ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16949 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Polsko dostalo žádost o vydání Romana Polanského

1 jsk 9.1.2015

Polsko obdrželo oficiální žádost o vydání filmového režiséra Romana Polanského do Spojených států. Tam je pohřešovaný za sexuální trestný čin spáchaný na dítěti. Režisér byl za něj v USA odsouzen v roce 1977.

Polanski, který se narodil polským rodičům, ale žije ve Francii, tráví v současnosti čas v jihopolském městě Krakov, kde plánuje natočit svůj nový film.

Polská generální prokuratura prostřednictvím mluvčího Mateusze Martyniuka sdělila, že státní zástupci budou chtít Polanského vyslechnout v souvislosti s žádostí o jeho vydání do USA, a proto si ho předvolají.

„Žádost americké strany byla přijata začátkem ledna a ještě dnes ji posuneme prokuratuře v Krakově,“ uvedl mluvčí.

Polanski v sedmdesátých letech minulého století zneužil tehdy nezletilou dívku. Poté strávil několik týdnů ve vyšetřovací vazbě a pod dohledem psychiatrů, aby ještě před vynesením rozsudku, který mu mohl vynést mnoho let ve vězení, uprchl z USA do Francie.

V zámoří je od té doby považován za pachatele na útěku, takže při vstupu na americké území mu automaticky hrozí zadržení. Polanski z tohoto důvodu nemohl osobně převzít ani Oscara, kterého získal za film Pianista, ani další americké filmové ocenění včetně Zlatého glóbu za film Čínská čtvrť.

Američanka Samantha Geimerová, kterou měl v sedmdesátých letech režisér znásilnit, požádala už před pěti lety kalifornský soud, aby stáhl obvinění vůči jeho osobě. Poukázala na to, že nechtěná publicita spojená s dlouholetou kauzou jí způsobuje zdravotní, rodinné a pracovní problémy. Soud ale její žádosti zatím nevyhověl.

Polský generální prokurátor navíc už před pěti lety řekl, že vydání Polanského není možné, protože čin, z něhož je v USA obviněn, je z hlediska polského práva promlčen. Stále je ale možné, aby polské úřady na žádost americké justice Polanského vydaly.

Na evropském území už režisér strávil několik měsíců v domácí vazbě, když jej v roce 2009 na cestě do Curychu na základě amerického zatykače zadržela švýcarská policie. Ani tamní úřady jej ale do Ameriky nevydaly.

Foto: Wikipedia/Georges Biard