ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27858 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Kožené bundy, kytary a nezletilé hvězdy

0 Redakce 16.9.2008

Kdo říkal, že rock’n’roll je mrtev? V belgickém městečku Dilbeek sídlí kapela, která si to rozhodně nemyslí. V jejich hudbě jsou Led Zeppelin, The Rolling Stones nebo The Stooges pořád v nejlepší formě, a ačkoliv v zlatých časech garážového rocku nebyli naživu nejspíš ještě ani jejich rodiče, jejich syrové nahrávky jsou stylově věrné a řízné. Říkají si Black Box Revelation a stejně jako The White Stripes si vystačí jen s kytarou a bicími.

Kytarista a zpěvák Jan Paternoster má osmnáct let a bubeník Dries Van Dijck je dokonce ještě o dva roky mladší, ale jako o teenagerské kapele se o nich mluvit nesluší. Jejich na kost odřený rock’n’roll si nebere žádné servítky a tříminutové vypalovačky srší mladickou energií a svěžestí.


Black Box Revelation: Die For Peace (& Peace Will Die)

Vloni vydali albový debut Set Your Head On Fire, za který si vysloužili srovnání se současnou rockovou špičkou jako jsou Vines, Black Rebel Motorcycle Club nebo Wolfmother. Drzý a zároveň ležérní projev zpěváka Jana připomíná křížence mezi Mickem Jaggerem a Iggy Popem, ale Black Box Revelation jsou příliš mladí na to, aby se jim dalo vyčítat, že jsou sprosté retro. Rock’n’roll v jejich podání není zatížený o obvyklá žánrová klišé, spíše se v jejich hudbě objevuje ve své čisté formě jako klučičí rebelská hudba. Jan a Dries prostě jen chtějí s elektrickou kytarou podpálit svět bez ohledu na to, kolika generacím před nimi se to už nepovedlo.

V minulém roce ještě Black Box Revelation jezdili jako předkapela svých slavnějších krajanů dEUS. Pak se ale album dočkalo mezinárodní distribuce a chytlavý singl I Think I Like You začaly hrát americké univerzitní stanice. Pozvání do Ameriky na sebe nenechalo dlouho čekat a Black Box Revelation si za velkou louží zahráli i v San Francisku, kolébce garážového rocku. V San Diegu je místní tisk ohlašoval jako „nejlepší věc, která se kdy stala v historii belgického rocku“, nicméně Jan a Dries svůj koncert málem zmeškali. Horliví sekuriťáci totiž dva nezletilé kluky v kožených bundách odmítali vpustit do klubu. Je sakra těžké být rock’n’rollová hvězda, když vám ani neprodají pivo!


Black Box Revelation: I Think I Like You

Black Box Revelation + Secret 9 Beat, 19. 9. – Palác Akropolis, 19:30