ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6778 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Liguére!: Ze škatulky je škatule

0 Redakce 9.6.2009

V několika obchodech v Přelouči a zhruba padesátikilometrovém okolí teď kromě běžného sortimentu seženete i nové album tamní skupiny Liguére!

Jmenuje se Raz dva a než čtveřice vyjede na plánované podzimní koncerty a bude je prodávat u stolečku vzadu v sále, její fanouškovská základna si může dílo obstarat touto cestou (i přes internetové stránky www.liguere.cz). Přestože s pauzou hraje kapela od roku 1995, je to její první plnohodnotné album.

Doufám, že se najdou noví fanoušci, které deska osloví. Náš hudební pohled nebyl nikdy úzce zaměřený, což trvá. Spíš bych řekl, že se ještě rozšiřuje. Jestliže jsme předtím byli v nějaké stylové škatulce, tak teď se zvětšila na škatuli,“ vysvětluje zpěvák a houslista Alan Pešta.
Novinkou v soundu kapely jsou klávesy, které jako by chtěly více podtrhnout hardrockový fundament. Vedle něho je ale obvyklý folklór i alternativní rock dovolující chovat se muzikantům při skládání naprosto svobodně.


Liguére!
Při hledání názvu se probírala řada možných i nemožných variant. Alan Pešta, milovník starých českých filmů, navrhl výkřik Liguére!, kterým proslul herec Vlasta Burian. Ostatní souhlasili, aniž by věděli, že jim název učiní v budoucnu potíže u některých pořadatelů. Našli se totiž tací, kteří je okamžitě zařadili do sorty pivních kapel typu Alkehol a na koncert je nevzali. Přitom spotřeba alkoholu v kapele Liguére! Je naprosto standardní.


Klávesy jsou jen na desce, živě je zatím nepoužíváme. Může se to samozřejmě změnit, ale to ukáže až koncertování. Deska je venku tři týdny. V textech jsem možná v některých věcech osobnější než v minulosti a také je tam víc humoru, nadsázky a ironie. Decentně jsem tam zamíchal i trošku politiky,“ říká Pešta

Liguére! Jsou ve druhé etapě své existence. První uzavřeli s příchodem nového tisíciletí a tuto otevřeli po čtyřleté pauze v roce 2005. „Nebyli jsme v první fázi extra populární, spíš bych řekl, že jsme byli druhá klubová liga. A upřímně říkám, že návrat po pauze nebyl jednoduchý a doteď se s tím trochu potýkáme. Skoro všechno, čeho jsme předtím dosáhli, jsme ztratili. Moc se nám toho zpátky získat nepovedlo, a tak si teď hodně slibujeme od té nové desky,“ vysvětluje Pešta.

Liguére jsou:

Alan Pešta – zpěv, housle
Míla Sládek – kytara
Martin Dvořáček – bicí
Pavel Gloza – baskytara

JAROSLAV ŠPULÁK