ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5971 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tři favorité na Oscara vstupují do českých kin

0 jsk 23.1.2014

Špinavý trik, 12 let v řetězech a Klub poslední naděje. Tyto tři filmy, které se zhusta objevují v letošních oscarových nominacích, jdou dnes do českých kin. Špinavý trik má přitom (společně se snímkem Gravitace) deset nominací, nejvíce ze všech. 12 let v řetězech zaznamenal devět nominací a Klub poslední naděje šest. Podle odborníků je téměř jisté, že všechny snímky v oscarovém klání, které proběhne 2. března v Dolby Theater v Los Angeles, nejméně jednou uspějí.

Čeští diváci si tedy od čtvrtka budou moci „nenominovat“ vlastní favority. V pořád ještě docela teplém lednovém týdnu vstupují svorně do kin snímky, které nejenom že mají zmíněné nominace, ale chlubí se již mnoha cenami, například Zlatými glóby, které byly rozdány nedávno a podle tradice „oznamují“ oscarové favority.

Špinavý trik dostal tři Zlaté globy. Režisér David O. Russell se v něm inspiroval jedním z největších korupčních skandálů mezi politiky v USA ze 70. let, při jehož odhalování FBI využila jako spolupracovníka podvodníka. Film vypráví příběh Irvinga Rosenfelda (hraje ho Christian Bale), který je společně se svou vychytralou partnerkou Sydney Prosserovou (Amy Adamsová) přinucen ke spolupráci s agentem FBI Richiem DiMasem (Bradley Cooper). DiMaso s sebou strhává pár do světa politických machinací, který je nebezpečný i lákavý současně.

12 let v řetězech získalo sice jen jeden Zlatý globus, jednalo se nicméně o ten v hlavní, kategorii Film roku. Je to pravdivý příběh, který se odehrává v Americe první poloviny 19. století. Podle scénáře Johna Ridleyho ho natočil britský režisér Steve McQueen, jenž má se slavným hercem společné pouze jméno.

Jeho hrdina byl unesen jako otrok, kterému nezbylo než bojovat o holé přežití. Hlavní role ztvárnili Chiwetel Ejiofor, Benedict Cumberbatch, Michael Fassbender, Paul Dano a Paul Giamatti, na plátně se v menší roli objeví i Brad Pitt.

Předlohou scénáře filmu byla autobiografická kniha o tom, co se v roce 1841 přihodilo Američanu Solomonu Northupovi. „Ten chlap má silného ducha, vášeň, instinkty k přežití, ale postrádá nenávist. Uchoval si v sobě jen to, co mu pomáhalo přežít,“ řekl o svém hrdinovi Chiwetel Eijofor.

Klub poslední naděje má dva Zlaté globy. Získali je oba představitelé hlavních mužských rolí, Matthew McConaughey a Jared Leto. Hrdinou příběhu odehrávajícího se v polovině 80. let minulého století je texaský elektrikář a jezdec rodea Ron. Lékaři mu diagnostikovali AIDS a oznámili, že mu zbývá třicet dnů života. Ron to však nevzdal, pustil se do boje o život s lékaři, farmaceutickými firmami i úředníky. Alternativní možnosti léčby našel v Mexiku, kde se jeho šancí stal mezinárodní černý trh s neschválenými léky, které začal pašovat do USA. Spojence získal v transsexuálovi, který měl stejnou touhu po životě i stejnou diagnózu. Společně založili Dallas Buyers Club, jenž fungoval na principu, kdy nemocní lidé platili členské příspěvky a za to měli přístup k zásobám neoficiálních léčiv. Ron už nebyl jen pašerákem léků, ale i bojovníkem za společenské přijetí HIV pozitivních lidí. Žil naplno, a to v čase, kdy už měl být podle původní diagnózy mrtvý. Nakonec zemřel přesně 2557. den od stanovení diagnózy.

Skutečný hrdina příběhu podlehl komplikacím způsobeným AIDS v září roku 1992. Pouhý měsíc před jeho smrtí se s ním setkal scenárista Craig Borten. Dvacet dalších let ale trvalo, než se snímek dostal do kin.

Všechny tři snímky, které dnes vstoupí do českých kin, byly natočeny podle skutečných událostí. I to svědčí o tom, které pohnutky americké akademiky fascinují.