ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10360 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film o monacké kněžně její blízcí bojkotovali

0 jsk 12.6.2014

Monacký kníže Albert II. a obě jeho sestry bojkotovali v květnu na filmovém festivalu v Cannes premiéru nového životopisného filmu s českým distribučním názvem Grace, kněžna monacká, který vypráví o jejich matce, kněžně a někdejší filmové hvězdě Grace Kellyové. Ta zahynula při autonehodě před více než třiceti lety.

„Knížecí rodina si nepřeje být jakkoliv spojována s filmem, který neodráží realitu, a lituje, že její historie byla zneužita z ryze komerčních účelů,“ uvedli tehdy sourozenci v prohlášení.

Podle producenta filmu Pierrea-Angea Le Pogama nebylo ale cílem vyprávět skutečnou historii knížectví, ale s jistou fikcí zmapovat život Kellyové v určitém časovém úseku, a to v roce 1962, šest let poté, co se provdala za knížete Rainiera. Měla už dvě děti.

Je to tedy část životního příběhu hollywoodské hvězdy a držitelky Oscara, která se vzdala oslnivé kariéry, dala přednost hlasu svého srdce a odešla do neznámého světa. Na vrcholu slávy se provdala za monackého knížete Rainiera III. a stala se kněžnou z Monaka.

Poměrně mladá Kellyová byla v té době filmovou hvězdou, která spolupracovala s nejvýraznějšími režiséry doby, s Alfredem Hitchcockem, Johnem Fordem či Fredem Zinnemann, díky čemuž se jí dostalo celosvětového uznání. O šest let později, když prožívá pochybnosti týkající se volby své životní cesty, přišel za ní Alfred Hitchcock, aby jí nabídl návrat na stříbrné plátno a hlavní roli v připravovaném filmu Marnie. Kněžna z Monaka tak měla dilema. Byla role kněžny jejím životním posláním, nebo měla zůstat věrná herecké kariéře?

V hlavní roli Grace Kellyové ve filmu září Nicole Kidmanová a v postavě monackého knížete Rainiera III. Tim Roth. Film natočil Olivier Dahan, autor oscarového životopisném dramatu Edith Piaf (2007).

Přestože film vychází z historických reálií knížecí rodiny, Dahan ho nepovažuje za životopisný. „Vytvořil jsem především lidský portrét moderní ženy, která touží po všem – své rodině, manželovi i kariéře. Od kariéry nakonec upustí, aby vpadla do úplně jiné role. To je pro ni bolestivá změna,“ vysvětlil.

Snímek oslňuje výpravou i kostýmy a nabízí silný příběh ze světa bílých paláců, kasín, kabrioletů, kvetoucích zahrad, krásných plesových šatů, ale také intrik v politických sférách. Je to výpravný film, ve kterém se však nedá přehlédnout vliv amerických snímků zlaté éry padesátých let – především z dílny Alfreda Hitchcocka, se kterým Grace Kellyová natáčela třikrát (Vražda na objednávku, Okno do dvora a Chyťte zloděje). „Natočil jsem Nicole Kidmanoou jako Grace Kellyovou v Hitchcockově filmu,“ směje se Olivier Dahan.

Jeho snímek se natáčel na Azurovém pobřeží, v Monaku, Janově i Belgii a o nádherné exteriéry a historické interiéry v něm tedy není nouze.

Kidmanová o své postavě řekla: „Grace Kellyová mě fascinuje! Především mě zajímala cesta, kterou během roku 1962 procházela. Od herečky ke skutečné vládkyni. Myslím, že Grace si od začátku uvědomovala, že na dvoře hraje největší roli svého života. Považovala to za svůj osud a byla ochotna se mnoha věcí vzdát. Ale když jí po několika letech Hitchcock nabídl návrat do Hollywoodu…. kdo by nezačal pochybovat?“

Světová premiéra filmu Grace, kněžna monacká se uskutečnila 14. května na filmovém festivalu v Cannes. Do českých kin vstupuje dnes.

Foto: imdb.com