ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16240 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Anglii frčí komedie Killing Bono, o životě ve stínu U2

0 Redakce 9.5.2011

Dobrých rock’n’rollových komedií není nikdy dost. Vědí to návštěvníci kin, hudební fanoušci i filmoví tvůrci. Když se tedy nějaká taková povede, patří jí náležitá pozornost. Na britských ostrovech teď jednu takovou mají, a chtějí s ní popojet i dál do světa. Jmenuje se Killing Bono a vypráví příběh o tom, jaké je žít ve stínu skupiny U2.

Britská premiéra proběhla první dubnový den. Nyní se hraje se stejnou četností jako ve dnech po uvedení. Na internetovém serveru The Internet Movie Database má hodnocení šest z deseti možných bodů a její příběh zaujal z několika důvodů. Jsou to mimo jiné originální název Killing Bono, také přítomnost skupiny U2 ve filmu a do třetice třeba to, že vypráví o dvou irských bratrech, kteří chtěli prorazit na světovou hudební scénu koncem osmdesátých let minulého století, kdy tato byla mnohem zajímavější než dnes.

Neil McCormick, mladý  irský skladatel, muzikant a zpěvák, byl vždy přesvědčen, že jednou bude slavný. Ve školní skupině The Hype bylo ale místo jen pro jednoho zpěváka, a to už bylo obsazeno jeho kamarádem Paulem. Proto se svým bratrem Ivanem rozhodli založit si vlastní skupinu s odhodláním zastínit The Hype. Problém nastal ve chvíli, kdy se z The Hype stali U2 a z kamaráda Paula Bono Vox. Jejich sláva prudce rostla a odhodlanému bojovníkovi Neilovi nezbylo nic jiného, než udělat všechno pro to, aby jeho kapela byla ještě slavnější. Rozhodl se „zaútočit“ na Londýn, kde však musel čelit určitým nespravedlnostem v hudebním průmyslu, jichž se „dostává“ zpravidla „těm novým z venkova“.

Když se po čase zdálo, že se na bratry McCormickovy konečně obrátilo štěstí, Ivan se dozvěděl šokující informaci o rivalitě Neila a Bona. Ta mohla zničit úplně všechno, a tak z rozjeté mašiny začal trochu nemotorně couvat. Navíc se začalo dařit U2 a Neil začal mít pocit, že čím více bledne jeho hvězda, tím více září ta Bonova. Měl pravdu.

Komedii, která byla natočena v Severním Irsku, režíroval Nick Hamm. Vznikla podle memoárů Neila McCormicka nazvaných Killing Bono: I Was Bono’s Doppelgänger. Populární herec Ben Barnes v ní ztvárnil Neila McCormicka, Robert Sheehan jeho bratra Ivana a Martin McCann zpěváka Bono Voxe. Svou poslední roli si v něm zahrál i Pete Postletwhite, jenž zemřel 2. ledna letošního roku ve věku 64 let a za svou kariéru si vysloužil uctivou přezdívku „nejlepší herec, který nikdy nehrál hlavní roli“.

Čekal jsem, že budu hrát mnohovrstevnatou postavu, velmi lidskou, vtipnou a s mnoha chybami,“ řekl Barnes o roli Neil McCormicka. „Když jsem si ale přečetl scénář, pochopil jsem, že má role je být neúnavný člověk, který si jde za svým cílem, je trochu loser se spoustou špatných rozhodnutí, bláznivý cholerik, ale současně nenapravitelný optimista. Je to příběh kluka, který udělal spoustu chyb. Jenomže takovéhle příběhy jsou dnes pro lidi fascinující.

McCormick měl velkou radost z toho, že ho hrál právě Barnes, který se proslavil rolí Prince Kaspiana v Letopisech Narnie. „Fakt, že ta role byla svěřena právě jemu, byl pro mě potěšitelný. Samotný film je nicméně komedie plná omylů, která vykresluje mou neúspěšnou hudební kariéru. V podstatě si myslím, že v něm jsem představený jako idiot. Idiot s rozumem, samozřejmě. Ale idiot.

McCormick a Barnes se poznali ještě předtím, než se film začal natáčet. Režisér Hamm si přál, aby se setkávali co nejčastěji a povídali si. Poté  ovšem dal Barnesovi naprostou svobodu v tom, jak postavu ztvární. Bylo na něm, které charakterové vlastnosti si z člověka, kterého bude hrát, vezme.

Neil McCormick, který nakonec vyjádřil s filmem spokojenost, se dodnes živí hudbou. Stal se jedním z nejvlivnějších hudebních kritiků britské současnosti a pracuje jako hlavní kritik v listu The Telegraph.  

JAROSLAV ŠPULÁK