ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24046 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Jazz na Hradě: Jana Koubková 65

0 Redakce 4.10.2009

Koncert Jana Koubková 65 se uskuteční v rámci cyklu Jazz na Hradě ve středu 7. října 2009 ve 20.00 hodin v Nové galerii.

Ppřesto, že má Jana Koubková (31. října 1944), jak sama říká, 65 v kapse, patří stále mezi novátory českého jazzu. V šesti letech se stala členkou Dětského rozhlasového sboru, později maturovala na průmyslové škole a s touto kvalifikací také nastoupila do ČKD Praha-Traktace. Pracovala poté jako čistička oken, manekýna, televizní hlasatelka, úřednice v knihovně, dělnice v trubkárně, ale také jako barová zpěvačka. Její talent se v poslední z těchto profesí prokázal natolik důrazně, že postupně začala čím dál více spolupracovat s renomovanými hudebními skupinami jako Linha Singers, Inkognito Quartet, Kučerovci, Pánkovi, CK Vocal a divadlem Semafor. Po večerech vystudovala Lidovou konzervatoř.

Jazzu se na plný úvazek začala věnovat v polovině sedmdesátých let zejména v Jazz Sanatoriu Luďka Hulana, se kterým natočila LP Milá společnost (1977), v Jazz Half Sextetu Viktora Kotrubenka a  tehdejším Jazz Q Martina Kratochvíla. Velmi záhy se na české jazzové scéně etablovala jako výrazná osobnost, a to především díky nezaměnitelné schopnosti improvizace, ve které se jí prakticky žádná ze současných českých jazzových zpěvaček nevyrovná. Brzy na sebe upozornila celou řadou vlastních projektů, jako byla vokální skupina Hot Tety, Horečka Band Trio ve spolupráci s vibrafonistou Radkem Kramplem a Petrem Zemanem či hranice jazzu výrazně rozšiřující Horký dech Jany Koubkové s kytaristou Michalem Pavlíčkem a Jiřím Hrubešem na bicí. Pro styl Jany Koubkové je příznačná dodnes trvající spolupráce s perkusisty Musou Imramem Zangim, Alanem Vitoušem (LP Jazz Praha Live – Vitouš Trio 1986), Milošem Vacíkem (CD Absolonie 1996) a Jaromírem Helešicem ve skupině Afrolatin Band či její nedávné projekty s kvartetem Clarinet Factory. V rámci svých hudebních produkcí objevila pro jazz řadu významných talentů a osobností. Za všechny jmenujme alespoň sólistu zářijového koncertu Jazzu na Hradě Pavla Jakuba Rybu,  kterého poprvé uvedla na jazzovou scénu ve své kapele Plesk!. Pro své kvality a stylovou flexibilitu byla už od začátku své kariéry vyhledávanou sólistkou big bandů Karla Vlacha či Gustava Broma, Jazzového orchestru Českého rozhlasu Kamila Hály a později Felixe Slováčka, Pražského Big Bandu Milana Svobody a řady dalších podobných těles.

Koubková nezůstala stranou ani jako organizátorka různých jazzových akcí. Začátkem osmdesátých let založila Vokalízu – festival jazzových, bluesových a rockových zpěváků. Vytvořila celou řadu rozhlasových a televizních pořadů a do současnosti se angažuje také dramaturgicky při tvorbě programu klubu U Staré paní. Prakticky od začátku své kariéry organizuje různé skupiny a vede příležitostné workshopy. Je také literárně činná, publikuje, píše fejetony, texty písní, scénáře a napsala dvě knížky Recepty proti samotě a Zutí provádím s chutí.

V průběhu své kariéry spolupracovala s řadou osobností – v roce 1992 natočila s Evou Olmerovou CD Svíčka a stín, na pódiích ji doprovázel švýcarský perkusista Marc Jundt, americký saxofonista Darryl Kennedy či balafonista Aly Keita z Pobřeží slonoviny a Majidid Bekkas ze Senegalu.

Jedním z jejích častých spoluhráčů je i host dnešního večera, německý multiinstrumentalista Heinz Grobmeier (1956), který kromě hraní na saxofon, klarinet, kalimbu, dvojitou okarínu, gotické prkno, balafon či různé druhy fléten také staví vlastní skleněné nástroje. Jana Koubková o něm říká: „Žasnu nad jeho vynalézavostí i vtipem. Svými improvizacemi jsme doprovázeli němé filmy, koncertovali v důlní jeskyni a naposledy jsme spolu hráli na 3. Free Jazz Festivalu 2008 v pražském Divadle U Hasičů.“ Kromě své současné kapely si Jana Koubková pozvala pro dnešní vystoupení také Dismanův rozhlasový dětský soubor, se kterým už léta spolupracuje v rámci rozhlasových a televizních pořadů. Zcela logicky dnes uvede své dlouholeté spoluhráče – bubeníky Alana Vitouše a Miloše Vacíka. „S Alanem a Milošem mě pojí láska k perkusím, k té obrovské škále barev, zvuků a rytmů. Vždycky se těším na společné tvoření,“ uvádí o své spolupráci s nimi Koubková.

Jana Koubková vystupuje v rámci cyklu Jazz na Hradě potřetí. Poprvé zpívala 22. února 2004 v Nové galerii na koncertě nazvaném Jazz Sanatorium Luďka Hulana. Tento večer zahajoval sérii koncertů Jazz na Hradě. Její druhé vystoupení s Pražským Big Bandem Milana Svobody 16. ledna 2008 bylo součástí Jam Session pro prezidenta, který byl závěrečným koncertem cyklu Jazz na Hradě v prvním prezidentském období. Dnešní koncert k jubileu Jany Koubkové bude pro oslavenkyni příležitostí ukázat, že její jazzový projev je inspirativní jak pro zkušené umělce, tak i pro začínající hudebníky.

MICHAL MATZNER

Záznam koncertu