ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15445 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Futuristické retro Depeche Mode

0 Redakce 23.1.2009

Rok 2009 je nesporně významný nejen pro synthpopové veterány Depeche Mode, ale především pro rozsáhlou základnu jejich fanoušků. Kromě toho, že proběhne ve znamení blížícího se třicátého výročí kapely, v dubnu také po čtyřech letech spatří světlo světa nové album a v květnu se rozjede masivní světové turné k jeho podpoře.

Nejprodávanější britská formace z katalogu Mute/EMI Records, zároveň jedna z ne tak početných kapel, které se vyklubaly na svět v době, kdy sílila nová vlna, a podařilo se jim udržet se na scéně až dodnes, vydá postupně ve dnech od 17. do 21. dubna své dvanácté studiové album Sounds of the Universe. Deska by dle tvrzení v oficiálním tiskovém prohlášení měla být nejpodivuhodnější,  nejrozmanitější a nejenergičtější nahrávkou kapely za poslední desetiletí. V rozhovoru pro hudební časopis Blender hlavní skladatel skupiny Martin Gore dokonce slibuje, že bude pro fanoušky stejně významná, jak byla svého času Violator (1990), resp. doposud nejúspěšnější nahrávka skupiny.

 

Depeche Mode vznikli v roce 1980 a dnes patří k naprostým výjimkám na hudební scéně, které se udržely tak dlouho ve svém původním obsazení. Vzácností je nepochybně i skutečnost, že už od vydání svého prvního alba Speak & Spell v roce 1981 sbírají Martin Gore, Dave Gahan a Andy Fletcher neustále nejen chválu kritiky, ale současně se těší obrovskému komerčnímu úspěchu. Všech 11 studiových alb tria se dostalo do Top 10 v Británii, USA a více než dvaceti dalších zemích světa, včetně Kanady, Německa, Francie, Itálie, Španělska, Švédska, Dánska a Belgie. Když vše přepočteme do konkrétních čísel, dospějeme k závratným více než 100 milionům prodaných zvukových nosičů (z nichž na 75 milionů činí jen kopie řadových alb). Neméně pozoruhodné jsou výsledky z živých vystoupení formace. Depeche Mode si totiž od svého založení získali jméno jedné z největších koncertních atrakcí, kterou člověk musí aspoň jednou za život vidět na vlastní očí. Během svého posledního turné – k podpoře alba Playing The Angel z roku 2005 – hráli v 31 zemích, dohromady pro 2,8 milionů diváků. „Je poněkud podivné, že dnes hrajeme pro víc lidi, než v době, kdy jsme byli na vrcholu, tedy když jsme vydali Violator,“ komentoval návštěvnost koncertů skupiny klávesista Andy Fletcher. „Podle mě je to důsledek smíšení generací, které poslouchají Depeche Mode. Existujeme už téměř 30 let a počet našich posluchačů je stále větší, a větší… Je prostě úžasné dospět k této fázi v kariéře, dělat kvalitní nahrávky a vůbec zvládat vše dobře,“ uvažoval muzikant dál nahlas v rozhovoru pro Billboard.  

Svou nejnovější desku Sounds of the Universe Depeche Mode pořídili ve studiích v Santa Barbaře a v New Yorku s pomocí starých analogových syntetizérů a bicích automatů, jejichž využití jim umožnilo dosáhnout cílený futuristický retro sound. Producentské služby zajistitl i tentokrát Ben Hillier (Blur, Doves, Elbow), jehož úkolem zas bylo zajistit nahrávce nadčasový zvuk. Po textové stránce by album mělo prezentovat klasické vtíravé myšlenky, ale stejně tak i pořádnou porci černého humoru, jaký na starších deskách kapely nebyl příliš zastoupen. Celkově i tak kapela zůstává údajně stále věrná svým ideálům a tvůrčím představám. „Podle nás album dopadlo vskutku kvalitně,“ ujistil dál posluchače Andy Fletcher, který nahrávku popsal jako protijed proti „mýdlovému popu“, zdaleka neodpovídajícímu tomu, „kde se dnes jakožto společnost nacházíme“.

Co se autorství materiálu týká, stejně jako na předchozím studiovém albu Playing the Angel písně i tentokrát napsali hlavní skladatel Depeche Mode Martin Gore za spolupráce zpěváka Davida Gahana, který svůj talent vytříbil na dvou sólových deskách a dopracoval se na místo druhého hlavního tvůrčího mozku v kapele. Gahanovi je tak například připisováno autorství skladby Hole To Feed, v které se moderní zvuky pojí s beatem ve stylu Bo Diddleyho. Jezebel je zas smyslná balada ve stylu Scotta Walkera, jejíž vokální party nazpíval Martin Gore. Na první poslech by posluchače měly zaujmout údajně také sci-fi gospelbluesová hymna In Chains a především tříminutový pilotní singl Wrong, vyznačující se drtícím, pronikavým staccato rytmem, bizarními syntetickými zvuky a samozřejmě nezaměnitelným zpěvem Dava Gahana. Mezi tituly, které se na desce objeví, by neměly chybět dále skladby Peace a Fragile Tension, detaily o nich a dalších písních byly přislíbeny až v průběhu následujících týdnů. „Nahráli jsme také mnoho bonusových kompozic, které zahrneme do de-luxe edice,“ doplnil informace Fletcher.

 

Zhruba tři týdny po oficiálním vydání alba Sounds of the Universe se jedna z nejvlivnějších alternativních post-punkových vypraví na první stadiónové turné ve své historii. První štací aktuální světové trasy, která zahrne vystoupení v 28 městech a 22 státech, bude koncert Tel Avivu, který je naplánován na 10. května. V červnu budou mít Depeche Mode namířeno na Evropu – a právě v rámci této části turné zahrají 25. června v Praze v Multifunkční Areálu Eden. Konec léta pak skupina stráví koncertováním v Severní Americe.

ZLATINA JEŘÁBKOVÁ