ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28145 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Eminem vrací úder: Teď singl, na jaře album

0 Redakce 22.2.2009

I když od poslední desky Encore uplynuly víc než čtyři roky, má značka Eminem pořád velký potenciál. O to větší, když se dá v jediné skladbě dohromady se jmény jako Dr. Dre a 50 Cent.

Singl Crack a Bottle si během minulého týdne stáhlo 418 000 lidí, což znamenalo jistý vzestup na první místo žebříčku Billboard a nový rekord v prodejnosti digitálních kopií během prvního týdne od vydání. V celkovém pořadí týdenních prodejů pak obsadil třetí místo za Low od Flo Ridy a Just Dance od Lady Gaga. Lepší návrat do první ligy si prostě nemohl přát. Zvlášť, když na jaro chystá svůj dlouho očekávaný a odkládaný návrat s novinkou Relapse.

Náladu mu trochu zkazil fakt, že skladba nejdřív unikla na veřejnost, navíc v nehotové podobě. „Ještě nebyla ani zdaleka dokončená,“ postěžoval si Eminem na Billboard.com. „Je to jako kdyby někdo oknem nachytal Spider Mana, jak si na sebe navléká kostým. Taková věc není pro cizí oči.“ Přesto singl nakonec dokončil a ani předčasné zveřejnění nezabránilo rapidnímu startu.

Eminem (feat. Dr. Dre, 50 Cent): Crack a Bottle (pouze audio)

Na chystané desce se bude producentsky podílet Eminemův objevitel a anděl strážný Dr. Dre. Nepůjde přitom jen o drobné hostování, kvůli spolupráci s nejslavnějším bílým rapperem dokonce odsunul na druhou kolej chystané album Detox, další napjatě očekávanou novinku tohoto roku. „Já a Dre jsme zpátky ve studiu jako za starých časů,“ odpověděl Eminem Billboardu v e-mailovém rozhovoru. „On se vždycky vytasí s nějakým trackem, který mě chytne a přinutí mě k němu napsat slova. Dre bude na Relapse produkovat většinu skladeb.

Producent Swizz Beats nedávno mlžil, že dělá na jedné věci určené pro novinku a dokonce prý podle jeho slov mělo jít o jakési pokračování hitu Stan.  Eminem však uvádí vše na pravou míru. „Na tomhle albu se Swizzem nepracuju. Neexistuje žádný Stan 2 a nikdy existovat nebude. Stan sjel autem z mostu a já nebudu psát skladbu o jeho duchovi. To by bylo docela zvláštní.

Eminem minulý rok společně s novinářem Sachou Jenkinsem dokončil svou autobiografii The Way I Am. Kniha měla dobré recenze a podle žebříčku New York Times se držela v top 20 nejprodávanějších knih v oblasti literatury faktu. „Pro mě je práce na albu úplně odlišná od přípravy knihy,“ tvrdí Eminem. „Album vyžaduje určitý typ soustředění, který nedokážu popsat, v tu chvíli prostě nejsem schopen dělat nic jiného. Práce na knize byla mnohem víc roztříštěná. Vždycky jsme se domluvili, že si k tomu se Sachou na pár hodin sedneme, že si třeba projdeme fotky a výtvarnou stránku. Dělali jsme na tom příležitostně, zatímco když dělám hudbu, celého mě to pohltí.

Kniha znamenala pro fanoušky konec dlouhého období mlčení a přinesla nové detaily ohledně jeho osobního života. Největší deprese mu podle jeho vlastních slov přinesla smrt blízkého přítele Proofa, člena D12 zastřeleného v jednom detroitském nočním klubu. „Začít knihu kapitolou o Proofovi pro mě bylo opravdu důležité. Jeho odchod mě poznamenal, jeho smrt znamená mezník mezi mou minulostí a budoucností. Znamenal pro mě víc, než může jedna kapitola knihy popsat, ale jsem rád, že jsem ho mohl dát na první místo, jako to on tolikrát udělal pro mě.“ Eminemova dlouhá odmlka se tím zčásti vysvětluje, Proof pro něj znamenal víc než jen hudebního parťáka. „Byly dny, kdy jsem nemohl vstát z postele, natož psát texty. Tohle je největší tragédie, jakou si dokážu představit, když odmyslím to, že by se něco stalo mým dětem,“ píše ve své autobiografii.

