ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6783 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ian Banks: Kultura je moje utopie

0 Redakce 18.3.2009

„Poetický, humorný, záhadný, děsivý, sexy“ Iain Banks se narodil roku 1954 ve skotském Fife. Proslavil se románem Vosí továrna, který si můžeme přečíst i v češtině.

Od té doby si získal světovou popularitu a uznání kritiků nejen svými pozoruhodnými romány, ale i knihami science-fiction „napsanými s úžasnou energií, drsným humorem a zatáčkami krkolomnějšími než alpské serpentiny“. Ian Banks je hodně slavný autor, ostatně můžete si s ním přijít popovídat do divadla Laterna magika na Národní třídu v Praze. Chystá se totiž poprvé vystoupit v České republice na Festivalu spisovatelů Praha.

Guardian: Když jste byl malý, co byla vaše nejoblíbenější kniha?

Iain Banks:  Nikdy jsem neměl jednu nejoblíbenější – ale když mi bylo tak 12 nebo 13, objevil jsem science fiction a ta se stala mým „žánrem“. Takže jsem měl spíš oblíbený žánr než jednu knihu.

G: Máte zaběhaný denní režim?

IB: Teoreticky pracuju osm hodin denně a pět dní v týdnu, díky čemuž se můžu chodit do společnosti s přáteli, kteří mají většinou normální zaměstnání, třeba učí nebo programují. Ale v praxi, když se vzbudím ve čtyři hodiny ráno a přemýšlím o knize, tak vstanu a začnu psát. Což je dobře, protože pak do snídaně stihnu napsat denní kvótu a mám volný den.

G: Jak se dokážete poprat s tím, že jste tak dlouho sám u počítače?

IB: Ke klávesnici jsem přikovaný zhruba tři měsíce a po zbytek roku vedu normální život. Jsem jedináček, takže jsem ve vlastní společnosti spokojený a netrpím osamělostí. A po většinu dne je tu taky moje partnerka.

G: Jakou dobrou radu jste dostal, když jste začínal?

IB: Nikdy jsem žádnou nedostal. Žádné spisovatele jsem neznal a netušil jsem, že existují knížky, ve kterých se píše, jak má člověk psát. Ale i kdybych o nich tušil, stejně bych se na ně asi vykašlal, jak jsem byl přesvědčený o své genialitě. Nějaké rady by se mi ovšem bývaly hodily.

G: Existuje něco jako tajemství psaní?

IB: Někteří lidé na to prostě mají a někteří ne. I když si přece jen myslím, že v některých lidech se dá talent probudit, takže má smysl přihlásit se do spisovatelského kroužku nebo to studovat. Pokud z kursu tvůrčího psaní vzejde jeden spisovatel, který by se jinak spisovatelem nestal, pak to má cenu. Člověk tak nějak ví, jestli je spisovatel nebo ne. Skutečné tajemství spočívá v tom, že píšete, protože vás to baví, a ne proto, že jste zamilovaný do představy, že jste pan Spisovatel.

G: Přemýšlíte o dalším románu?

IB: Po pravdě řečeno teď pracuju na jednom hudebním dílku. Mám ambici stát se skladatelem a doufám, že budu tak dobrý skladatel jako Anthony Burgess, ne-li méně.

(redakčně kráceno)

Publikoval deník The Guardian, 2. července 2008
z angličtiny přeložil Viktor Janiš


Iain Banks vystoupí na 19. ročníku mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha 7. – 11. června 2009 v divadle Laterna magika. Rezervace vstupenek na [email protected] .