znovuzrození.

Lil Wayne: A Milli (z alba Tha Carter III)

Rapperská hvězda z amerického jihu Lil Wayne (vlastním jménem Dwayne Michael Carter, Jr., narozen 1982) svou kariéru začal už v pubertě se  skupinou The Hot Boys, která vznikla v roce 1997. Čtveřice vydala dvě regulérní alba Get It How You Live (1997) a Guerrilla Warfare (1999). Zanedlouho po jejich druhém albu vydává Wayne první sólovku The Block Is Hot, která se stává dvakrát platinovou. Velkou reputaci si získává ale také díky mixtapům, kterých vydal během své kariéry nespočet. Významný posun k „dospělejšímu“ hip hopu předznamenává deska The Carter (2004) s velkým hitem Go DJ. Album se vyšplhalo do Top Five. V té době se stále častěji objevuje v roli hosta, například ve skladbě Soldier od Destiny´s Child. V následujícím roce pokračuje série úspěšných a kritiky ceněných mixtapů (například Dedication s DJ Drama). Tha Carter II  už vychází v době, kdy Wayneův věhlas závratně stoupá. Deska se dobře prodává, ale ve srovnání s poslední novinkou z minulého roku Tha Carter III je to pořád ještě slabý odvar. Alba se totiž prodalo už v prvním týdnu po vydání přes milion kusů. Další milion se prodal během následujícího měsíce a díky singlům jako Lollipop nebo A Milli se Wayne postaral o jednu z nejpopulárnějších a nejdiskutovanějších desek roku 2008. Wayne si za ni vysloužil osm nominací na cenu Grammy, víc nemají ani Coldplay se sedmi nominacemi.

MARTIN VEJVODA