ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29628 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Moimir Papalescu & Magnetik: Hudba je zkrátka silná droga

0 Redakce 9.8.2008

Moimir Papalescu po demisi The Nihilists nezahálel a s projektem Magnetik naplno prozkoumal nové a nečekané oceány snových krajin. Na desce Laudanum naleznete táhlé a zdánlivě nikdy nekončící zvuky, které v lehkých poryvech hladí fialové lekníny, jež se posléze skládají a elegantně rozkládají do odlehčených melodií. Krásná a emotivní hudba mimo čas a prostor vybízející své posluchače, aby zapojili svou představivost a nebo jen vypnuli a nechali své podvědomí bloudit. Moimir odpovídá.

Od rozpadu The Nihilists už uběhla nějaká doba. Mohl bys prosím osvětlit, za jakých okolností ukončili činnost?

Hlavním důvodem, proč jsme se společně s Petrem Venkrbcem rozhodli ukončit činnost Moimir Papalescu & The Nihilists byl nezájem ostatních členů o nový hudební materiál. Zřejmě měli jiné představy než my, a tak jsme učinili tento nevyhnutelný krok. Podle mého názoru právě v tu nejvhodnější dobu, kdy skupina byla ještě na pomyslném vrcholu. Dnes toho nelituji a čas ukázal, že to bylo dobré rozhodnutí pro všechny.

Nevadí ti, že současný projekt Hocha a Kröhnové – Kill Your Dandies – hraje naživo písně z repertoáru The Nihilists?

Dostalo se ke mně, že hrají některé věci z původního repertoáru. Byli jsme sice zcela jasně domluveni, že tomu tak nebude, ale přeju jim to, zřejmě v tu dobu neměli víc svého materiálu a tak si museli tímto způsobem vypomoci.

Mimochodem, slyšel jsi ten projekt?

Pouze 2 nahrávky na myspace a zprostředkovaně jsem viděl pár videí na youtube. Nic, co by mě zajímalo, proto to ani nehodlám komentovat.

Mluvme konečně o současnosti. S Magnetik jsi právě vydal album Laudanum. Ve srovnání s Válkou světů jde o klidnější, kontemplativnější a snovější polohu. Heslem alba je „Music is a Drug“ mohl bys to rozvést?

Hudbou se dají navodit různé škály nálad a pocitů, od totálního vybuzení psychiky, vybití agrese až třeba po absolutní relax, klid. Hudba je zkrátka silná droga, to jsme tím chtěli říci (smích).

Na této desce mě velmi zaujala tvá práce s tichem. Jakoby to byl zvuk nebo nástroj sám o sobě…

Mám rád nejen pauzy a stoptajmy, ale i delší tiché pasáže, díky kterým pak další zvuky vyniknou o to silněji. Zkrátka ticho je protipólem hluku. Stejně jako hluk však patří do hudby a stejně jako je bílá barva barvou, je i ticho součástí zvukového spektra. Záleží pak již na každém hudebníkovi nebo zvukovém mistru, jak s tím naloží a kam až se po této cestě dostane.

Tvým hlavním nástrojem na Laudanu je legendární syntezátor Yamaha DX-7, kterého si velmi cení Brian Eno při svých ambientních projektech. Jak moc tento nástroj ovlivnil zvuk a hudební myšlení desky?

Dé ix sedmička je skutečně jedním z ideálních nástrojů pro zvukové experimentování. Není sice příliš přátelská na programování, ale když máš čas a pevné nervy, dostaneš z této legendy originální a hlavně dosud neoposlouchané zvuky.

Lehce surreální a metafyzický obal vytvořil malíř Zdeňek Daněk. Co tě na jeho dílu zaujalo?

Mne zaujalo Zdeňkovo dílo komplexně. Líbí se mi jeho realismus prolínající se s často až fantasmagorickými výjevy. Líbí se mi i zvláštní humor, který lze v jeho díle najít. Spolupracoval s námi již na albu Wells. Jeho ilustrace zajíce, který sedí vedle mraveniště a pozoruje padající kometu, zdobí vnitřní booklet. Zapůsobila ne mě tehdy natolik, že jsem mu nabídl, aby na naše nové album zkusil udělat návrh na front cover. Výsledkem jsme byli totálně nadšeni. Pokud vás zajímá Zdeňkovo dílo, vstupte a prozkoumejte jeho web – stojí to za to!

Jedním z tvých dalších projektů je skupina The Stylists, kde spolupracuješ se zajímavými hosty dodávající vokály. Údajně to má blízko k old school discu a Yazoo….

The Stylists je naše nová skupina, kde na postu vokalistky je Tonya Graves. Tuto výbornou zpěvačku někteří znají již z dob Liquid Harmony a zcela určitě i z Monkey Business. Jsem moc rád, že se naše cesty sešly a že v rámci The Stylists je Tonya konečně v roli sólové zpěvačky, o kterou se nemusí s nikým dělit. Tato role jí podle mě neuvěřitelně sluší. Každopádně je radost s ní spolupracovat. Některé ze skladeb, které se nesou v duchu dance music inspirované například legendárním Studiem 54 jsou již ke slyšení na našem . Koncem roku by mělo vyjít debutové album a pak se již moc těším, až začneme hrát live.

Dalším projektem by měly být Die alten Maschinen, kde spolupracuješ s Petrem Venkrbcem a s členem z Devo…

Aby toho nebylo málo, máme ještě třetí projekt společně s kanadským zpěvákem Leonem Stevensonem a Geraldem V. Casale z legendární americké novovlnné skupiny Devo. Dalšími lidmi, kteří se na tomto projektu podílejí, jsou američtí Rural War Room, jmenovitě multiinstrumentalista Donavan Suitt a také hollywoodský kameraman a tvůrce speciálních efektů Byron Werner, který má za sebou taková díla, jako například Star Trek, Tron, Ghost, Titanic a mnohé a mnohé další.

Viditelně je v dnešní době jednoduší tvořit na dálku přes oceán s Devo než si zajammovat s domácí hvězdou…

Máš pravdu, není to dnes již technicky nic náročného, záleží pouze na domluvě a řekněme sjednocení technologií. Ale zpátky k tvé otázce. Lidé jako Gerald nebo jeho bratr Bob, i když jsou celosvětově uznávanými hudebníky, netrpí rozhodně žádným komplexem a právě díky tomu jde zřejmě vše naprosto skvěle (smích).

TOM KOMÁREK (foto: archiv umělce)