ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9139 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Chumbawamba: Kdo bude protestovat proti nám?

0 Redakce 14.5.2010

Věční rebelové a experimentátoři, zároveň kritičtí komentátoři s radikálními levicovými názory, především ale hitmakeři. Chumbawamba už v Praze vystoupila nesčetněkrát, dnes večer ale poprvé půjde hlavně o vyprávění příběhů. Letošní nová deska ABCDEFG se nese v akustickém duchu a představuje pestré historky z dějin hudby. Odpovídá kytarista a zpěvák Boff Whalley.

Poslední  deska Chumbawamby je plná příběhů  z historie hudby. Vy sami byste v historii hráli spíše roli padouchů nebo hrdinů?
 
Boff: Nevím, to se mi těžko posuzuje, nejsme snadno zařaditelní. Nedávno jsem například hledal jednu desku v obchodě a došlo mi, že nevím jak bych hledal nás. Nepasujeme do žádné z kategorií folk, rock ani pop. Nikam úplně nepasujeme. Lidé jsou zvyklí, že všechno dohromady mícháme.
 
Aktuálně ale zníte hodně folkově, folkaři jsou podle vás spíš padouši nebo hrdinové?
 
B: Asi obojí. I když my bychom byli raději zloduchy. Poslouchat hudbu je dnes naprosto mírumilovná nekonfliktní činnost. Někdo by měl zdvihnout lidi ze židlí a přimět je trochu přemýšlet.

Chumbawamba je dnes už legendární  skupina s dlouhou historií, na druhé  straně ale platíte za rebely se silnými názory. Dovedete si představit, že by se dnes nějací  mladí muzikanti snažili rebelovat proti vám?
 
B: Rozhodně, to by bylo super! Když jsem byl mladší, také jsem toužil sesadit své idoly. Je naprosto v pořádku, že se mladá generace vymezuje proti starší. Mladí mají rozhodně co říct. Napadá mě jenom, že my jsme byli mnohem radikálnější, což je smutné. Třeba současné volby v Anglii mladé lidi moc nezajímají. V politice je obecně málo mládí.
 
Jaké by mohlo být téma případného odporu proti vám?
 
B: Mohli by nám vyčítat, že jsme podepsali smlouvu s velkým vydavatelstvím, ale to už je ohrané. Byl bych rád, kdyby se mladá generace zvedla s vlastními názory. Když se na hudební scéně pohybujete příliš dlouho, zpohodlníte a snadno ztratíte soudnost a přestanete stíhat. Pak musí přijít někdo, kdo vás zase vrátí do reality. Rozhodně bych unesl, kdyby to někdo udělal nám.
 
Proč jste pro aktuální desku zvolili akustický písničkářský výraz?
 
B: Oproti dřívějším dobám teď nejsou naše koncerty tolik o hudební show, často vyprávíme historky přímo na pódiu. V elektrickém podání by příběhy zanikly. Akustická podoba koncertu je mnohem víc o komunikaci s publikem.

Vaše hudba je o také o legraci a ironii, z čeho byste si nikdy neudělali legraci?
 
B: Takových témat je celá řada. Nechceme ale nikdy skončit jako takzvaní „PC – politicaly correct“ (překl.: politicky korektní). Věříme ve velká témata, která přinesla mnoho dobrého, jako například feminismus. Je potřeba si občas uvědomit jejich důležitost, ale rozhodně nechceme nic hrotit. S vědomím toho významu je možné dělat si legraci z čehokoliv.
 
Na webu máte předělávky některých svých songů od českých kapel, jak jste se dostali ke spolupráci?
 
B: Máme na stránkách remix od kapely Midi Lidi. Tu jsme potkali při naší poslední návštěvě Prahy. Sami nám spolupráci nabídli a my jsme souhlasili. Mám moc rád, když jiní umělci předělávají hudbu Chumbawamby. Je to legrace. Jinou skladbu v metalové verzi od skupiny Insania jsme prostě jednoho dne dostali poštou. Skvělé!

JAKUB ANDĚL


14.5. Praha, Lucerna Music Bar: CHUMBAWAMBA (akusticky)