ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29656 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Broumband: Grunge nám připadal jednotvárný

0 Redakce 15.4.2010

Sex a jiné  pohádky je název debutového alba pražské trojice Broumband. Přišlo na svět po třech demosnímcích. Byť kapela trochu lituje, že na ně nepřidala nejoblíbenější písničky z demáčů, je s ním spokojena. Jedenáct skladeb přináší hutnou rockovou hudbu, v jejímž soundu je patrný obdiv k hvězdám hardrockové a glamrockové scény sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Konečný styl lze s klidem označit jako stoner rock.

Od roku 2003 (kdy vznikli) stojí v čele Broumbandu zpěvák a kytarista Mirek Broum. Je z muzikantské rodiny. Jeho strýc Milan obsluhuje baskytaru u Olympiku, jeho bratranec Milan je rovněž na scéně aktivní.

Olympic jsem znal odmalička a vždycky se mi líbil. Strýc pro mě byl přirozenou autoritou, o hudbě jsme spolu často mluvili. Už je to ale dávno, teď se vídáme méně,“ vypráví Broum.

Základem jejich tvorby je bigbít. Prošli si láskou k punku, grunge či crossoveru, momentálně ale kladou důraz na rockovou melodii. Poslouchají spoustu hudby a navíc se vzájemně inspirují doporučeními. Tvrdí, že se v poslední době nechali ovanout atmosférou Guns N’Roses, Mötley Crüe nebo Motörhead, tedy rock’n’rollem.

Vývoj Broumbandu se mění s kapelama, které zrovna posloucháme,“ podotýká Broum. „Grunge byl silnou inspirací, později nám ale připadlo, že je jednotvárný. Proto jsme se více přiblížili k velkým mainstreamovým rockovým kapelám. Ty nás opravdu baví. Důležitá je pro nás energie na koncertech a současně jakási poslouchatelnost.

Sex, drogy, rock’n’roll je základní filozofie Broumbandu. Ví však, že v České republice dnes podle ní žít nelze. Fascinují ho ale knižní nebo novinové rock’n’rollové příběhy, které jsou inspirativní pro hudbu a především texty. Proto jsou na albu skladby Kokai’n’roll, Sextáze či Pornopárty. Je v tom nadhled a legrace, současně i malý kousek snu.

Můj největší rock’n’rollový hrdina je Lemmy z Motörhead. Je to frajer,“ říká jednoznačně baskytarista Seňor Bláha. „Mým dlouholetým idolem byl zase John Lennon. Z těch novějších mě napadají Kurt Cobain nebo lidi z Guns N’Roses,“ prozrazuje Broum.

Texty píše Broum. Jsou pocitové a abstraktní, nejsou příběhové ani příliš vyprávěcí. Autor tvrdí, že ačkoliv se netváří jako deník jeho života, v podstatě je to naopak. Cokoliv prý člověk napíše na papír, je zachycením jeho stavu v daném okamžiku.

Album Sex a jiné pohádky si lze objednat jak na stránkách kapely, tak zakoupit při jejích koncertech. Stojí 200 Kč. Aby se dostalo k co nejvíce lidem, využívají muzikanti každé příležitosti k vystupování. Hrají v klubech, zvolna směřují i na některé letní festivaly. Nemají ale management, takže Broum se o všechny organizační záležitosti týkající se koncertů stará sám.

Myslíme, že je tu spousta kapel, které stojí zato poslouchat. Držíme palce především česky zpívajícím partám. Ty, které zpívají anglicky, nás zajímají méně. Líbí se nám například Imodium, Annie’s Trip, Joker’s Face, Airfare, Vypsaná fixa, z těch slavnějších třeba Lucie, Wanastowi Vjecy, Lenka Dusilová a další,“ sdělují Broum i Seňor Bláha.

Aby byl jejich hudební  život více pestrý, střihli si v poslední době dva akustické koncerty v pražském Rock Café. V tomto klubu dnes bohužel jinak hrát nelze. Sílu přesto nadále cítí v syrové rockové podobě.  

JAROSLAV ŠPULÁK

 


Jak vznikl název

Broum hrál před vznikem Broumbandu v několika skupinách. Když mu začalo vadit, že se neustále rozpadají, rozhodl se založit svou. Název Broumband má signalizovat, že je to jeho kapela, a není důležité, kdo s ním v ní hraje.
 

Broumband jsou:

Mirek Broum – kytara, zpěv

Seňor Bláha – baskytara

Chuan Martinez – bicí