ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30659 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Koblížci: Písničky v rádiích jsou jen výplň mezi reklamou

0 Petr Hašek 15.11.2012

„Je skvělý být ze Šumperka,“ tvrdí baskytarista tamní punkrockové skupiny Koblížci Wilip. Shoduje se sice se třemi dalšími spoluhráči v tom, že dostat se odtud na slušnou pozici na české scéně vyžaduje odvahu i velký kus štěstí, na rodné město ale nedají dopustit.

„Nikdy jsme nezažili takový ten velký zlom. Svou pozici jsme si vyjezdili, hrajeme spoustu koncertů. Jde to pozvolna. Začínalo to hospodou U Divočáka v Králíkách, kde nám před mikrofonem tancoval jeden vožrala a ostatní se váleli po zemi, a šlo to přes televizi Óčko, která pustila náš videoklip Zavři oči a všechno dostalo spád. Těžko říct, kde to skončí. Rádi bychom se ale někdy hudbou živili,“ říká Wilip.

Koblížci je skutečně kapela, která nenápadně stoupá vzhůru. Hraje punk rock, v písničkách prahne po melodii a chtěla by co nejdřív napsat skladbu tak pitomou, že ji budou hrát i česká rádia. Zatím se jí to nepovedlo.

„Chtěli bychom napsat pár pecek, které by hráli v rádiích, a pak si jít svou cestou a dělat hudbu podle sebe,“ vysvětluje zpěvák a kytarista Josie. „Rádia nejsou náš prvořadý cíl. Když nás nebudou hrát, tak se z toho nepoděláme. Stejně v dnešní době písničky v rádiích tvoří jen výplň mezi reklamou,“ usměje se na vysvětlenou Wilip.

Čtyři muzikanty z Koblížků spojila hudba. Udělala to tak pevně, že mezi nimi vzniklo nejenom přátelství hudební, ale i životní. Alespoň to tak vypadá, byť dlužno podotknout, že po pěti letech existence ještě asi nelze u kapel vážně hovořit o ponorkových nemocech nebo dlouhodobých krizových okamžicích. Zvláště ne u těch mladých…

První písničku napsali v prosinci 2007, tedy v roce, kdy v Šumperku přišli jako skupina na svět. Jmenuje se Nechej mě tak a podle kytaristy Brandyho je to dobrá pecka. Občas ji ještě na koncertech hrají.

Naprostá většina jejích písniček má české texty. V tom mají jasno. „Jen jednu jsme napsali s anglickým textem. Hráli jsme ji pouze v začátcích. Navíc jsme úplně hrozní angličtináři, a tak jsme si řekli, že se na to vykašleme a budeme psát česky. Myslíme si, že spousta našich kapel dělá anglické texty proto, aby se někam dostala. Přitom to v ničem nepomáhá, nefunguje to a doma jim lidi pořádně nerozumějí,“ vysvětluje Josie.

„Když jsme se dali dohromady, měli jsme několik cílů. Chtěli jsme třeba hrát na Rock for People, což se už povedlo, dokonce třikrát. Chtěli jsme se taky dostat do časopisu Bravo a pak s velkou slávou skončit. V Bravu jsme už byli, ale naštěstí fungujeme dál,“ říká bubeník Rob.

„Při naplňování cílů, které už dnes máme každý jiný, může být v mém případě problém, že nejsem vystudovaný muzikant a na hudební teorii jsem doslova antitalent. Myslím si ale, že by se hudba měla hrát tak, jak ji člověk cítí. Já to tam prostě vždycky nějak prásknu, a když to trefím, tak je to dobrý,“ říká Josie.

Jako jeden muž všichni tvrdí, že melodie, z nichž později vytvoří písničky, je napadají na různých místech. Wilip mluví o koupelně, sprše a vůbec prostorách, kde je voda. Brandy je zase toho názoru, že mohou přijít ve snu, jako se to stalo třeba Johnu Lennonovi v případě Imagine. „A já šel jednou vožralej po ulici a vymyslel jsem refrén k písničce Kejty,“ chlubí se Josie. Mimochodem k písničce, která úspěšně doprovodila film Můj vysvlečenej deník, jenž měl premiéru v letošním roce. I díky ní o kapele ví spousta lidí.

Koblížci se zúčastnili několika soutěží. Zásadní pro ně byla Skutečná liga v roce 2010. Nevyhráli sice, ale ujal se jich poté duchovní otec soutěže Lukáš Fousek. Pod jeho vedením se nyní pohybují na české hudební scéně a směr je jasný: vpřed. V diskografii mají tři alba, to poslední se jmenuje Sami sebou a vyšlo loni. Momentálně pracují na písničkách pro další desku. Chtěli by ji vydat příští rok a tvrdí, že už na ní nebude tolik textů o sexu, jako tomu bylo dosud.
„Vyvíjíme se, a to po všech stránkách,“ dodal Wilip.


Jak vznikl název Koblížci?

Chtěli přijít s něčím originálním. Protože si většina kapel dnes dává anglické názvy, oni se nakonec rozhodli pro krásné české slovo Koblížci.


Koblížci jsou:

Josie – zpěv, kytara
Brandy – kytara
Wilip – baskytara, zpěv
Rob – bicí