ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29105 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Chinaski: Ve zkušebně děláme kravál a strašně nás to baví

0 Redakce 9.9.2010

Není  na co čekat je název nového alba, které 8. září vydala skupina Chinaski. Ten den v digitální podobě. Milovníci cédéček si je budou moci zakoupit 22. září, a to třeba i s bonusovým DVD. O šest dnů později Chinaski vyjedou na šestikoncertní turné, o kterém tvrdí, že bude nejdražší v jejich historii. 

Není na co čekat je první album, které kapela nahrála po tragické smrti svého bubeníka Pavla Grohmana v červenci 2008. O tom, písních na desce i chystaném turné hovoří zpěvák a kytarista Michal Malátný, baskytarista Ondřej Škoch a trumpetista Petr Kužvart.

Prý  jste ve studiu nahrávali všechny písničky na nové album společně. Předtím jste to tak nedělali?

Malátný:  Na tom, že to tak uděláme, jsme se shodli už předtím ve zkušebně. Vlastně jsme takhle nahrávat novou desku plánovali už s Pavlem Grohmanem. Chtěli jsme to zkusit. Ve studiu jsme pak byli všichni v jedné místnosti a kromě zpěvů a dechů jsme točili všechno najednou. Myslím, že se to povedlo. Když tuhle desku porovnávám s alby 07 nebo Originál, řekl bych, že u těch starších je znát, že písně jsou studiově trochu vyšpekulované. Z nového alba mám pocit, že to frčí od začátku do konce. Ani pomalé skladby na něm nejsou ucajdané, naopak v sobě mají dost energie.  

V písničce Kérka je vulgární slovo, které označuje pánské přirození. Proč?

Malátný:  Na obalu desky bude napsané: „Pozor, tato deska obsahuje jedno sprosté slovo“. To tam skutečně je, ale kromě toho je na desce i dalších pár náznaků míst, kde by si člověk představil jiné sprosté slovo. Ono tam ale není. Písnička Kérka je parodie, je to fórek. Zpívám v ní jako člověk, který uvažuje o tom, co všechno a kam si nechá vytetovat.

Nebylo by přirozenější, kdybyste si právě na téhle desce hráli se zvukem, spekulovali a nezpívali v písničkách vulgarity? Prostě s ohledem na váš věk a životní i muzikantské zkušenosti…

Malátný:  Není to nic vykalkulovaného ani nepřirozeného. Jsme kapela, která má dvě kytary, baskytaru, bubny a dechy. Když se sejdeme ve zkušebně, děláme kravál a strašně nás to baví.

Škoch: Já si myslím, že je to dokonce úplně naopak. Přijde mi, že čím je kapela zkušenější a dospělejší, je pro ni zbytečné zabývat se detaily, je přímočařejší. Nás strašně baví hrát koncerty a chtěli jsme proto nahrát desku, která bude mít živého ducha. Všem se nám líbí kapely, které hrají tvrdší muziku a mají dobrou show. Někdo vyrostl na AC/DC, já třeba na Queen, všichni se shodneme na Faith No More. Podle mě tyhle party také točí nebo točily desky co nejvíc živě a syrově.  

Který  z textařů písniček na novém albu bude do budoucna pro Chinaski zárukou kvality?

Škoch: Určitě Michal Malátný. My se nejvíc ze všeho báli, že tuhle desku nezvládneme právě kvůli textům. Všichni jsme tedy čekali, co napíše Michal. Nakonec se ukázalo, že zlomovým bodem byl text k písničce Šatna. V ní se vypořádal s Pavlovým odchodem a my potažmo také. Byla to taková tlustá čára, kterou jsme museli udělat.

Malátný:  Věděli jsme, že o Pavlově smrti určitě nějakou písničku uděláme. Ve chvíli, kdy jsme ji měli hotovou, se nám ulevilo a začaly z nás přirozeně a radostně padat takové písničky a texty, jako je Kérka, Kompy nebo Hádalo se tělo s duší. Původně jsme se báli, že celá deska bude smutná a pomalá, ale jsme rádi, že to tak není.

Škoch: Podle mě je úžasné, že Michal začal zase psát texty. Myslím si, že je to základ i pro další desky. Nadstavby jsme přitom vždycky měli. Když psal texty Pavel Grohman, Michal vždycky nějaký přidal. Tomáš Roreček s námi spolupracuje už delší dobu, Štěpán Škoch píše také…

Kužvart: Nejdřív jsme od Michala dostali text Šatny. Potom poslal Kérku a všem bylo jasné, že bude psát.

Jak se text k písničce Šatna narodil?

Malátný:  Minulé léto jsme odehráli spoustu festivalů. Protože mám největší bordel ve věcech, zpravidla odcházím ze šatny po koncertě jako poslední. Vždycky na mě při tom padne takový zvláštní smutek, protože tam často zůstanou kolikrát vůbec netknuté obložené mísy, je tam najednou prázdno a podobně. Napadlo mě, že tohle je ten obraz, kterým by šlo popsat, jak nám Pavel chybí. V tu chvíli už bylo jednoduché ten text dopsat. Když se to stalo, všechno napětí ve mně povolilo a začal jsem psát další texty.  

Ale na prvních deskách Chinaski máš spoustu textů, vlastně většinu…

Malátný:  To je pravda. Pak jsem se ale vypsal. Nechtěl jsem se opakovat a nová témata jsem hledal marně. Na minulých deskách jsem měl třeba jen jeden text, což bylo důsledkem toho, že jsem neměl o čem psát a tím pádem jsem psát ani nechtěl. Teď mám zase ze psaní ohromnou radost.  

Řekl sis někdy u dopsaného textu, co by mu asi řekl Pavel Grohman?

Malátný:  Znám přesně místa, která by se mu nelíbila.  

A opravil jsi je?

Malátný:  To ne. Na Pavla jsem ale myslel každý den. Byli jsme spolu dvacet let v kapele, to nejde vymazat. Zdají se mi dokonce sny s ním. V jednom jsme se potkali a on mi říkal, že takhle ta deska nemůže být. Já se ho zeptal, jak si to tedy představuje, a začala hádka. Přesně taková, jaké jsme nad deskami a písničkami absolvovali v dobách, kdy žil. V jiném snu se mi ale zase zdálo, že jsme spolu jen tak seděli a smáli se.  

28. září  zahájíte v Pardubicích T-Music Tour. Kolik písniček z nové desky naživo představíte?

Malátný:  Bude jich tam asi osm. Koncert bude trvat dvě hodiny, takže zahrajeme ještě asi dvacet starších skladeb. Neříkám, že budeme hrát samé singly, ale spoustu jich lidé uslyší.  

A jak ty koncerty budou vypadat?

Kužvart: Budeme hrát na pódiu, které pro nás navrhl britský koncertní producent Simon Sidi. Dva dny před začátkem turné budeme mít veřejnou generálku v Pardubicích. Projekce na koncerty jsme točili u Michala Malátného doma. Rozpohybovali jsme v nich loutky, které budou v bookletu alba. Do toho budou samozřejmě na projekcích prostřihy z toho, co se děje na scéně. Bude to nejdražší turné v historii naší kapely. Už na začátku jsme si ale řekli, že z něho nebudeme mít ani korunu a všechno dáme do toho, aby to byl opravdu zážitek. Pro diváky i pro nás.  

JAROSLAV ŠPULÁK