ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4512 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

The Beatles kapelou desetiletí?

0 Redakce 9.9.2009

The Beatles nejsou daleko od získání titulu nejprodávanější kapely dekády v USA. Legenda, která se rozpadla před téměř čtyřiceti lety, se v prodejích dotahuje na Eminema, jenž s 32 miliony prodaných desek zatím drží prvenství pevně v rukou a jeho pozice ještě mírně sílí díky úspěchu novinky Relapse.

Beatles nicméně mají na kontě 28,2 miliony prodaných nosičů a právě dnes, 9.9.2009, vydává EMI set 13 remasterovaných CD, od nichž očekává, že pomohou Eminema srovnat a nakonec předběhnout. Sází se na Vánoční trh, ovšem obchodníci jsou zatím skeptičtí. Podle představitelů distribučních sítí není pravděpodobné, že by si mladí fanoušci pořídili edici 13 desek jenom kvůli novému zvuku. Jsou totiž zvyklí poslouchat hudbu z MP3, kde kvalita nahrávky není úplně rozhodujícím faktorem. Cena kolekce, jež se bude do statistik prodaných desek započítávat jako celek, nikoli po jednotlivých albech, totiž přesahuje možnosti právě té cílové skupiny, kde by Beatles mohli svou pozici ještě posílit. 

Beatles navíc postrádají jednu klíčovou výhodu. Nejsou dostupní v digitální podobě ke stažení. Tento fakt rozhořčeně komentoval Paul McCartney: "Jsme všude, ale máme velký problém s iTunes. Tedy abych byl přesný, máme problém s EMI, která není schopna distribuovat náš katalog přes iTunes a my tím přicházíme o celou jednu část publika." Trpké konstatování však zmírňuje fakt, že dnes vychází i videohra z produkce MTV Networks The Beatles: Rock Band. Její marketingová podpora ze strany MTV je masivní a samotný McCartneydo ní vkládá velké naděje: "V určitém ohledu se nám povedlo obejít absenci v internetovém prodeji našich skladeb právě tou hrou. Vždy mám rád, když se najdou zadní vrátka, kterými se podaří překonat nástrahy systému." Díky podpoře videohry by totiž mohla posílit značka jako taková a tím pádem nastartovat zájem mladé generace o skladby, které formovaly celý další vývoj pop-music.

Pokud tedy EMI zvládne dořešit velký nedostatek s legálními downloady Beatles v iTunes s podílem 25 % na americkém trhu, mohla by se kapela někdy kolem Vánoc stát nejprodávanější skupinou desetiletí.

PS