ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17555 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Yaybahar aneb hudební nástroj z jiného světa

0 Rémy Martin 7.11.2014

Při svém putování po novinkách na poli klasické hudby jsem tentokrát narazil na opravdovou perličku. Řeč je o naprosto unikátním hudebním nástroji, který jeho tvůrce, hudebník Görkem Şen, obdařil až mystickým názvem „yaybahar“.

Tento nástroj vydává pravděpodobně ty nejpodivnější zvuky, které jste kdy mohli slyšet. Působí jako by byl z jiného světa, přitom ho však stvořil člověk z masa a kostí a evidentně pozemšťan. Kdybych měl yaybahar přirovnat k něčemu známému, pak by to byla nejspíše viola z oblasti sci-fi připojená na syntetizátor. To by ovšem nebylo přesné, jelikož yaybahar, ač vydává zvuky, které bychom přisoudili elektronickému nástroji, nepotřebuje ke hře žádnou jinou energii než lidskou.

Když se do tohoto „kosmického“ nástroje zaposlouchám, mám pocit, jako bych se čím dál hlouběji nořil do nitra vzdálených a neprobádaných vesmírů. Jsem opravdu zvědavý, jestli se některý ze světových orchestrů odhodlá a zařadí yayhabar do svého repertoáru. Jsem přesvědčený o tom, že by to pro všechny přítomné byl naprosto unikátní zážitek, ne nepodobný vychutnávání si sklenky prémiového koňaku.

Ze srdce doporučuji podívat se a poslechnout si yaybahar při hře. Věřím, že budete překvapeni alespoň tak, jako jsem byl já.

Napište mi, prosím, na můj facebookový profil nebo blog, co si o této jedinečné novince myslíte a zda byste si yaybahar uměli představit v koncertní síni.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.