ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14145 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vlastnoruční seriálové léto: Sexy Kolumbijka, oživlé mrtvolky a pokračování Mafie II

0 Redakce 24.7.2011

Reprízové léto na Nově a Primě dává opět nový význam slovu zvracet. Rádi bychom proto chytřejším a nápaditějším konzumentům seriálů napověděli, který nový zahraniční kousek, místo českých zvratků, o prázdninách zkouknout.  
 

Boardwalk empire: Hra Mafie v seriálu

Lakýrky se psíma dečkama, oblek s proužkem a věčně zapálené čvaňháro v koutku nejvyššího mafiánského bosse. To jsou hlavní atributy nového dramatického retroseriálu z produkce HBO. Hned první série, kterou loni tvůrci dokončili, sklidila dva Zlaté Glóby.

Padesátiminutové díly ukazují Ameriku ve zlatých dobách prohibice. Mafiánský chlast teče proudem, federálové nosí klobouky a nad vším drží ochrannou ruku Nucky Thompson v podání bývalého herce z nezávislých filmů Steva Buscemiho. Dezert pro milovníky Mafie, bohužel postříkaný spoustou amerického kečupu je pro slavného nezávislého pizizuba první zářez v hlavní roli komerčního seriálu.  

Úchyl je teď mafióso

Buscemi se od roku 1985 objevuje především v rolích podivínů, úchylů a chudáků. V každé své roli, byť jsou většinou minimalistické, zazáří jeho jedinečný křivozubý talent. Vidět jste ho mohli například v seriálu Sopranos (Rodina Sopránů), nebo ve 30 Rock (Studio 30 Rock), kde hrál svérázného, ušmudlaného, soukromého detektiva. Nezapomenutelný je taky jeho zjev, zmatečného a vystresovaného lháře z filmu Fargo nebo úlisně-úchylného vyšetřovatele z komedie Chuck & Larry (Když si Chuck bral Larryho).  

V Seriálu Boardwalk Empire vyměnil Buscemi šusťákovou bundu úchyláka za skvěle padnoucí oblek mafiánského bosse, který tahá za všechny politické i gangsterské provázky ve svém pobřežním království. Skvělá kostýmová výprava a pitoreskní kulisy pobřežní promenády v Atlantic City, která je dodnes velmi dobře známým turistickým cílem, dokonale vykreslují nostalgii doby, kdy měli USA to nejlepší ještě před sebou.  

V dalších rolích hrají…

Angličanka Kelly Macdonald, jejíž přízvuk je jednou z dalších hlavních rolí seriálu, hraje Nuckyho milenku Margaret. Zkušenou herečku si Steve Buscemi pro tuto roli sám vybral. Nemohl šáhnout vedle, vzpomenout si na tuto tmavovlásku můžete také z filmů jako Tahle země není pro starý anebo jejího debutového Trainspottingu.  

V příběhu a tempu vyprávění se seriál drží rozvláčnosti dvacátých let minulého století, které ve svých dvanácti dílech první série popisuje. Příznivci rychlého tempa událostí možná zazívají, za zkouknutí ale určitě stojí především striktně dokonalá kreace Steva Buscemiho. Kdo stáhne a naklikne, užije si také hořkosladkou atmosféru dobře známou z českého herního trháku Mafie.  

Modern Family: takové normální americké rodinky

Svižný sitkomový  seriál ukazuje tři typické americké rodiny. Dva homosexuály vychovávající adoptovanou vietnamskou holčičku, rozvedeného obstarožního pupíka s novou sexy kolumbijskou ženou a šťastnou famílii realitního agenta se třemi dětmi.

Jeden z mála dobrých zásahů televizní sítě ABC, kterou v poslední době válcují úspěšnější seriály konkurence, je pojatý jako „mockumetnary“ tedy falešný (hraný) dokument. Podobný styl natáčení pseudodokumentu můžete vidět i v populární sérii The Office (Kancl). V česku si ho ve filmu vyzkoušel například Jan Svěrák ve filmu Ropáci a nebo Petr Zelenka v mystifikačním dokumentu Mňága Happyend.

Dokumentární prostřihy, ve kterých jednotlivé postavy situace zpětně komentují velmi zjednodušuje autorům nástřel žertů, komediální berličku ale u Modern Family autoři využili bezchybně.  

