ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30494 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Spec Ops: The Line – Válečné trauma v Dubaji

1 Petr Hašek 9.7.2012

Kapitán Walker přijel do Dubaje pomáhat. Za úkol měl zjistit, jak dopadla evakuace velkoměsta zasaženého enormní písečnou bouří. První zprávy mluví o obrovských ztrátách na životech. Vy a kapitán Walker na vlastní kůži zažijete, jak vypadá válečné peklo v poušti mezi mrakodrapy.

Spec Ops: The Line se přes svůj nevýrazný název snaží posunout hranice válečné střílečky a zakomponovat do lineárního žánru možnost volby. Hráči navíc dovoluje určovat cíle pro dva Walkerovy podřízené, kteří k situaci přistupují po svém – vznětlivý Adams zblízka a s granátem, ukecaný Lugo z bezpečné vzdálenosti ostřelovačkou. Vývojáři z německého studia Yager se při psaní inspirovali filmem Apokalypsa a pokusili se válku vykreslit jako zhoubu lidského charakteru. Nečekejte medaile za zásluhy, Spec Ops: The Line se v dobrém smyslu slova protrápíte od začátku do konce.

Hru táhne především příběh a atraktivní prostředí Dubaje, které kombinuje realistický základ s post-apokalyptickým nádechem. The Line se od hnědého válečného průměru odlišuje i prací se světlem – bodavé žluté slunce se střídá se sytými černými stíny, místy vše pohltí okrová záplava písečné bouře. Styl vyprávění využívá konvence počítačových her a zaslouží si srovnání se Shadow of the Colossus. Kapitán Walker má za úkol pouze obhlédnout situaci a nechat se transportovat zpět na základnu, jak se ale čím dál víc zamotává do šílené válečné situace, návrat se pro něj stává stále těžším a těžším. On i hráč stojí před dilematem – pokračovat a stát se součástí něčeho hrůzostrašného, nebo se otočit zády a hru vypnout.

Možnosti volby v The Line vám nepropůjčují skutečnou moc nad dějem, ale naopak umocňují beznadějnost a zoufalost situace – ani jedno řešení nevede k ničemu dobrému. Vývojáři vás nenechají pouze sledovat Walkerovu cestu na dno, ale donutí vás se na ní aktivně podílet.

Studio Yager si vystřílelo většinu munice na příběh a prostředí, samotné herní mechaniky jsou okoukané a nedodělané. Zatímco střílení víceméně funguje, systém krytí vás bude hlavně při vyšších obtížností zbytečně trápit. Multiplayer je tu jen pro povinnost – v nejlepších momentech připomíná velmi osekanou verzi módu pro více hráčů z Uncharted 3. Ani mechanika pravidelných písečných bouří, při kterých máte sníženou pohyblivost a viditelnost, nic nezachraňuje.

Překvapivě nepřesvědčivý je i design jednotlivých postav. Všichni kromě kapitána Walkera, kterého výborně ztvárnil dabingový veterán Nolan North (např. Nathan Drake ze série Uncharted), vypadají jako tuctoví vojáci s ještě tuctovějšími hlasy.

Yager si vytyčili velký cíl a uspěli. Vytvořili střílečku, která ospravedlňuje existenci žánru a ukazuje, kam by se v budoucnosti mohl (a možná měl) ubírat. The Line je zážitek pro náročné, který se vyplatí okusit. Za jeho odvahu při vyobrazení temných stránek války mu klidně odpustíte i některé technické nedostatky.

8,6/10

Honza Švelch

SPEC OPS: THE LINE
Výrobce: Yager
Vydavatel: 2K Games/CENEGA
Platforma: PS3 (testovaná), PC, XBOX 360
Jazyk: anglicky