ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14145 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dead By Sunrise: Destilovaný Chester Bennington

0 Redakce 12.1.2010

Chester Bennington se odhaluje v destilované podobě ve svém novém projektu Dead By Sunrise. Už s medializací Fort Minor, bokovky Mikea Shinody, druhého zásadního muže z kapely Linkin Park, se roztrhl pytel se spekulacemi, kdo z dvojice je tvůrcem tváře Linkin Park a jak by tvořil jeden bez druhého a naopak. S Out Of Ashes, první deskou Benningtonovy skupiny, je druhá polovina otázky zodpovězena.

V Dead By Sunrise přečtete příznačné melodické postupy jeho známější kapely v ještě přímočařejší formě. Naostřené kytary krájí jasné akordově čitelné hity, jemnější songy (stejně časté jako vypalovačky) se hodně blíží zatím poslední desce Linkin Park Minutes To Midnight. Hodně znát je ale i přínos Benningtonem zvolených spoluhráčů z kapel Julien-K a Orgy. Jeho hitovky zahalují místy do goticky začernalého zvuku, místy do lehce elektronického rastru. Ve zkratce se Chester trefil do popové přitažlivosti Linkin Park a propůjčil jí trochu černého líčidla. Zachoval ale hard-rockové kytarové riffy (i když v méně agresivním zvuku) a s Dead By Sunrise je dokonce výjimečně hrává i v akustické podobě.

Všechno začalo, když jsem Ryanovi (pozn.: Ryan Shuck, kytarista kapel Orgy a Julien-K) zahrál na španělku skladbu Let Down,“ popisuje Bennington zrod skupiny. V jednom z krátkých dokumentů o Dead By Sunrise pak Bennington začne na sotva ladící kytaru brnkat fragment nynějšího hitu. „Tohle bylo na žačátku, zní to dnes docela jinak, že?“ usměje se pobaveně.

Měl jsem v šuplíku pár skladeb, inspiroval jsem se hlavně skupinami jako Bauhaus a Peter Murphy, nebo The Smiths,“ vysvětluje autor. Mnohem lépe ale zvuk Dead By Sunrise vystihuje glosa amerického listu The Aquarian, kde napsali, že s klidem přebere posluchače skupinám od Depeche Mode až po Velvet Revolver. Bennington dodává: „Na téhle desce nejsou vůbec žádné vlivy hip-hopu, což je asi největší rozdíl. Je temnější, je víc sexy a mnohem víc osobní. Rozhodl jsem se proto, že s tímhle materiálem budu pracovat sám a nebudu se ho snažit pro Linkin Park přetvářet.“  

Zajímavé vzhledem k poněkud nečekané tváři Linkin Park na poslední nahrávce je fakt, že projekt Dead By Sunrise datováním v podstatě obkročil období jejího vzniku: „Na Out Of Ashes jsme začali pracovat už v roce 2005, asi po půl roce jsem psaní přerušil, protože jsme s Linkin Park připravovali Minutes to Midnight (pozn.:deska vyšla 2007). Až po následujícím turné jsem začal vybírat z odložených písní a rozdělané album pro Dead By Sunrise dokončil.“ Pro pozorného posluchače nikterak překvapivá informace. Obě nahrávky mají k sobě celkem blízko.

Odlišuje je ale rozhodně  temnější atmosféra Benningtonovy sólovky. Kde se taková temnota vzala v hlavě úspěšného frontmana úspěšné skupiny? „Můj život byl jako sen, jenže naneštěstí se občas chovám jako pitomec. Prošel jsem bolestivým rozvodem a zažil hodně stresu. Jeden den se probudím v krásném domě a mám dost peněz a o rok později se tísním v garsonce v Santa Monice a nemám ani floka. Došlo mi, že tyhle věci nikdy netrvají moc dlouho. Naučil jsem se vážit si jiných hodnot,“ odpovídá světově proslulý zpěvák.

Kromě bočního hudebního projektu se Chester jako fanoušek do tetování věnuje také  tetovacímu salónu a klubu s příznačným názvem Club Tattoo, kde příležitostně vystupuje s další, tentokrát ale nijak vážně míněnou skupinou Bucket of Weenies. S ní pro přátele hrává coververze známých rockových hitů. Ve spojení s Chesterem se lze také dopátrat projektu s názvem Snow White Tan, což je ovšem jen původně zamýšlený název právě pro Dead By Sunrise. V Praze byl Bennington osobně naposledy v červnu roku 2007 s Linkin Park. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by do Čech zavítal i se sólovým projektem, přestože právě probíhá evropské turné. Nejblíže je možné Dead By Sunrise slyšet 24. února v Mnichově, o den později v Kolíně nad Rýnem a o další dva dny později v Berlíně.

JAKUB ANDĚL