ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12758 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Gang Ala Basta: Psát české texty zatím máme strach

0 Redakce 9.2.2010

Loňský jedenáctý  rok své existence završila pražská kapela Gang Ala Basta vydáním třetího studiového alba Life Is Pretty Much… Trvalo to pět let a za tu dobu se v jejím soundu leccos změnilo. Přesto je na světě kolekce, která svou překvapivou popovou hravostí a vzletností patří k tomu lepšímu, co na české klubové scéně momentálně je. Potěšitelné je i to, že za devíti příjemně krátkými písničkami stojí relativně mladá a neokoukaná kapela.

Těch pět let čekání zapříčinily především personální problémy. Nejvíce to bylo cítit na postu zpěvačky. U Gang Ala Basta je to ale známá věc, dokonce si z nás kvůli tomu dělají legraci. Kapelou už prošlo asi deset zpěvaček V tom jsou započteny i tři vokalistky, které tam ze začátku byly najednou,“ vysvětluje baskytarista Tomáš Lacina, který do sestavy přišel před třemi lety.

Za mikrofonem je nyní Andrea Plíšková, zpěvačka z Jičína. Její přítomnost  si pánská část osazenstva pochvaluje, a to zdaleka nejenom proto, že na pódiu dobře vypadá a tím na sebe poutá mnoho pozitivní pozornosti.

Před časem cosi nahrávala se svým tehdejším hiphopovým projektem pro televizní pořad Na Kloboučku, za kterým stojí Michal Pavlíček starší. Michal Pavlíček mladší, jinak bubeník Gang ala basta, při realizaci programu pomáhal a vokalistku hned zaregistroval. Později přišla na konkurz na post zpěvačky Gang Ala Basta a líbila se nejvíc.


Gang Ala Basta

Když kapela v roce 1998 vznikala, seděli zakládající členové Michal Pavlíček Jr., Lukáš Máchal a Milan Broum Jr. v hostinci a kupili na sebe nápady. Pavlíček navrhl jméno Ganga. Pak přidali -la, tedy Ganga la, a nakonec takto brainstormingově došli k výrazu basta.  


To, že v naší hudbě už není tolik etnických a triphopových prvků, je dáno přirozeným vývojem,“ vysvětluje Lacina. „Na koncertech jsou někteří lidé novým repertoárem překvapeni, ovšem ti, kteří kapelu v minulosti neznali, vypadají spokojeně. Jsme písničkovější než v minulosti. Jsme také údernější, klasičtější a v písních kratší. Pop jsme nezačali dělat z vypočítavosti. Jsme si vědomi, že na tomto poli je větší konkurenci. Gang Ala Basta mají ale podle mě výraz, který nás odděluje od jiných podobně znějících kapel.

Odjakživa tvořila tahle formace texty v angličtině. Je tomu tak i na nové desce, ovšem Lacina překvapuje přiznáním, že jazyk slov je uvnitř kapely diskutované téma a nebýt strachu ze změny, již na tomto albu by se přinejmenším některá objevila v češtině.

Dříve byly naše texty depresivnější a tím pádem hlubší. Teď se to ruku v ruce s hudebním posunem změnilo, jsou jednodušší. Na některých textech jsem se podílel já, zbytek napsala Natálie Kocábová, náš host. Spolupracovali jsme s ní už v minulosti, Michal Pavlíček a Lukáš Máchal dělali na jedné její desce. Líbilo se nám, jaké texty píše, a proto jsme ji oslovili. Je možné, že texty na příští desce už budou v češtině. Zatím jsme si na to netroufli, zatím z toho máme strach,“ vysvětluje Lacina.

11. února čeká kapelu koncert v brněnském klubu Metro Music Bar. Následují další návštěvy klubů a v létě festivaly. Potvrzenou má například účast na Colours of Ostrava, což je akce, na které už delší čas toužila být. Momentálně také připravuje videoklip k písničce Out Of My Bed. Dokončit ho chce během března a hned poté začne realizovat další video.  

JAROSLAV ŠPULÁK

Gang Ala Basta

Andrea Plíšková – zpěv

Tomáš Lacina – baskytara

Milan Broum Jr. – kytara

Michal Pavlíček Jr. – bicí

Lukáš Máchal – klávesy