Snad se na jaře dozvíme, jak se z depresí vyhrabal po hudební stránce. Do jaké míry se jeho duševní rozpoložení odrazí na jeho nové desce, můžeme zatím jen spekulovat. Crack a Bottle nepatří zrovna mezi jeho nejveselejší kousky, ale temnota typická pro dva roky starou kompilaci Eminem Presents: The Re-Up se nekoná. Hymnická skladba nezní špatně a Eminem se zdá být v dobré formě balancující někde mezi zpěvem a rapem. Spolupráce s Dr. Dre navíc blonďatému hejskovi vždycky slušela.


Eminem: Without Me (2002)

Jako bílý rapper z převážně černošské části jižního Detroitu neměl Eminem (vlastním jménem Marshall Mathers) začátky snadné. Poměrně záhy si ale díky soutěžím v rapu udělal dobré jméno. Společně s Proofem a pár dalšími přáteli založil partičku Dirty Dozen (později D-12). V roce 1996 vydal svou první desku Infinite, v té době se mu ale ještě nedostalo větší pozornosti. V následujícím roce ale vytvořil své alter ego Slima Shadyho, chlapíka, který se nikdy nebojí říkat, co si myslí. Vybral si na to ten pravý čas, v té době totiž jeho matka čelila nařčení z fyzického a psychického týrání jeho mladšího bratra a žena od něj utekla, přičemž mu bránila vídat se s dítětem. Drogy, alkohol a pokus o sebevraždu byly poslední kapkou a hudba se zdála být jediným východiskem z depresivní situace. Vydal temné Slim Shady EP, které si Dr. Dre oblíbil natolik, že se rozhodl s Eminemem spolupracovat na jeho průlomové desce Slim Shady LP. Albu v roce 1999 prorazil cestu mezi lidi hitový singl My Name Is a doprovodný videoklip. Eminemův originální styl, nevybíravé a vtipné texty, skvělá produkce Dr. Dre, to vše představovalo výbušnou kombinaci a deska se stala třikrát platinovou. V roce 2000 vyšlo neméně kvalitní a snad ještě kontroverznější album The Marshall Mathers LP, kterého se v prvním týdnu od vydání prodaly téměř 2 milióny kusů. Kromě jiného se Eminem na albu pustil do své manželky Kim Mathers, kde ji virtuálně zavraždil. V reálném životě se jeho choť pokusila o sebevraždu a následoval rozvod. Jako umělec si Eminem kromě obviňování ze sexismu vysloužil od rapperů i kritiků nejedno označení nejlepšího rappera všech dob. V roce 2001 dal opět dohromady D-12 a po skončení turné natočil film 8 Mile částečně založený na jeho životním příběhu. V singlu Without Me, který přednznamenal novou desku The Eminem Show (2002) se pustil do Mobyho, Elvise nebo Limp Bizkit, v Cleanin´ Out My Closet zavzpomínal na složité dětství a „trochu“ nenávisti namířil na svou matku. V roce 2004 vydal zatím poslední album Encore, kde se jeho hlavním terčem stal Michael Jackson (Just Loose It). V roce 2006 si vzal ex manželku Kim, o pár měsíců později už ale byli zase od sebe. Eminema výrazně poznamenala smrt dlouholetého přítele Proofa, který zemřel během přestřelky před jedním detroitským klubem. Mezi jeho poslední hudební aktivity patří hostování v Akonově skladbě Smack That a kompilace Eminem Presents: The Re-Up na jeho vlastním labelu Shady Records. Aktuální singl Crack A Bottle předznamenává dlouho slibované album Relapse chystané na jaro tohoto roku.              

MARTIN VEJVODA (foto: Sony Music)