ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30115 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Udělej si sám televizní podzim: Soulož v lékárně a krev na stehnech milé blondýnky

0 Redakce 12.8.2010

Děsí vás už teď podzimní útok magorů z talentových šou na Nově i Primě? Pokud nemáte chuť prověřit svůj dávivý reflex přehlídkou ubožáků s číslem na prsou, koukněte na náš přehled podzimních seriálových dobrot.

Arrested Development – americká rodina tupců a jejich zachránce

Rodina je jako exkrement, čím jste jí blíže, tím víc smrdí. A v rodině Bluthových zapáchá podivností opravdu každý. Jediný normalitě blízký člověk, hlavní postava Michael Bluth (Jason Bateman) má nehorázně przněný život. Nahnědle se na něj lepí hned tři jeho neschopní sourozenci, otec tunelář a rozmazlená matinka. Fotřík, hlava Bluth Company, stavebního developera, vytuneluje vlastní firmu a na daních podvede stát o pár milionů. Když se celý jeho tunel propadne, zabaví policie rodině všechen majetek. Rozhazovačná matka, neschopný kouzelník, blond fiflena a její latentně homosexuální manžel, natož kretenoidní bratřík jsou v loji.

Jediný, kdo může famílii vytáhnout z nejhoršího je Michael. A protože je středostavovský, bílý američan se sociálním pojištěním, na rodinku se nevyprdne. Což je ve všech asi šedesáti třicetiminutových epizodách amerického sitkomu krutě vtipné, i když byste nad scénářem určenou tupostí a nešikovností postav radši brečeli.

Velmi žertovná je v celém seriálu linka „láska k sestřenici“ (koukněte na ukázku), která dokazuje skvělý casting i v dětských rolích“ Seriál ještě český éter nerozvibroval, pravděpodobně také proto, že komedie o tunelování běží každý den už desetiletí ve zpravodajství.

True Blood – vampýři elegie

Po staletích tajného sání vystoupili upíři z ilegality. Japonci vyvinuli nutriční nápoj True Blood. Vampíři už nemusí obtěžovat lidi vysáváním. Liga Amerických Upírů v mediální válce bojuje za svá práva. Některým upírům to ale sakra vadí.

V nudně nehybné atmosféře amerického státu Louisiana, uprostřed lesů, bažin, starých, rozvrzaných, koloniálních domů v městečku Bon Temps nechtěně pocuchá poklid Bill Compton. Charismatický upír, který chce žít “mainstreamově”. Jeho vystoupení z ilegality odstartuje seriál vražd, zjevení tajemných postav a přitažlivých vizuálních hrátek s litry červeně obarveného kukuřičného sirupu.  

Unikátní je atmosféra celého vampýrského seriálu, který teď v USA běží už ve třetí sérii. Mystično a zadumaná nehybnost tradiční americké Louisiany dává každému dílu (už od ďábelsky přitažlivé znělky) netradiční, seriály neokoukanou příchuť. Famózní doplnění celé série je hudba, kterou jinde neuslyšíte.

Peníze na litry umělé krve dali producenti HBO. Voice-over dabingem klasicky pomrvená první i druhá série běžela na česky mutovaném kanálu televize, která není televize, několik loňských večerů.

Mad Men – zlaté časy amerického šovinismu

Končí padesátá léta. Americká střední třída se dusí v konzumním přepychu a světu vládnou šovinističtí chlápci s úzkou kravatou a kentkou v koutku. Reklamní tornádo masíruje dobré americké hospodyňky, stejně jako McCarthyho komise všechny potenciální komunisty. Jak být správnou ženou a matkou vymýšlí v reklamních kampaních pánové v dvouřadých oblecích. Počestně ženatí, kteří o obědové pauze píchají své sekretářky snad jen proto, aby se tím mohli pochlubit odpoledne u skleničky Jacka Danielse, která při pracovní poradě nesmí chybět.

Pánové s prstýnkem a golfovou holí si užívají svou končící nadřazenost, která už brzo shoří společně s podprsenkami všech radikálních feministek. V dramatickém seriálu Mad Men si můžete vychutnat dobovou každodennost kanceláře velké reklamní společnosti, těsně před tím, než hipíci pomočí americký sen.

Hodinové díly amerického seriálu produkovala menší společnost AMC a bodovala s ním nejen u redaktorů časopisu Rokliny Stone, který sérii označili jako „nejlepší šou, jakou kdy kdo natočil“. Mad Men získal svou první sérií (nyní se vysílá už čtvrtá) také několik prestižních Zlatých glóbů za nejlepší drama roku.

