ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13985 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Enter: Písničky nejen o sexuálních aktech

0 Redakce 1.7.2009

Na festivalu Broumovská kytara se třetí červnový víkend moc líbili. Královéhradečtí Enter získali druhé místo u porotců a stejné u diváků. V době, kdy opečovávají své čerstvé debutové album Temný stránky a snaží se jeho prostřednictvím vyšvihnout na klubové scéně výš, to bylo bezesporu milé povzbuzení.

Upřímně řečeno jsme po třech letech existence chtěli svou dosavadní práci zúročit. Písničky, které nám přišly nejsilnější, jsme prostě nahráli a udělali z nich desku. Točili jsme do pásu naživo a nedělali jsme žádné velké dotáčky kytar nebo vokálů. Tahle deska by proto měla být podobná našemu koncertu,“ říká zpěvák Michal Dvořáček.

Enter se rozhodli album nahrát ve studiu V ve Zlíně, což je trochu překvapení. Jednak to mají z domovského Hradce Králové poněkud z ruky a druhak je zmíněné studio přece jenom spojováno s klidnějšími projekty než je rockový lomoz.

Tohle studio umožňuje naplnit představy kapely, která chce nahrávat naživo a současně zachovat výsledku stejné koule, jaké má koncert. Navíc se tam točí na pás, který se přece jenom chová jinak než digitál. Digitál je takový plochý, a kdybychom nahrávali hiphopové skladby, byl by na to asi super. My ale točili živě a pás umožňuje zachovat tlustý a nafouklý zvuk, protože se nechová tak, že by záznam nějak koordinoval. Chtěli jsme si to zkusit,“ vysvětluje Dvořáček.


Enter
Kapela dlouho přemýšlela nad názvem. Pak se přesunula do studia točit demosnímek. Při nahrávání kytar seděla u počítače a Michal Dvořáček právě mrknul na klávesnici, kde mu padlo do oka tlačítko s mezinárodním označením „enter“. Název byl na světě.


Celé album je otextované v češtině. Dvořáčkovým našeptavačem byl v tomto ohledu jeho letitý kamarád, královéhradecký hudebník a básník Slávek Hamaďák. Rozumí si spolu, proto pro Hamaďáka není těžké psát pro mladšího kolegu takříkajíc na tělo. Ačkoli v poslední době se coby spoluautor textů trochu stáhl.

Je to jako když na pionýrském táboře přijde menší kluk za vedoucím pro radu,“ usmívá se Dvořáček. „Hamaďák není typ producenta a spolupracovníka, který by něco měnil proti vůli kapely.

Polovina rockových písniček s hutnou kytarou je o sexuálním aktu, což je téma, které je pro Dvořáčka nejenom atraktivní, ale zaplaťpánbůh stále aktuální. Další část zase vypovídá o jeho životě, náhledech na svět a prekérní situace, do kterých je schopen se jedinec různými přičiněními dostat.

Enter teď budou album Temný stránky nabízet na všech frontách. Před sebou mají festivalovou sezónu a v hlavě ambice dostat se s prvním počinem o krok dál. Album natočili za vlastní peníze a sami si ho vydali. Odměnu by si už jen za tento akt zasloužili.

Enter jsou:

Michal Dvořáček – zpěv
Daniel Franc – kytara
Honza Škaloud – baskytara
Mario Škaloud – bicí

JAROSLAV ŠPULÁK