ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18888 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Monkey Business: Pane bože! Jacksonovi už je padesát?!

0 Redakce 15.2.2009

Naprosto svébytná, naprosto virtuózní a naprosto vyklidněná formace Monkey Business připravila novou desku Twilight Of Jesters? a chystá se užít si plánované turné. V rozhovoru s baskytaristou Pavlem Mrázkem příjemně probíráme novinky, občas do konverzace vstoupí i zpěvák Matthew Ruppert, obvykle s nějakou neuvěřitelnou informací, které zkraje nevím, zda věřit. Každopádně pokud ho potkáte v paneláku coby podomního prodejce, bude to asi všechno pravda…

Nová deska, která vyjde 23. února, se mi na první poslech zdá chytlavější a veselejší, než vaše poslední tvorba. Raději ji ale prosím charakterizujte vy…

Ruppert: Pro mě je výjimečná tím, že je zase nová a už zase naše nejlepší. Taky mám pocit, že je hitovější.
Mrázek: Je to především popová deska. S tanečními prvky, je tam píseň s náznaky dubu…
Ruppert: (významně) S prvky alternativy!
Mrázek: Jasně… (povzdechne si a pokračuje) Myslím, že na desce je víc rychlých skladeb. Lépe to odsýpá. Měli jsme hodně plodné období, takže písní je na desce třináct, což je víc než obvykle.

Spolupracovali jste se zajímavými hosty, jak spolupráce probíhala, přijeli za vámi všichni do Prahy?

M: Glenn Hughes (ex-Deep Purple, Black Sabbath, pozn. aut.) s námi nahrával v Praze, vystupoval tu v té době jako náš host na koncertě. Dalším hostem je Ashley Slater (Freak Power, pozn. aut.), tomu jsme poslali materiál a nahrával svůj zpěv někde v Brazílii. Poslal nám ho zpět po síti.

Kde je King of pop?!

Píše se, že jedním z témat desky je „stárnutí vašich idolů“. Jsou tedy tito hosté vašimi stárnoucími idoly?

M: Asi by se to tak dalo říct. Glenn je v podstatě „bývalá modla“. Dnes už o něm neví tolik lidí, ale kdysi zažil velké věci. Totéž Ashley. Jeho Freak Power byli v devadesátých letech pro mě osobně hodně významní. Teď jsou oba jinde, Londýn je nemilosrdný, jeden rok jste hvězdou v Glastonbury a další o vás neštěkne pes.

Souvisí s tím tématem i název desky Twilight Of Jesters? (překl.: Soumrak šašků, pozn. aut.)?

M: On je v tom názvu otazník, je to spíš otázka. Vždycky jsou šašci, kteří baví pouze omezenou dobu. Šašci jsou myšleni zcela obecně, pro mě je jím třeba Pavel Bém, měl nějakou pozici a teď se stáhl do pozadí. Bude mít myslím co dělat, aby se z toho dostal. Najednou vystoupí někdo nový a lidé se zase baví. Proto je na obalu třeba Stalin.
Další příklad je píseň Michael Jackson is 50. To je přece přesně ono, Michaelovi je padesát a kdo po něm štěkne? Maximálně se z něj bulvární tisk pokusí ještě něco vymáčknout. Ale kde je muzika, kde je „King of pop“? Nic!

Dalším hostem, který mě zaujal, je rapper James Cole. Zajímá vás český hip-hop?

M: Nám se líbila už od počátku deska skupiny Supercroo. Mám rád jeho hlas, výborně zní. Navíc mě baví jeho psychedelická poetika v textech. S Romanem Holým jsou dnes dobří kamarádi. Navíc James je přemýšlivý chlapík, má to podobně jako my. Není to „hrouda“ jako většina českého hip-hopu.

Obecně bývá český hip-hop podceňován. Na druhou stranu je právě Jamesova pasáž česky a má rozhodně svou poetiku a zvuk. Je tedy čeština dobrým jazykem pro hip-hop?

M: Jasně. Třeba Otík Klempíř, to je průkopník rozumného českého hip-hopu. Orion je taky dobrý. Jinak to většina lidí totálně nezvládá, především co se týče témat. Bohužel, mladí lidi nemají moc zkušeností a vyrůstat na Proseku prostě není totéž, co zřejmě zažívá mládež někde v amerických ghettech.

Obchodní cestující Matthew Ruppert

Minulou desku jste místo klasické distribuce rozdávali zdarma na koncertech. Jak se vám tato metoda osvědčila?

