ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26472 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Curlies: Dudy jsou energický nástroj, který umí rozpumpovat lidi

0 Redakce 27.2.2012

Kapel, které na české scéně používají ve své tvorbě dudy, není mnoho. Ta, která o sobě dává aktuálně vědět a má našlápnuto na ještě lepší časy, se jmenuje Curlies a je z Prahy.

Marek Bláha a Michal Straka se potkali na jednom pražském gymnáziu. Bylo to v roce 2006, a jakmile padla slova o založení kapely, hledali spoluhráče i hudební cestu, kterou se vydají. Personální rotace ji později trochu ztížily, ale loni na jaře už se sešla sestava, která zdobí Curlies dodnes. Natočila promo singl a svému záměru vyhlásila vážnost.

Původně jsme hráli v klasickém složení, dvě kytary, baskytara, bicí. Teprve později se Michal pořádně obul do hry na dudy, začal tím žít a hodně na sobě pracoval. Bylo jasné, že ten nástroj vstoupí i do zvuku naší kapely. Zpočátku Michal na pódiu střídal kytaru a dudy. Když vznikla současná sestava, nechal si dudy a na kytaru hraju já,“ vysvětluje nástup klíčového nástroje pro zvuk kapely zpěvák Marek Bláha.

Dudák Michal Straka ke svému nástroji říká: „Vždycky jsem měl hrozně rád zvuk dud, přišel mi dominantní a zajímavý. Když jsem zjistil, že bych si mohl dudy obstarat a ještě se na ně naučit, byla to jasná volba. Kytaristů je u nás spousta, a já věděl, že na tenhle nástroj asi nebudu patřit ke špičce. Hráčů na dudy je tu málo, navíc musím přiznat, že hrát na ně je jednodušší třeba proto, že lidi nepoznají, jestli hraju dobře, nebo špatně. Já se ale samozřejmě snažím zdokonalovat. Dudy jsou energický nástroj, který umí rozpumpovat lidi. To mě na nich baví.

Curlies mají zvuk dud ve všech písničkách, s výjimkou jedné. Pohybují se přitom takzvaně na tenkém ledě, protože dudy mají pouze devět tónů a jejich spolupráce s akordy kytar je tedy omezená.

„Hodně lidí nám říkalo, že naše skladby jsou si dost podobné a že je začneme třeba v půlce koncertu nudit. To pro nás byla výzva, takže se teď už při skládání snažíme více přemýšlet, více aranžovat, zkrátka dosáhnout pestrosti,
“ tvrdí Straka.

Činí tak nově přes názvuky country, hip-hopu nebo koketérii s popem, ačkoliv to slovo je třeba brát s rezervou, ne jako příklon k mainstreamu. Kapela se také snaží na pódiu zaujmout dalšími věcmi. Slovo show je pro ni svaté, protože pokud divák tančí, je spokojený – pokud však postává na místě, může se u něho brzy dostavit pro kapelu nežádoucí pocit, že koncert je monotónní.

„Hodně kapel, zvláště těch mladších, zpívá anglicky. U mnoha z nich mám pocit, že sázejí na to, že to vypadá líp a že složit anglický text není tak těžké, pokud má člověk ucházející slovní zásobu. My se ale rozhodli pro češtinu, protože chceme, aby nám lidi rozuměli a hned věděli, o čem zpíváme. Je jim to bližší,“ říká Bláha. „Snažíme se navíc, aby text o něčem byl. Samozřejmě máme i některé náladové nebo pocitové, ale většina má jasný obsah. Naši diváci to oceňují, zpětná vazba je dobrá.

Na konci koncertů hrávají Curlies písničku Osmý div je z východu. Právě její text považují za nejpovedenější, ten, který jejich fanoušky tradičně oslovuje a jenž se železnou pravidelností zpívají. Je o pivu, což je téma, kterému český divák vždycky rozuměl.

Loni vydali minialbum Jsme nahraný, na kterém jsou tři skladby. Momentálně připravují nové písničky a na přelomu dubna a května je půjdou nahrávat na album. To pokřtí 15. června v pražském Rock Café. K naprosté spokojenosti by pak potřebovali schopného manažera.

Ještě nevíme, jak se album bude jmenovat. Je to pro nás moc brzy a bude také záležet na tom, jak se povede. Podle toho dostane název,“ uzavírá Bláha.

Curlies vystoupí v pátek 2. března na předávání žánrových cen Anděl v pražském Paláci Akropolis (18 hodin) a od 20 hodin budou hrát na afterparty spolu s The Colorblinds.

Jak vznikl název Curlies

Oba původní členové jsou kudrnatí, dokonce když kapela vznikala, i další dva původní spoluhráči byli kudrnatí. Straka vzpomíná, že původní baskytarista byl Vietnamec, ovšem hlavu mu zdobila kudrnatá ofinka. Curlies jsou tedy Kudrnáči. S názvem konkrétně přišel kdesi u piva Marek Bláha.

Curlies jsou:
Marek Bláha (kytara, zpěv)
Michal Straka (skotské dudy, kytara, zpěv)
Marek Vít (baskytara)
Lukáš Let (bicí)

JAROSLAV ŠPULÁK