ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7312 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Karpina: Politická kapela s humorem

0 Redakce 21.1.2010

Zatímco česká hudební  scéna neustále trpělivě očekává příchod silné politické a společenské kapely, která bude mít dost síly, drzosti, agresivity i nadhledu, fanoušci na Slovensku jednu takovou mají. Jmenuje se Karpina, pochází z Bratislavy a 29. ledna se představí v tamním klubu Babylon. Po třech letech a osmi měsících to bude první koncert na tom místě. Klub v mezidobí nefungoval. Jedním z důvodů akce je i loňské vydání druhého alba 3ptych.sk.

Na nové desce jsme chtěli nabídnout trochu jiné odstíny než na předešlé Prievidza. Zatímco tam bylo mnohem víc nadhledu, na novince jsou už i vážné věci. Písnička Ondrej R. je o Ondreji Rigovi, který byl odsouzen za několik vražd a je nejznámější masový vrah na Slovensku. Jeho příběh byl zfilmovaný a spisovatel Dominik Dán o něm napsal knihu Bestie. Pod jejím vlivem náš zpěvák Elvis složil písničku. Stejně vážně je míněná i skladba Incest. Jsme politická kapela, to je jasné. Myslím si ale, že dokážeme brát věci s humorem. Na desce jsou i skladby, které jsou absolutní recese,“ vysvětluje kytarista Peter Deák.

Malým problémem pro českého posluchače jsou slovenské reálie, které v textech Karpiny hrají podstatnou roli. Pokud chcete být „in“, seznamte se trochu s děním u východních sousedů. Tak, jak jste se v minulosti rádi seznamovali se situacemi, které vám nabízeli jiní Slováci – Horkýže slíže.

A propós, Horkýže slíže. Bylo by jednoduché Karpinu s nimi srovnávat. Trochu to k tomu svádí, ovšem bratislavská kapela je přece jenom něco jiného. Není ryze punková, stylově vytváří pestrou směsku. Má ve svém středu výtečné hudebníky, pro které nebyl problém přizvat jako studiové hosty třeba skvělé slovenské kytaristy Andreje Šebana, Henryho Tótha, Jimiho Cimbalu nebo Dušana Antalíka.

Náš zpěvák má zálibu v mixování věcí, které zdánlivě mixovat nejdou. Hudba je rádiová. To znamená, že v ní nejsou zbustrované kytary, protože slovenská rádia si to nepřejí. Je také melodická, protože slovenská rádia to tak chtějí. K tomu je ovšem absolutně nepoužitelný text – záměrně a naschvál. Naše písničky nepustí na Slovensku v rádiu nikdo,“ říká Deák.

Pravda je nicméně taková, že doma je Karpina známá a úspěšná. Když vyšlo album 3ptych.sk, dal si jeden tamní žurnalista práci s tím, že zavolal všem osobnostem, o nichž je v textech na novince řeč. Jediný, kdo nereagoval podrážděně, byl prý Kuly, zpěvák kapely Desmod. Ruku na srdce, který novinář by si dal takovou práci s albem kapely, která nestojí za řeč.

Žijeme si ovšem své poklidné životy, protože Karpina je především náš koníček. Všichni v kapele jsme chlapi ve středních letech, kteří sledují média, zprávy i společenské relace. To všechno nás neuvěřitelně inspiruje,“ odkrývá karty Deák.

Karpina hraje od podzimu 1989, první její texty vznikly ještě v době komunismu. Úvodních patnáct let koncertovala v podstatě jen v Bratislavě, protože zpěvák Elvis nebyl ochoten kvůli hraní město opustit. V roce 2006 vyšel debut Prievidza, který byl důsledkem tlaku a přání fanoušků. Úspěch se dostavil nebývalý, a tak se o dva roky později i do té doby neochotný zpěvák rozhodl, že když už si lidé koncerty Karpiny přejí, mají je tedy mít. Kapela se rozjela do klubů a na festivaly.

V roce 2008 jsme konečně vyjeli mimo Bratislavu. Tam na nás chodí vždy zhruba tisícovka, ale co se stane jinde jsme netušili. Potěšilo mě, že jsme měli všude tak dvě stovky lidí. Byla to senzace, protože do té doby jsme opravdu nikde nehráli. Loni jsme už objeli celé Slovensko, přesněji jsme hráli ve všech patnácti klubech, které tam jsou, plus letní festivaly. Teď nás zajímá i Česko, i když víme, že to bude těžké,“ připouští Deák.
 
Karpina znamená „ospalka“. Kapela by chtěla, aby se všichni lidé ráno s Karpinou vzbudili a měli ji „v oku“.  

Karpina jsou:

Ľudovít „Elvis“ Gálka – zpěv

Peter Deák – kytara

Tomax Gabris – kytara

Peter Guláš –  baskytara

Dr. Victor – bicí

JAROSLAV ŠPULÁK