M: Výborně! Měli jsme turné, kam přišlo nějakých dvanáct tisíc lidí a každý dostal k lístku cédéčko. Princip byl, aby lidé měli doma celou desku, ne bez obalu, staženou v pochybné kvalitě. Je to zkrátka artefakt. Že bychom tolik desek prodali klasickou cestou je myslím nereálné.

Tím pádem je ale evidentní, že těžištěm práce kapely bude napříště živé hraní. Vy jste už absolvovali koncerty takových rozměrů, že v česku jen těžko můžete růst do ještě větších akcí. Jaké tedy máte plány?

M: Asi jediným východiskem je postup, který volí třeba Kabát. Tedy nehrát tři roky. Teď připravují turné 2011. To pro nás nepřipadá v úvahu, já nevím co bych celou tu dobu dělal!
Naplánujeme klasické turné po kulturních domech a větších sálech, všude uděláme křest, zahrajeme nové skladby…
R: Ale máme takovou novinku. Našli jsme vlastní způsob prodeje desky! Budeme obcházet domácnosti ve městech, kde budeme hrát, a praktikovat podomní prodej. Zvonit na lidi a nabízet desku…

To myslíte vážně?

R: Smrtelně vážně! Normálně fyzicky já, Tonya, Pavel, kdokoliv bude mít chuť, vezme desky a půjde prodávat před koncertem. Nebo ve volných chvílích třeba zajedu na Jižák, obejdu pár věžáků… Samozřejmě se dá uvažovat o tom, že ti lidé dostanou určitý bonus, třeba v podobě podpisu, nebo společné fotografie. My případně dostaneme pozvání na kafe a na bábovku, může to mít své výhody.

V Jižní Americe jsme se měli jako Stouni


V jisté době jste hovořili o možné expanzi do latinské Ameriky. V jaké je ten plán fázi?

M: Člověka, který se jmenuje Zeta Bosio, basistu slavné latinskoamerické kapely Soda Stereo, zaujala naše muzika. On má docela dost peněz, jezdí hrát po světě jako DJ a nějak se přes G-Point Hunters dostal k nám. Vydal nám v Americe už dvě desky.

A funguje to?

M: Je to všechno na delší čas, ale v plánu je třeba turné po celé oblasti; Peru, Kolumbie, televizní pořady…
R: Nějak to asi funguje, ale nevíme moc jak. Komunikace je na tu vzdálenost trochu složitá. My jsme tam hráli například na „největším“ místním festivalu. A oni napsali na své stránky, že jsme v Evropě prodali čtyřicet miliónů desek! To jen pro orientaci, jak jsou to relevantní informace… Na druhou stranu se o nás starali jako o Rolling Stones, za to pozvání jim patří veliký dík.

No prosím, vy jste nedávno skutečně nafotili sérii fotografií ve stylu Rolling Stones. To musela být celkem zábava, že?

R: To byl nápad konkrétního časopisu a my jsme se rádi zúčastnili. Já jsem nadšený, že to dopadlo dobře, i když jsem měl zkraje trochu strach.
M: Nemáme moc rádi ty sedmdesátkové stylizace, ale tyhle fotky byly opravdu jedna ku jedné. Dokonale přesvědčivé. Dopadlo to dobře. S naším vizuálem pro novou desku to ale nijak nesouvisí. Budeme se držet obalu, který je v barevném animovaném stylu.

JAKUB ANDĚL (foto: Sony Music)

TWILIGHT OF JESTERS TOUR 2009:

čtvrtek 05. 03. 2009 – Písek – Kulturní dům
čtvrtek 09. 04. 2009 – Hradec Králové – Kulturní dům
pátek 10. 04. 2009 – Jičín – Kulturní dům
pátek 17. 04. 2009 – Příbram – Junior Club
sobota 18. 04. 2009 – České Budějovice – Bazilika
sobota 25. 04. 2009 – Nejdek – Kulturní dům
pátek 01. 05. 2009 – Krnov – Kofola klub
sobota 02. 05. 2009 – Ostrava – Garage club
pátek 08. 05. 2009 – Kolín – Staré lázně
sobota 09. 05. 2009 – Tábor – Millenium
pátek 15. 05. 2009 – Cheb – Open air
čtvrtek 21. 05. 2009 – Liberec – Kulturní dům
sobota 23. 05. 2009 – Plzeň – Buena Vista