ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7341 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Charlie Straight: Co bude, až nám budou rozumět?

0 Redakce 22.7.2009

První desku čtveřice Charlie Straight She’s A Good Swimmer pokřtili kapele v půli června kamarádi z ostravských Kryštof. Byl to třináctý společný koncert, předtím spolu jeli turné. Na jeho konci přišel zpěvák Richard Krajčo za kapelou, poděkoval jí za spolupráci a dodal, že by se za ni rád nějak odvděčil – třeba že by s Kryštof mohli být kmotry jejího prvního alba. Stalo se: na koncertu ke křtu desky byli dobrovolně jejich předskokany.

Proběhlo to skvěle, mělo to super atmosféru, měli jsme z toho radost. Turné s Kryštof nám určitě pomohlo, přidalo nám nové fanoušky, protože po každém koncertě byly reakce většinou velmi pozitivní,“ říká baskytarista třinecké čtveřice Charlie Straight Jan Cienciala.

Jejich první deska začala vznikat v létě 2007 na chatě v Beskydech. 18. června hrála kapela poprvé v Praze a posléze tam odjela s producentem Michalem Novákem (jinak kytaristou The.Switch) na soustředění. Vybrala písničky, které pro kolekci připadaly v úvahu, a udělala si rámcovou představu o zvuku alba. Na konci léta se začalo nahrávat ve studiu Svárov. Tam dostaly skladby během následujícího roku a půl definitivní podobu.


Charlie Straight
Název vymyslel Albert Černý náhodou. Na internetu používal kdysi jako „nickname“ právě spojení Charlie Straight. Líbí se mu, když je někdo upřímný a rovný, tedy „straight“. Jméno Charlie bylo vybráno mimoděk. V očích Alberta je to kluk, který ví, co chce.


Pro nás je důležitá melodie,“ říká zpěvák a kytarista Albert Černý. „Jako autor k ní přirozeně tíhnu, takže mi z písniček leze tak nějak sama. Důležité jsou samozřejmě také texty, i když bych na desce určitě našel písničku, jejíž slova by mohla být lepší. Když hrajeme v Čechách, lidi texty tolik nevnímají, protože pro ně není automatické poslouchat je, rovnou si je překládat a hned zpracovávat. Vždycky se sám sebe ptám, co bude, až pojedeme hrát třeba do Německa, Holandska nebo Británie, kde nám diváci budou rozumět. Přestože jsem některé texty psal před třemi lety, stojím si za nimi. Tehdy jsem jim věřil, je to záznam doby.

Byť je Černý hlavním autorem písniček, jejichž atmosféra posluchače nekompromisně vtáhne na britskou scénu, Charlie Straight jsou demokraté.

Rád bych zmínil jméno Coldplay,“ říká Černý. „Nechci říct, že jsme jim podobní, ale jak je tak sleduju, mají v kapele podobnou komunikaci jako my. Chris Martin napíše hudbu i slova, ostatním to zahraje a oni ho s tím třeba pošlou někam. Určitě ho to strašně naštve. Takhle se to děje i u nás. Řeším to tak, že nepřijaté písně nějak předělám nebo hledám novou cestu.
Já myslím, že je to spíš tak, že nám v tu chvíli začneš tu skladbu hrát pořád dokola, až do chvíle, kdy se nám začne líbit,“ usmívá se Cienciala.

V létě čekají třineckou kapelu festivaly, na podzim série dalších koncertů, na nichž by chtěla sílu svého debutu potvrdit.

Charlie Straight jsou:
Albert Černý – zpěv, kytara
Michal Šupák – piáno, vokály
Jan Cienciala – baskytara, vokály
Pavel Pilch – bicí, vokály

JAROSLAV ŠPULÁK