Zlatá slepička  

Vzpomínáte na Novou stokrát omletý seriál Ženatý se závazky? ABC v Modern Family posunula svůj oblíbený žánr satirického zobrazení americké rodiny do jednadvacátého století.

Spolu se skvělým obsazením  dvacetiminutové rychlovky šlapou nehorázně bleskovým tempem. Stanice ABC ucítila slepičku, která nese spousty zlatých vajíček a tak letos uvede už třetí sérii sitkomu, který navazuje na zlatý hit televizní stanice z osmdesátých let minulého století.  

Buzna, pipina a kolumbijská kočička

Odulý prodavač bot, Al Bunda se ze seriálu Ženatý se závazky (V USA běžel v letech 1987 – 1997), pronadával až do roku 2011. Zjistil, že jedno z jeho dětí je buzna a to druhé, blonďatá pipina, si překvapivě dobře vede v rodinném životě. Sám Bunda starší si po rozvodu nabrnknul nepřehlédnutelně krásnou a vyvinutou kolumbijsou žínku, která do nové vlasti přicestovala i se svým obtloustlým chlapečkem.  

Mužské publikum, které  by snad ohrnulo nosík nad hudbou podbarveným poučným happyendem, kterým bez výjimky končí každý díl, připoutají k obrazovce nekonečně dlouhé a ladné nohy Julie Bowen (blonďatá manželka realitního agenta), případně také nekonečně velká prsa Sofíe Vergara (hraje kolumbijsou ženu bývalého Ala Bundy). Celorodinné koktejly se stanici ABC věru daří. Pobavíte se, i kdybyste náhodou nebyli fanoušky krásných nohou ani happyendů. Sarkasmus a pseudodokumentární styl fungují dokonale.   

Walking Dead: chodící mrtví došli i do seriálu

Kolikrát už jsme to viděli? Prázdné ulice, stopy po boji, opuštěná auta, sem tam nějaká mrtvola. A jeden (nebo více) neohrožených přemýšlí co s načatým večerem. Vítejte v postapokalyptickém světě!  
Přestože základní zadání celé nové série společnosti AMC (výrobce seriálů Mad Men, nebo Breaking Bad – Perníkovej táta) je ohrané jako elpíčko Michala Davida. Na rozdíl od něj nenudí stereotypy ani kýčem.

Až na kost a to doslova

Hned první scéna seriálu, který se letos dočká druhé sezóny, plivla na jeden z nejsvatějších tabu americké televizní produkce: žádná viditelná smrt dítěte… a z olezlé sedmileté lebky malé zombičky teče nahnědlá krev.

Ve čtyřicetiminutových epizodách, kterých je v první sérii sedm, se vyprávění točí kolem fešáckého, šerifa Ricka Grimese, kterého hraje modrooký Andrew Lincoln. Herec, který si zahrál i v britském hitu Love Actually (Láska nebeská), je ve Walking Dead o poznání špinavější a upocenější. Ne však svým hereckým výkonem.  

Poté co jej při automobilové honičce postřelili, probírá se ve zdevastované nemocnici. Pomalu vchází do nového světa plného hnisu, krve a belhajících zombís. Jedinou motivací, aby si neprostřelil hlavu hned po prvním ataku kulhavých mrtvol, je jeho žena a malý syn, kteří první vlnu nákazy neurčitým zombí-virem přežili. Nasadí starou uniformu, klobouk a vydá se je hledat.  

Jako hrdina dávných kovbojek cválá do decivilizované Atlanty. Zdá se, že by v seriálu mohlo dojít na další ohranou hrdinskou píseň o bardovi na statečném oři. Koně ale šerifovi zpod sedla hned v další scéně sežerou zombíci.   

Drahá podívaná

Jeden z nejdražších počinů televizní sítě AMC, nejen kvůli trikovému odpadávání končetin a náročnému líčení stovek chodících mrtvol, ale hlavně kvůli uzavírání a vyklízení obrovských prostor města Atlanta a okolí.  

Walking Dead není příjemné pokoukání. Na rozdíl od většiny seriálů z americké produkce v něm nehrají voňaví lidé. Neuvidíte hezké kulisy a nezažijete happyend ani drobet žertu. Právě pro to všechno ale stojí za podívání. Nejlépe však v letních dnech, kdy depku konce dobrého světa můžete rozdýchat na dece mezi květinkami a motýlky.



Ivo Dostál

Autor se dlouhodobě zabývá  zahraniční seriálovou produkcí. Hlavně u kávy.