ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27197 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lety mimo: Dál od vesmíru

0 Redakce 11.10.2009

Plných šest let vystupovaly Lety mimo jako předskupina Tří sester. U nich tehdy působil „mimoletský“ kytarista Cvanc, a tak to bylo spojení logické. Přesto právě toto působení kapele poněkud ublížilo. Pasována do role „věčných“ předskokanů slavnějších kolegů se v posledních letech snaží z této pozice vymanit. Jde to pomalu, nicméně nové album Pouhá chemie napovídá, že cesta trnitá je správná.

„Od začátku naší tvorby jsme používali metafory z oblasti vesmíru, sci-fi a počítačového světa. Na novince jsou použity v lidovějším duchu. Už to není vyloženě o tom, že bych snil o životě ve vesmíru nebo o mimozemšťance. Teď k těmto věcem spíše přirovnávám události z normálního života,“ říká zpěvák, baskytarista a autor textů Looky. V podstatě lze říct, že od tušené hudební progrese, která provázela předešlé počiny trojice, se tato nyní dostala k obyčejnějším písničkám. Je to v podstatě střední rockový proud v podání lidí, kteří na hudební scéně hledali nové prostory.


Lety mimo
Kapela vznikla na Umělecko-průmyslové škole v Turnově. Původní název byl Chátra 77, nicméně rodiště jejích členů, sice obec Lety a město Mimoň, rozhodly o tom, že si po půlroce začali říkat Lety mimo.


Není nám už dvacet, ale třicet. Už neproháníme holky po barech, ale máme svůj život, který odpovídá našemu věku a jenž si budujeme. Máme prostě jiné starosti, než jsme měli před deseti lety. Ve spoustě věcí je krásné takové starosti mít. Když mi ale bylo dvacet, tak jsem jimi opovrhoval a nechtěl jsem je,“ dodává Looky. Nová hudba kapely slouží textu a písničce. Přestože na novince není žádná výrazná chytlavka, alespoň ne na první poslech, sound kapely se profiluje, za což si zaslouží pozornost a poslech.  

Hodně kamarádím s Michalem Hrůzou, který mi s touhle deskou dost pomohl,“ pokračuje Looky. „Snažil se mi otevírat oči v tom, co je dobré dělat a co je zbytečné. V té době prožíval narození dcery a tím pádem velkou životní změnu. Líbilo se mi, jak o tom mluvil a jak z toho byl nadšen. Já ještě tak daleko nejsem, nejsem ani ženatý. Přesto mě jeho postoj ovlivnil, stejně jako postoj spousty mých kamarádů, kteří zakládají rodiny. Líbí se mi pohled na svět dospělýma očima. O ten jsem se snažil.“  

Narodili se už v devadesátém roce. První album UFO si vydali sami o osm let později. Díky němu podepsali smlouvy s vydavatelskou společností BMG a nahrávka Spacepunk 2001 (2000) vyšla už na této značce. Doba se však změnila a kapela se o svou novou desku stará již ve vlastní režii, stejně jako řada jiných kolegyň na české hudební scéně.

Minulý týden odehrály Lety mimo unplugged koncert v pražském Rock Café. Ukázal, že toto podání zejména novým písničkám z posledního alba nadmíru vyhovuje a cesta, kterou trojice zvolila, je přinejmenším prozkoumáníhodná. Ostatně, na příští rok chystá unplugged album. K výročí.

JAROSLAV ŠPULÁK

Lety mimo jsou:
Looky – zpěv, baskytara
Cvanc – kytara, zpěv
Maštěnka – bicí