ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27025 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ivan Král: Nejkrásnější umění vzniká v době bídy a nezaměstnanosti

0 Redakce 27.7.2010

Zpěvák a kytarista Ivan Král se narodil v květnu 1948 v Praze.  Na hudební scéně se objevil v roce 1966 a po dvou letech muzicírování doma emigroval s rodiči do Spojených států. Tam se v sedmdesátých letech proslavil zejména jako kytarista Patti Smith Group, stejně tak jako autor písniček pro řadu dalších interpretů. V devadesátých letech se vrátil do České republiky, kde se aktivně zapojil do dění na hudební scéně. Po deseti letech se ale vrátil natrvalo do USA. Zanedlouho vystoupí jako jedna z hudebních hvězd letošního letního Sázavafestu, který se uskuteční ve středočeském Kácově 5. až 7. srpna.  

V České republice jsi nehrál už  dobré tři roky. Proč tak dlouho?

To víš, že mi chybí hrát v rodné zemi. Jsem docela rád, že jsem nepodepsal smlouvu s žádnou firmou jenom proto, abych mohl vystupovat. Být na volné noze mi připadá docela „zdravé“. Mimo to mám spoustu jiných zájmů. Dal jsem se například na archivování svých filmů. 29. července budu promítat The BLANK Generation, digitálně zpracovaný film z roku 1976 z původní šestnáctimilimetrové kopie. Bude to benefiční promítání v Michiganském divadle na podporu sídla bezdomovců v Ann Arboru. Čtu také hodně knížek, z toho velké procento v češtině, chodím rád na profesorské přenášky na univerzitu a před dvěma týdny jsem začal nahrávat své nové skladby se „smetánkou“ michiganských muzikantů ve studiu 54 Sound, které v poslední době proslavili Eminem a Kid Rock.  
 
Jak vzpomínáš na své hudební aktivity v devadesátých letech v České republice, kam ses po své emigraci v šedesátých letech vrátil?
Pro mě to byla nesmírně příjemná a romantická doba. Čeští muzikanti mě vzali mezi sebe a chtěli si vzít něco z mých zkušeností, které jsem nabral v Americe. Díky Ivo Pospíšilovi z Garáže jsem měl možnost seznámit se s lidmi, se kterými bych se po tak dlouhém pobytu v Americe asi těžko setkal. A také jsem se potkal s lidmi, kteří mi hodně pomohli v tom, abych se v Praze opět cítil jako doma.
 
Pomohl jsi ke slávě kapele Lucie, když jsi produkoval její nejlepší album Černý kočky mokrý žáby. Sledoval jsi pak další její osud?
Poslední věc, kterou jsem od ní slyšel, bylo album Lucie v Opeře. S Davidem Kollerem jsem ovšem neustále v kontaktu. Nyní spolupracujeme na písničkách pro jeho nové sólové album. Zeptej se Lucie, proč třeba nenatočit novou desku? Rád se zapojím…
 
V devadesátých letech jsi nabral zkušenosti s českou hudební scénou. Měla podle tebe nějaká naše kapela šanci prosadit se v zahraničí?
Při produkci na mě udělala největší dojem skupina Alice. Měla podle mě velkou šanci se prosadit kdekoliv na světě. Po tom, co jsem produkoval její desku, jsem začal přemýšlet o tom, jestli s ní nenatočím pár písniček v angličtině. Bohužel ale přestala zanedlouho existovat v původním obsazení. Myslel jsem si také, že šanci mají Triny. Snažil jsem se prosadit tyto neuvěřitelné zpěvačky na mezinárodních festivalech. Bohužel se mi ale zdálo, že je nikdo nebral dost vážně.
 
Proč se čeští hudebníci v zahraničí podle tebe tolik neprosazují?

Blahobyt v zemi zahnal hlad a lidé jsou spokojeni s konzumním uměleckým šrotem. Platí to nejenom v Čechách a Evropě, ale i v Americe. Zdá se mi, že nejkrásnější umění vzniká v době bídy a nezaměstnanosti. Michigan má jednu z největších nezaměstnaností ve Spojených státech a já mám pocit, že odtud brzy přijde nová vlna bezvadné populární hudby.

Tam momentálně žiješ?

Ano. Žiju se svou přítelkyní Cindy Hudson na okraji města Ann Arbor v Michiganu. Už skoro deset let.
 
Co jsi po svém posledním odchodu z České republiky po roce 2000 dělal?
Staral jsem se o své rodiče a pracoval s Cindy v její firmě Fantasee Lighting. Měl jsem na starosti osvětlování autosalónů po celém světě. Pro sólisty, skupiny, obchodní firmy nebo filmová studia při tom ještě doma nahrávám hudbu. Když je skladba s textem, většinu mi jich píše Cindy.
 
Jsi stále v kontaktu s Patti Smith nebo Iggy Popem, s nimiž jsi po své emigraci z České republiky v šedesátých letech spolupracoval?
S Iggym se vidím dost často. Naposledy jsme spolu mluvili v Torontu o jeho vystoupení, které ho čekalo v Ostravě na festivalu Colours Of Ostrava. Iggyho žena Nina a Cindy jsou velké kamarádky. Patti byla nedávno v Ann Arboru na návštěvě obchodu Border's, kde propagovala svou knihu Two Of Us. Zazpívala při tom několik svých písniček. Bylo to příjemné setkání.

JAROSLAV ŠPULÁK