ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4639 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

PRVNÍ DOJEM: System Of A Down splnili to, co se od nich očekávalo

1 jsk 14.8.2013

Středeční koncert amerických System Of A Down na pražském Výstavišti splnil do puntíku to, co se od něho očekávalo. A tím, že se všichni čtyři členové kapely nacházejí ve fazóně rockových rutinérů, a tudíž půldruhahodinový set předali divákům s přehledem a v ráži, k tomu přidali ještě cosi navíc.

Kalifornská čtveřice přišla na svět v roce 1994. Sešli se v ní chlapíci, kterým šlo o mnohem víc, než jen o dobrou rockovou hudbu. Jako potomci Arménů s pohnutými osudy a jako milovníci arménského folklóru vdechli život kapele, která už svým debutovým eponymním albem z roku 1998 zásadně promluvila do vývoje na rockové scéně. Stalo se tak díky tomu, jak dobře spojila ve svém zvuku výše uvedené vlivy s metalem a hard rockem.

V tom roce se také poprvé (a do středy naposledy) představila v Praze. Vystupovala tenkrát jako předkapela thrashmetalových Slayer a už tehdy si mnozí návštěvníci koncertu odnesli z jejího vystoupení dobrý pocit.

V dalších letech pak prohlubovala svůj sound, jasně stanovila jeho originalitu a vydala ještě další čtyři alba. V roce 2006 se ale rozešla, na dlouhých pět let. Možná kdesi v té době vznikl v tuzemsku pocit, že vidět System Of A Down by byl výrazný zápočet do prožitků milovníků hudby konce devadesátých let a mladších.

Stalo se. Členové kapely sice trochu zestárli, na pódiu už se pohybově tolik nesnaží, nicméně drajv jejich středeční koncert rozhodně měl. Zazněly skladby ze slavných let, nechyběly ty nejslavnější, a vše bylo nabídnuto ryze profesionálně a v dobré muzikantské i pěvecké kondici.

Od první chvíle snad všech sedmnáct tisíc přítomných diváků kapelu vydatně podporovalo nejenom svou přítomností, ale i zpěvem a téměř frenetickým potleskem mezi skladbami. Serj Tankian občas připomněl Freddieho Mercuryho (zejména když se svým hlasem vkrádal do operních poloh), kytarista Daron Malakian potvrdil, jak dobrý zpěvák je i on, baskytarista Shavo Odadjian výtečně hrál a ještě si zachoval hororovou vizáž a bubeník John Dolmayan své penzum práce odvedl na výbornou.

Výkon System Of A Down nechal zapomenout na vystoupení všech tří předkapel (Killswitch Engage, Flogging Molly a NOFX). Králi večera byli jednoznačně oni.