ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5966 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Top 33 skladeb za rok 2008 podle MTV

0 Redakce 14.12.2008

"Po hudební stránce nejlepší na roce 2008 bylo, že to nebyl rok 2007.“ Touto konstatací začíná svůj článek James Montgomery, jeden z nejpopulárnějších moderátorů MTV, a autor rubriky In Bigger Than The Sound na internetových stránkách televizní stanice.

Montgomery se jako obvykle i letos ujal nelehkého úkolu sestavit hitparádu nejpozoruhodnějších skladeb uplynulých 365 dní. V článku ke své letošní hitparádě, autor interpretuje události v hudebním průmyslu z posledního roku jako paprsek naděje – oproti katastrofickému roku 2007, který se co do prodeje desek zapíše do historie jako mimořádně špatný. V roce 2008 dle Montgomeryho zoufalých výkřiků typu „O, Bože, průmysl jde do háje!“ bylo nesrovnatelně méně.

A našel se i umělec (Lil Wayne), který během pouhého týdne prodal milion desek. Objevila se nová inteligentní pop hvězda (Katy Perry), která totálně ovládla televizní a rádiové stanice, а rockový veterán (Kid Rock) přišel s hitem, který se svým úspěchem vyrovnal hitům velkých hvězd současné scény Rihanny a Justina Timberlaka. Sám přitom Rihannu (která je interpretkou s největším počtem hodin v éteru MTV za uplynulý rok), do svého žebříčku nezahrnul.

Chybí v něm také Britney Spears, která zaznamenala triumf na Evropských cenách MTV. Krátce po zveřejnění Top 33 Montgomeryho proto na moderátora zaútočili diváci nejsledovanější hudební televize na světě. Televizní hvězda musela následně publikovat nový článek, v kterém vysvětluje, proč nezahrnul zmíněné pop ikony do hitparády. Kdybychom to zjednodušili, Mongomery se přiznává, že hlavním kritériem pro jeho volbu byl jeho vlastní vkus. Snažil se ovšem údajně vzít také v potaz reakce kritiky na konkrétní hit i jeho „kulturní dopad“. „Womanizer může být číslem jedna, ale pro mě jeho místo není ani v desítce nejlepších skladeb jejího vlastního Top. Nelze pozorovat žádný progres, není tu přechod k další rovině, není tu žádný ,Oh, wow, co to bylo?!´ okamžik. Jednoduše – Britney je prostě Britney – a pokud je to OK pro její fanoušky, není to OK pro mě,“ obhajuje Montgomery své rozhodnutí nechat blonďatou zpěvačku mimo svou hitparádu.

Právě díky svým postojům, i kvůli tomu, že se do jeho hitparády umístili TV on the Radio, které Rolling Stone označili za kapelu s nejhodnotnějším albem pro rok 2008, a další interpreti mimo kategorii „největší komerce“ jako BeckLykke Li, Portishead a MGMT, vyvolala Top 33 Montgomeryho letos vskutku slušný ohlas v hudebním světě.

MTV Top 33   
33. Katy Perry – Hot N Cold
32. The Silver Jews – Party Barge
31. Jay-Z – Jockin' Jay-Z
30. Atlas Sound – Quick Canal
29. The Airborne Toxic Event – Sometime Around Midnight
28. Tom Gabel – Random Hearts
27. Panic at the Disco – Northern Downpour
26. Beck – Modern Guilt
25. Wye Oak – Please Concrete
24. The Plastic Constellations – Phantom Canyon
23. Hercules and Love Affair – Hercules Theme
22. Ida Maria – Oh My God
21. Crystal Castles vs. Health – Crimewave
20. TV on the Radio – Golden Age
19. Leona Lewis – Bleeding Love
18. She & Him – Why Do You Let Me Stay Here?
17. Lykke Li – I'm Good, I'm Gone
16. Tyga – Coconut Juice
15. Death Cab for Cutie – Grapevine Fires
14. MGMT – Kids
13. Sigur Rós – Inní mér syngur vitleysingur
12. Santogold – L.E.S. Artistes
11. The Hold Steady – Stay Positive
10. Kid Rock – All Summer Long
9. Portishead – Machine Gun
8. The Teenagers – Homecoming
7. Kanye West – Love Lockdown
6. Katy Perry – I Kissed a Girl
5. No Age – Eraser
4. Estelle (featuring Kanye West) – American Boy
3. Deerhunter – Nothing Ever Happened
2. Beyoncé – Single Ladies (Put a Ring on It)
1. Lil Wayne – A Milli