ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26821 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Velký Gatsby – film, kterého se Leonardo DiCaprio bál

0 jsk 16.5.2013

Na Azurovém pobřeží ve Francii začal včera mezinárodní filmový Festival de Cannes. Mimo soutěž v něm byl promítnut nový americký snímek Velký Gatsby, dílo, které je klasikou jak v literatuře, tak na filmovém plátně. Ve čtyřiasedmdesátém roce v něm na sebe například v hlavní roli výrazně upozornil Robert Redford.

Slavnostní premiéra se za účasti mnoha významných hostů konala včera večer také v Praze. Do pražského kina Lucerna byl vstup jen pro pozvané, nicméně běžní filmoví diváci budou moci na snímek australského režiséra Baze Luhrmanna chodit do prakticky všech kinosálů v zemi ode dneška. Očekává se, že film, který trvá dvě a půl hodiny, se rychle usadí na prvním místě žebříčku návštěvnosti. Ačkoliv v Americe se mu to nepodařilo. Premiéru tam měl 10. května a v prvních dnech jej překonává akční Iron Man 3.

Velký Gatsby byl přitom za oceánem nejočekávanějším filmem jara. Snad ani ne filmovými fanoušky, spíše lidmi z filmového průmyslu. Radost z jeho premiéry měli rozhodně i obchodníci: na trhu jsou k mání stylové briliantové náhrdelníky od Tiffanyho i oblečení „ve stylu Gatsby“ připomínající éru jazzu dvacátých let dvacátého století.

Již pátá filmová adaptace

Luhrmannovo dílo je pátou americkou filmovou adaptací Velkého Gatsbyho. První se objevila ještě v éře němého filmu, v roce 1926. Jejím režisérem byl Herbert Brenon. Další film měl premiéru v roce 1949 a natočil jej Elliott Nugent. Třetí, zřejmě nejslavnější filmové zpracování, je z roku 1974. Režíroval je Jack Clayton, scénář napsal Francis Ford Coppola a vedle již zmíněného Roberta Redforda se v něm představili Mia Farrow, Bruce Dern, Karen Black a další. Předposlední Velký Gatsby byl natočen jako televizní film Robertem Markowitzem v roce 2000.

Snímek sleduje začínajícího a nepříliš úspěšného spisovatele Nicka Carrawaye od chvíle, kdy na jaře roku 1922 přijel do New Yorku. Pro to období byly příznačné uvolněné mravy, skvělý jazz, ilegální obchod s alkoholem a stoupající ceny akcií. V honbě za vlastním americkým snem se Carraway ubytoval poblíž rezidence Jaye Gatsbyho, tajemného milionáře pořádajícího bujaré večírky. Na druhé straně zátoky bydleli jeho sestřenice Daisy a její záletný manžel šlechtického původu Tom Buchanan. Carraway tak byl vtažen do neskutečného světa boháčů, jejich iluzí, lásek a falešnosti. Na pozadí jeho poznávání nového světa se odvíjí příběh beznadějné lásky, cesty za splněním snů a tragédie.

Ve filmu hraje hlavní roli Leonardo DiCaprio a s ním také Toby Maguire a Carey Mulligan. Scénář k němu napsal režisér Luhrmann společně s Craigem Pearcem, který s ním spolupracoval už na muzikálu Moulin Rouge. Odhadovaný rozpočet filmu je 130 miliónů dolarů, což je 2,5 miliardy Kč. Autorem předlohy je Francis Scott Fitzgerald (1896-1940). Jeho kniha vyšla poprvé v roce 1925.

Mnoho hvězd, na které se nedostalo

Osmatřicetiletý DiCaprio nedávno přiznal, že si nebyl jistý, jestli je ten pravý na to, aby ve filmovém zpracování kultovního díla americké kultury vůbec hrál.

„V tom příběhu je něco tak silného, že každý čtenář má svou vlastní představu o tom, jak hlavní hrdina vypadá,“ řekl. „Velký Gatsby je podle mě americkým Hamletem. S Bazem Luhrmannem jsem už spolupracoval na filmu Romeo a Julie. Musel mě ale hodně přemlouvat, abych se s ním na výrobě tohoto snímku o americkém snu podílel.“

DiCapriova účast byla vcelku zjevná. Větší drama se odehrávalo kolem obsazení dalších rolí. Daisy Buchanan mohly hrát Amanda Seyfried, Rebecca Hall, Rachel McAdams, Keira Knightley, Blake Lively, Abbie Cornish, Michelle Williams, Natalie Portman, Eva Green, Anne Hathaway, Olivia Wilde, Jessica Alba či  Scarlett Johansson. Vybrána nakonec byla Carey Mulligan. A třeba Toma Buchanana mohly hrát takové hvězdy, jakými jsou Ben Affleck, Bradley Cooper nebo Luke Evans. Roli ale ztvárnil Joel Edgerton.

Moderní hudba

Tento týden vyšel soundtrack k filmu. Je zajímavé, že se na něm objevily skladby současných hvězd rocku, hip-hopu i alternativní scény, což neodpovídá jazzové atmosféře, o které je knižní předloha. Režisér Luhrmann to vysvětlil: „Dobře víme, že Fitzgerald nazval dvacátá léta epochou jazzu. Dnes ale žijeme v jiné době, v době hip-hopu. Chtěli jsme, aby diváci slyšeli ve filmu vliv současné hudby tak, jak to udělal Fitzgerald se svou knihou v době, kdy ji psal.“

Na soundtracku jsou skladby od Jay-Z, Beyoncé, The xx, Florence And The Machine nebo Lany Del Rey. Posledně jmenovaná zpívá na soundtracku skladbu Young And Beautiful a řekla: „Bylo pro mě úžasné, že jsem mohla pracovat s Bazem Luhrmannem na adaptaci jedné z nejdůležitějších knih historie. Film je doslova oslnivý a my si s Rickem Nowelsem řekli, že pro něj napíšeme písničku tak, jak to cítíme.“

Hodnocení snímku je zatím poněkud rozpačité. Hodnocení soundtracku je spíše kladné. Prý je to nicméně přesně ten film, na který si stejně nakonec udělá každý názor sám.