ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7538 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

2Wings: Bluesové pocity se syrovou kytarovkou

0 Redakce 24.11.2010

Pražská kytarová  parta 2Wings vydala v letošním roce hned dvě alba. V první polovině roku řadové Songs From Another Pocket, nyní k němu přidává Live Blues Alive, záznam ze svého loňského vystoupení na 14. ročníku šumperského festivalu Blues Alive.

V roce 2008 jsme šli do studia a pro potřeby blue-ray disku jsme nahráli akustické verze našich skladeb. Při jam sessionu se natočila skoro celá první deska Overseases Pilots. Ve dvou písničkách hostovala Blanka Šrůmová, se kterou tvoříme základ skupiny Tichá dohoda. Akustické verze písniček z prvního alba vyšly nakonec na desce 3bees Sessions a novináři Ondřeji Bezrovi se tak líbily, že nám na základě jejich poslechu nabídl účast na festivalu Blues Alive v Šumperku, jehož je spoludramaturgem,“ říká zpěvák a kytarista Dan Šustr.

2Wings si byli vědomi toho, že Blues Alive je specifický festival, na kterém má skutečně hlavní slovo bluesová muzika. Povolili tedy své bluesové choutky, které byly v mnoha písních již jasně ozřejměny, a připravili koncertní set, který pak v Šumperku odehráli. K jeho realizaci si na pódium jako hosty pozvali kytaristu Honzu Ponocného, harmonikáře Ondřeje Konráda a zpěvačku Blanku Šrůmovou.

To bylo přání Ondřeje Bezra, který má rád Tichou dohodu a vysloveně si přál, aby s námi zpívala i Blanka. Pro nás to nebyl problém a z toho spojení a vzniklého speciálního programu jsme měli opravdu radost,“ prozrazuje Šustr.

Když o pár dnů  později poslouchali členové 2Wings syrový záznam z Blues Alive ve voze, utvrdili se v tom, že jsou se svým muzikantským výkonem navýsost spokojeni. Třeba podotknout, že spokojeni byli i diváci. Později si muzikanti vyžádali z Českého rozhlasu Olomouc záznam koncertu a začali ho míchat. Výsledkem toho je nedávno vydané album Live Blues Alive, které přináší sedm bluesově pojatých písní v koncertním záznamu a jako bonus i pár akustických a albových verzí těch skladeb.

Vyrůstal jsem na Led Zeppelin, to je známá věc. V osmdesátých letech jsem o nich skoro nemohl mluvit, protože se mi lidé chechtali za to, že jsem příznivcem takových dinosaurů. Měl jsem nicméně naposlouchané všechny jejich desky a od Jimmyho Page jsem se učil hrát kytarové party. V jejich hudbě nelze blues pominout, protože je součástí jejich tvorby. Jelikož jsem měl rád i spoustu dalších kapel ze šedesátých a sedmdesátých let, logicky jsem na blues vyrůstal. Takřka všechny mé oblíbené kapely měly blues jako standard,“ vzpomíná Šustr.

První letošní  album 2Wings nazvané Songs From Another Pocket točili sedm měsíců. Bylo pro ně psychicky i časově velmi náročné a podle Šustra je teď kapela autorsky dost „vyšťavená“ na to, aby s dalšími novými písničkami příliš nespěchala. Příští rok si chce užít především koncertů a festivalů.

V příštím roce bude také slavit dvacet pět let skupina Tichá dohoda,“ prozrazuje další plány Šustr. „Máme k tomu na podzim 2011 připravený výroční koncert a rádi bychom vystoupili v létě na nějakých festivalech. Pokud se na sezónu Tichou dohodu podaří rozfungovat, určitě by se s ní 2Wings netříštili. To je předběžný plán, dobrý záměr. Uvidíme…

2Wings jsou na české  scéně příjemným zjevením. Inspiraci blues přetavují  v chutný paklík ostrovní kytarovky a přidávají k tomu vášeň pro dobrou melodii a současně velmi syrové provedení. To vše navíc podávají velmi dobří muzikanti.
 


Jak vznikl název 2Wings

V osmdesátých letech byla skupina Tichá dohoda, ve které hrál Dan Šustr, dnešní lídr 2Wings, velmi ovlivněna skupinou U2. V kinech u nás tehdy běžel film Případ U2, o sestřelení špionážního letadla. Kapela se vyfotila před plakátem k němu se záměrem spojit Tichou dohodu s označením U2. Když pak Šustr zakládal novou formaci, původně chtěl, aby se jmenovala W2. Vzniklo „indiánské“ logo, které trojice používá dosud. Při pohledu na ně ale Šustrova žena usoudila, že to jsou „dvě křídla“. Dala tím kapele název – 2Wings.
 

Sestava

Dan Šustr – kytara, zpěv
Michal „Sherry“ Šerák  – baskytara, zpěv
Václav „Wendy“ Šváb – bicíJAROSLAV ŠPULÁK