ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18063 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The Last of Us: Strastiplná pouť Amerikou

0 Honza Švelch 22.6.2013

Pašerák Joel už rezignoval na život. Jeho nový kontraband mu ale převrátí celý svět. Dokáže skloubit přátelství s touhou přežít?

Vývojáři z Naughty Dog prosluli dobrodružnou sérií Uncharted, která neskrytě kombinuje Indianu Jonese a Laru Croft do napěchované akční jízdy plné spektakulárních výbuchů a kaskadérských kousků. The Last of Us stejně jako Uncharted sázejí především na příběh, béčkové archeologické dobrodružství ale vyměnili za drsný boj o přežití v post-apokalyptickém světě ve stylu Cesty od Cormaca McCarthyho.

Děj The Last of Us se zpočátku potýká se zombie klišé (například infikované kousnutí), a to i přesto, že roli nemrtvých zde zastupují lidé nakažení plísní, která ovládá jejich mozky (!). Pomalý rozjezd ale slouží k tomu, abyste se jako hráči vcítili do postavy unaveného Joela, který žije jen ze setrvačnosti. Když ale shodou náhod dostane za úkol eskortovat přidrzlou čtrnáctiletou dívku Ellie, jeho každodenní rutina se začne rozpadat. Nezbývá než se přizpůsobit a přijmout zodpovědnost. Druhá polovina je plná nečekaných zvratů a nezáviděníhodných situací, které prověří vztah ústřední dvojice. The Last of Us koketují i s otázkami oprávněnosti násilí, a chvílemi tak připomínají loňské psychologické drama Spec Ops: The Line.

Po herní stránce je novinka od Naughty Dog střídmější verzí Uncharted. Zapomeňte na opičí kousky Nathana Drakea, Joel už není žádný mladík a jeho nejlepšími pomocníky jsou žebřík a dlouhá dřevěná plaňka. Realistický tón příjemně odlišuje The Last of Us od většiny mainstreamové herní produkce a umocňuje závažnost celého příběhu. Výraznou součástí hry je také vyrábění předmětů a plížení, které lze velmi volně kombinovat s přímočarým přístupem k boji. Jednoduchost herních mechanik se negativně projevuje na tempu celé hry – podobně jako Uncharted 3 (viz naše recenze) i The Last of Us zbytečně protahují hrací dobu (okolo 14 hodin) stereotypními bojovými sekvencemi.

Nejsilnější momenty The Last of Us paradoxně zažijete, když téměř nehrajete. Při poklidném pátrání po okolí budete naslouchat dojemným dialogům Joela a Ellie, které výborně ztvárnili Troy Baker (Booker DeWitt z Bioshock Infinite) a Ashley Johnson. Některé konverzace je navíc potřeba iniciovat stisknutím tlačítka. Tento detail sice zprostředkovává určitou interaktivitu, na druhou stranu ale odhaluje striktně lineární design celé hry, jenž hráči dovoluje jen kosmetické úpravy. Naughty Dog ve stejném duchu vytvořili i funkční iluzi prostoru s mnoha zákoutími a slepými uličkami.

Navzdory velmi intenzivnímu vyústění hry se lze těžko ubránit pocitu, že The Last of Us by víceméně stejně fungovaly i v jakékoli jiné formě – jako film, seriál nebo komiks. Potenciál počítačové hry jako interaktivního média je zde upozaděn, přitom alespoň základní možnosti volby by The Last of Us prospěly. Nemuseli byste se pak cítit pouze jako pozorovatelé, kteří si tu a tam mohou zastřílet, ale jako aktéři, kteří nesou zodpovědnost za své, byť fiktivní, činy.

Naughty Dog připojili ke hře i mód pro více hráčů, který experimentuje se zajímavými nápady, ale brzdí ho technické nedostatky. Zápasy jsou velmi napínavé a kladou nárok na týmovou spolupráci. V multiplayeru můžete vyrábět předměty, označovat nepřátele, léčit se. Systém odměňování ale podkopává kooperaci mezi hráči, kteří se snaží nahnat co nejvíce bodů za zabití, aby úspěšně postoupili meta-narativem. Každý zápas totiž představuje jeden den v životě vašeho tábora přeživších a vy musíte získat určitý počet bodů, aby vám vaši imaginární přátelé nezačali hladovět a umírat. Celý multiplayerový „příběh“ je pak spíš hra s anonymními čísly, kterou navíc omezuje malá variabilita speciálních událostí.

The Last of Us je přesně ten typ hry, kterou budete ukazovat kamarádům a návštěvám – má úžasný soundtrack, krásnou grafiku a vyspělý příběh, za který se nemusíte stydět. Zároveň jí ale chybí ten pravý herní rozměr, jenž by vás přiměl hru hrát pořád dokola kvůli jejím mechanikám nebo možnostem volby.

THE LAST OF US
Výrobce: Naughty Dog
Vydavatel: Sony Computer Entertainment
Platforma: PS3 (testovaná)
Jazyk: anglicky s českými titulky
8,9/10
Honza Švelch