ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14037 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Katy Perry: Políbila ji Múza?

0 Redakce 16.3.2009

Katy Perry se v poslední době stala nejčastěji protáčenou interpretkou v českých rádiích. Našincům (nebo alespoň místním hudebním dramaturgům) se očividně líbí a ani jinde na světě si tahle čtyřiadvacetiletá mladá dáma nemůže stěžovat.

Zatím se jí podařilo prodat přes dva miliony desek a třináct miliónů digitálních skladeb, singlů a mobilních vyzvánění. Čím si vysloužila takovou pozornost a proč se tolik líbí? Katy umí zpívat, především je ale cílevědomá a podařilo se jí dát dohromady s těmi správnými lidmi. V neposlední řadě své touze po slávě a uznání podřídila vše, včetně dobrého vkusu. K získání pozornosti jí stačí Madonnou desítky let používané triky, které kupodivu pořád fungují. Je tu prostě nová generace, která potřebuje mít svou vlastní „rebelku“. Ať už to znamená cokoli.

V případě Madonny se nejpovedenější a největší pozornost vzbuzující výstřelky týkaly pokaždé buď sexu nebo náboženství. U Katy Perry to vlastně není o moc jiné. Nejprve něco biografických údajů. Katy Hudson (neboli Katherin Elizabeth Hudson – tak zní její skutečné příjmení) se narodila v roce 1984 v kalifornské Santa Barbaře do přísně nábožensky založené rodiny. Otec i matka po poměrně divokém mládí (prostě hippies experimentující s LSD) prodělali přerod v protestantské duchovní. Jejich dcera se s tím pochopitelně svezla. Nesměla poslouchat populární hudbu jako její vrstevníci, její pěvecký talent ale nezůstal utajen a tak se brzy dostala do kostelního sboru. „Můj táta mi za to dával deset dolarů, což pro mě bylo v devíti letech hodně peněz. Zpívala jsem všude, v kostele, na stole v restauraci, na rodinných oslavách,“ vzpomíná. Na jednom dýchánku u kamarádky ale objevila Queen a jak sama říká: „nebe se tehdy otevřelo a zachránilo mě. Od té doby jsou mým největším vzorem. Jejich muzikálnost a texty byly tak nádherné a opravdové. Od té doby jsem neslyšela nic podobného.“ Aleluja!


Katy Perry: I Kissed A Girl

Křesťanský pop a sedmileté tápání

V patnácti už byla rozhodnutá vydat se po hudební dráze a její rodiče se s tím museli nakonec smířit. Stejně, jak sama říká, byla vždycky „černou ovcí rodiny“.  „Tou pořád jsem,“ dodává. „Jsou už zvyklí na můj černý humor a silný sarkasmus, které prostupují všechno. I když jsem byla vychovaná v přísném křesťanském duchu, vždycky to o mně věděli. A ještě markantnější to bylo, když jsem opustila rodné hnízdo.“ V té době pobyla nějakou dobu v Nashvillu, kde si vylepšovala své schopnosti v psaní hudby u veteránů country hudby. Rodiče se na ní ale zlobit nemohli, její první eponymní deska (tehdy ještě podepsaná jejím rodným jménem Katy Hudson) z roku 2001 spadala do škatulky křesťanského pop-rocku. Album se ale netěšilo příliš velkému ohlasu, i když se nejednalo o úplně suchopárnou a nudnou záležitost. Už tady se ukazuje, jak velký vliv má na vokální projev Katy Alanis Morissette. Zkrátka docela energický střední proud, který se minul účinkem. Upoutal ale pozornost důležitých producentů z branže, a to se počítá.

Ve svých sedmnácti potkává Glena Ballarda, vyhlášeného producenta a skladatele, který je podepsaný jako spoluautor pod albem Jagged Little Pill od Alanis Morissette z roku 1995. U Katy nejspíš zavětřil povědomý hlas, a tak se jí chopil a několik let jí pomáhal rozvíjet její talent a autorské schopnosti. Poté se dala dohromady s producentským týmem the Matrix, kteří spolupracovali třeba s Avril Lavigne, Shakirou nebo Korn. Tentokrát chtěli natočit vlastní album a Katy měla představovat jednu z jejich zpěvaček. Celý projekt šel nakonec k ledu a Katy netají své tehdejší zklamání: „Bylo to nesmírně odrazující. Byla jsem tak blízko, že jsem mohla vzít kopii a výtvarnou předlohu, ukázat ji svým kamarádům a říct jim: ‚To koukáte. Konečně se mi to podařilo.‘ A o dva týdny později mi zavolali, že je všechno pryč.


Katy Perry: UR So Gay

Sláva až na první místě

Její touha po úspěchu byla ale ještě o to větší a na lepší časy se jí začalo blýskat v roce 2007, kdy podepsala smlouvu s Capitol Records. První singl UR So Gay upoutal pozornost hlavně svým textem a doprovodným videoklipem. Opravdový průlom se jí ale podařil až s písní I Kissed A Girl, která dobyla první místa příček ve dvaceti zemích. V červnu minulého roku vydala svůj „nekřesťanský“ debut One of the Boys, na kterém s ní spolupracovali hitmakeři Glen Ballard a Dr. Luke (pomohl udělat Avril Lavigne). Od této chvíle už máme tu čest s Katy Perry, její občanské jméno se totiž příliš podobalo filmové celebritě Kate Hudson. První příčky hitparád pak začal obsazovat její současný hit Hot N Cold, který dominuje i českým rádiím.

Ano, Katy je teď přesně tam, kde vždycky chtěla být. Ať už je její hudba jakákoli, teď může svým přátelům a rodičům říct: Tak vidíte, přece jsem to dokázala. Předtím přece vydala jen jedno neúspěšné album a další projekt se nevydařil vůbec. Není divu, že se chtěla prosadit tak zoufale, až sáhla k těm nejlacinějším trikům. Na její aktuální desce je tahle snaha získat pozornost za každou cenu patrná od začátku do konce. Překonává tabu, která neexistují (lesbické sklony), obviňuje nenáviděného přítele z toho, že je gay a občas utrousí i nějaké to sprosté slovo. To vše s přihlédnutím k tomu, že pochází z nábožensky založené rodiny, proti které se teď nejspíš bouří. Vedle rádoby rebelských textů stojí cukrkandlový popík, který je stejně prázdný jako zpěvaččina silácká gesta. A přesně taková kombinace zřejmě nějakým způsobem funguje. Trocha té kontroverznosti v popu nikdy nebyla na škodu, jen ta Madonna na to šla o dost chytřeji.

MARTIN VEJVODA (foto: MySpace)