How I Met Your Mother – Má mě ráda, nemá mě ráda v nekonečné smyčce

Hloupější a okleštění Přátelé. Seriál, který získal megavelkou popularitu i v Česku (a to ještě před tím, než jej odvysílala prorocká Prima COOL). Scénáristé vyloučili krom vztahových tanečků všechna témata a zdá se, že vyhráli. A není se proč divit, roztáhnout přemítání „má mě ráda, nemá mě ráda“ na pět sezón je opravdové umění.

Na vtípky chudší seriál vychází z celkem přitažlivé konstrukce retrospektivního vyprávění otce dvou dětí o tom, jak vlastně poznal jejich matku. Celé vyprávění připomíná ale Cimrmanova Hamleta bez Hamleta a proklamovaná matka se v celém seriálu neobjeví ani jednou. Taky umění svého druhu.
 
Celému ansamblu jednoznačně kraluje blonďatá přerostlá dětská hvězda Neil Patrick Harris, který začínal v roli náctiletého lékaře v seriálu Doogie Howser, M.D.. A který je dnes, přes svou homosexualitu, notně obsazovaný do rolí nadržených děvkařů (viz Zahulíme, uvidíme). I v HIMYM si s chutí střihnul frajerského kurevníka, který se stará o více než polovinu vtipných scén modifikacemi své svaté fráze „Suit-up“, čili vyoblekuj se.

Generation Kill – děkujeme, že volíte republikány

Jedna z prvních reflexí druhé americké invaze do Saddámovy země. Filmová minisérie HBO v padesátiminutových dokumentově laděných dílech ukazuje průzkumnou jednotku U.S. Marines, kteří polovinu každého dílu tlachají přes vysílačku blafy o arabáčích v pyžamu a v druhé polovině si stěžují na to, že si ani pořádně nezastříleli. Přes mírnou fádost děje, o které se jen můžeme domýšlet, je-li uměleckým záměrem dokumentárního ztvárnění jednotvárnosti války, shrábl seriál několik EMMY cen.

Vysledovat ale v jakémkoli díle a nebo dokonce mezi jednotlivými epizodami jakýkoli náznak děje nebo zápletky je pro diváka těžší, než najít v Basře otevřený McDonald. Užívat si můžete spíše sem tam vtipné hlášky hlavních hrdinů. Na své si ale v seriálu, který na HBO už proběhl i českými obrazovkami, přijdou hlavně fanoušci vojenské historie respektive současnosti. Vychutnat si můžete nejen zapeklité zkratkování a kódování americké armády (MRE – Meal Ready To Eat, Oscar Mike – být v pohybu) ale hlavně chvílemi překýčovatělé pohledy na rychle pádící kolony Hummerů a jiné techniky.

Nurse Jackie – smažka na sále

Další skvělý kousek z produkce společnosti Showtime, která točí také třeba velmi úspěšný seriál o masovém vrahovi Dexter. Jackie, zdravotní sestra New Yorské pohotovosti je něco jako doktor House bez bílého pláště, zato s větší závislostí na práškách proti bolesti.

Ledově vtipný cynismus hlavních postav dává každé pětadvacetiminutové epizodě komediálního seriálu skvělý drive. Jackie, která si před každou směnou preventivně šlehne nějakou tu dobrotu dodanou jejím milencem z nemocniční lékárny, si na svém oddělení vytváří vlastní pravidla sesterské (ne)profesionality. V seriálu, který v Česku zatím nenajdete, kraluje Edie Falco (hvězda seriálu The Sopranos) jako feťácká sestra s dobrým srdcem a šikovnýma rukama.

Perverzákovi s diplomatickou imunitou, kterému znásilňovaná dívka ukousla ucho spláchne zbytky jeho lalůčku do záchodu. Umírající kolegyni na její přání namíchá poslední koktejl z morfia. Školačce, která se stará o umírající matku šoupne do kapsy balíček tisícovek po mrtvém drogovém dýlerovi. Dvacet let praxe jí, zdá-se, naučilo vlastní spravedlnosti.

Cynismus a krutě pragmatický humor by zakyslé mladé stařenky odkojené Ordinací v růžové zahradě neunesly. Vy byste ale rozhodně neměli na nic čekat a podzim strávit v náručí Jackie.

Ivo Dostál
Autor se dlouhodobě zabývá zahraniční seriálovou produkcí. Hlavně u kávy.