ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24119 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Johny Said The Number: Když člověk myslí srdcem

0 Redakce 24.8.2010

O novojičínské trojici Johny Said The Number ještě loni věděli jen rodinní příbuzní, přátelé a známí. Minulé léto měla jeden jediný koncert, a to kdesi na Moravě na taneční zábavě. Zvučil ji tam ale chlapík, jenž mládencům po koncertě nabídl možnost nahrát ve svém studiu Bomb Jack v Hranicích demosnímek.

Vzali si čas na rozmyšlenou a poslouchali nahrávky kapel, které s tím studiem už zkušenost nabraly. Nakonec se pro ně rozhodli a zdá se, že neprohloupili. „Jakmile jsme začali točit, měli jsme strašně dobrý pocit. Nečekali jsme, že dosáhneme tak dobrého zvuku, ale těm skladbám jsme věřili od začátku,“ říká Johny, zpěvák a kytarista formace.

Tehdy čerstvě nahrané  písničky Everybody, Now My Mind Has Changed a Gap upoutaly pozornost. Lidé ze serveru bandzone.cz si jich neomylně všimli a následujícím telefonátem začali kapele pomáhat plnit její teenagerský hudební sen. Výsledkem toho bylo například letošní festivalové turné, které vedlo přes všechny významné akce včetně Rock for People nebo Sázavafest a přineslo kapele třeba i vítězství ve vyhledávací festivalové soutěži Broumovská kytara.

V jejím současném stylu je několik zásadních ukazatelů. Jeden vede k hudbě šedesátých let, druhý k zatraceně příjemným vokálním partům, které hudbu provázejí od nepaměti, a třetí třeba k punkrockové syrovosti, jež byla v posledních letech přetavena v tzv. neopunk. Johny Said The Number tím ale nekončí.

Momentálně máme tři nástroje – kytaru, baskytaru a bicí, proto hrajeme tak, jak hrajeme. V budoucnu přibude třeba klavír a my se stylově posuneme. Rozhodně se ničemu novému nebudeme bránit. Vychází to z vnitřního pocitu, který máme všichni tři stejný. Chceme jít dál, nehodláme se zaseknout na místě. Současně ovšem nemůžu říct, že bychom byli nespokojeni s tím, jak naše hudba zní dnes,“ tvrdí Johny.

Inspiruje nás jakákoliv muzika, u které cítíme, že má něco do sebe a nabíjí nás. Chceme docílit téhož, proto se nehodláme omezit jen na to, že budeme používat tři nástroje. Klavír je samozřejmě dobrá cesta, stejně tak třeba elektronické zvuky. Strašně se nám líbí projekt Owl City. Kdybychom byli schopni muziku podobně skvěle kombinovat, bylo by to přesně to, co by nám vyhovovalo,“ přidává se baskytarista a zpěvák Kosák.

V jejich anglických textech je spíše optimismus a naděje než cokoli jiného. Kapela, která vše tvoří ve třech, se ale nebrání ani vážnějšímu pohledu. Třeba jako je v písničce Gap, která patří k triumvirátu těch, jež všechen ten frmol způsobily. Pokud totiž budeme hledat partu, jež za poslední rok udělala co do náběru popularity nejvíce práce, pak mezi favority rozhodně počítejme i Johny Said The Number.

Vztahy s našimi nejlepšími kamarády to nezměnilo, za což jsme strašně rádi. Podporují nás v tom, co děláme. My tři jsme ale lidé, kteří mají rádi svůj klid. Když vyjedeme na nějakou velkou akci, kde je rachot a rušno, tak nás to někdy trochu rozhodí. Neříkáme, že bychom si toho frmolu, který teď kolem nás je, nevážili. Chtěli bychom si ale uchovat i ten vnitřní klid,“ vysvětlil Kosák.

Do budoucna myslí Johny Said The Number na album. Bude otázka, v jakém hudebním rozpoložení k němu doputují. Tahle trojice totiž přemýšlí skrz muziku, ne skrz popularitu. „Vážíme si všech lidí, kteří to myslí srdcem,“ uzavírá Kosák.
 
 


Jak vznikl název Johny Said The Number

Název přinesl Johny, čili Honza, se vzpomínkou na hodinu matematiky. Při ní učitelka vyvolávala stylem, že řekla číslo a k tabuli šel ten, komu v pořadí žáků náleželo. Došlo i na Johnyho, a když se vrátil do lavice, vyzvala jej učitelka, aby řekl nějaké číslo on. Jakmile se tak stalo, učitelka do pléna pronesla: „Ták, Honza řekl číslo…“ Tu větu si Johny napsal anglicky do svého sešitu a nechal ji být. Když se pak hledal pro kapelu název, nabídl ji. A vyhrál.


Johny Said The Number

Johny – kytara, zpěv

Kosák – baskytara, zpěv

Ouhambee – bicí

 

 

JAROSLAV ŠPULÁK