ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18491 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Soulož za prachy na Nově prohrála, minisledovanost má i zpěvácká prostituce

0 Redakce 2.3.2011

Hororový  start nového roku zažívají  nováčtí programoví specialisté. Po krutě prohrané sázce na tureckou telenovelu Tisíc a jedna noc, nevyšel ani záložní program pro zpěvácké exhibicionisty, pátá(?) řada okoukaného hledání Superstar.

Potěšit a pobavit diváky okopané a poraněné krutou všední realitou měl každý  večer zahřát a potěšit nekonečný seriál z teplého Turecka Tisíc a jedna noc. Na poloviny rozseknuté díly chtěla Nova servírovat celý rok, každý den v hlavním vysílacím čase. Odvážnější a logičtější sázkou by snad bylo už jen tipnout Baník jako vítěze Ligy mistrů.

Generálové jsou ale všichni až po bitvě. Před prvními díly si ani ostřílení mediální experti nebyli jistí, jak seriál, ve kterém jsou snad všechny potřebné ingredience úspěchu (láska, doktoři, krásní lidé, leukémie) dopadne. Nova na své tiskovce k novému jarnímu vysílacímu plánu, podle serveru Médiář.cz hrdě oznamovala, že to bude „masakr“.  
A byl. Tak rychle Turci neutekli ani od obležené Vídně. Po prvním týdnu Nova nezvykle rychle, o to asi s větším děsem, cizokrajnou telenovelu šoupla na podvečerní důchodcovský čas 17:30. U důchodců totiž turecké teplo uspělo. V atraktivnější skupině diváků mezi 15 a 54 koukalo na Šeherezádu a spol. podprůměrných půl milionu lidí.

Jak naloží s dalším rozstřeleným pilířem jarního schématu, stokrát ohranou licenční soutěží Československo hledá superstar ještě jisté není. Jisté ale je, že „úspěšný a velmi silný program,“ jak chrchlající Superstar označila Nova na své tiskovce, v hlavním vysílacím čase prohrál i s reprízou (!) českotelevizních hrátek tv starce Mirka Donutila.  

Sukces nebo propadák?

„Nova chtěla původně odvysílat celkem 179 dílů Tisíce a jedné noci – první dva týdny to vycházelo až na osm dílů týdně, pak od pondělí do čtvrtka každý den jeden,“ popisuje Ondřej Aust, editor serveru Médiář.cz. „Proto byly jen dvě možnosti, jak to dopadne. Buď fenomenální úspěch, pak by nebylo co řešit. Anebo vlažnější přijetí (přičemž na míře vlažnosti už tolik nezáleželo), a v tom případě byl odsun z hlavního vysílacího času jediným možným řešením,“ říká Aust, který televizní produkci sledoval také v pravidelné rubrice Lidových novin. „Pověstného "českého  diváka" nepovažuji za odlišného od publik v ostatních zemích, ale přece jenom si od dob Dallasu a Esmeraldy stačil zvyknout na kvalitnější televizní produkty, včetně domácích,“ vysvětluje Ondřej Aust.  

Nova přesunula Tisíc a jednu noc hned za Odpolední Televizní noviny, které mají solidní sledovanost. Telenovela se v podvečer bude překrývat s reprízami Nemocnice na kraji města na ČT1 a show Prostřeno! Televize Prima. „Na oba tyto pořady se dívají hlavně starší, proto je dost dobře možné, že turecký cyklus v odpoledni udělá slušná čísla a Nově ve výsledku pomůže,“ hodnotí editor serveru Médiář.cz Ondřej Aust. 

Turecké uši rozlítily on-line lidi  

Souboj téměř křižácký vyvolala turecká telenovela také mezi diváky vládnoucími internetem. Na rozdíl od důchodců, kteří pokorně přijali implantaci dalšího levného prefabrikátu, byli mladší (a Novou také poptávanější) diváci nekřesťansky kritičtí.

V Československé filmové databázi získala telenovela minimalistické pětiprocentní hodnocení, zato však maximální počet reakcí (444) v diskusi. Přes pět tisíc fanoušků měly taky skupiny, které se proti tisícovce nocí kriticky vymezily na Facebooku.  

Téměř křižácký  odpor vtipně dokumentovala taky mapová analýza na serveru Mediaguru.cz agentury PHD. (http://www.mediaguru.cz/domu/mediaguru-vi-proc-turecka-telenovela-v-cr-neuspela-analyza.html ) Podle ní grandiózní úspěch Tisíce a jedné noci zajímavě koresponduje s historickými hranicemi Osmanské říše. Na českém území se Turci dostali maximálně k Olomouci a tak, podle Mediaguru.cz, nestihli zakřivenými šavlemi (na rozdíl od bratrů Slováků a Slovinců) místní populaci dostatečně kulturně předpřipravit. „Čím víc dramatu, naivní nereálné lásky, bohatství, hezkých šatů, domů, aut, tím líp. Lidé prostě utíkají od svých obyčejných životů do nereálných příběhů,“ popisuje tureckou televizní chuť Julie Urbišová, novinářka žijící v Turecku.  

Proč televizní  kebab Čechům nejede?

„Češi jsou zvyklí na jinou tvorbu. Spíš řešíme malé každodenní problémy, řešíme je nad pivem, pak nad tím mávnem rukou a řeknem, ono to nějak dopadne. I v českých seriálech,“ pokračuje Urbišová, která sleduje českou i tureckou mediální scénu. Pro Turky je základem jedno velké drama. „Velké téma na začátek, jako tady leukémie dítěte, neshody v rodině a už to jede,“ říká Urbišová. „Znám například pána, staršího právníka, který se na ten seriál díval jen kvůli postavě hrdého starého Turka, protože mu připomínal staré časy, jak to chodilo v zemi dřív, jak se muselo ctít slovo otce,“ popisuje místní mediální recepci.  

Seriál vznikl pro turecký trh a podle Urbišové nikdo při jeho výrobě vůbec nemyslel na to, že by se někdy dostal třeba až Česka. „Vše je typicky turecké, pro Čechy, kteří žijí naprosto odlišně, to působí jako z jiného světa. Všechno to vypadá přehnané, ujeté a nereálné,“ vysvětluje rozdílnost reálií Julie Urbišová, která v Česku vystudovala mediální komunikaci. „Na druhou stranu, kdyby v Turecku začali vysílat českotelevizní Cukrárnu nebo nováckou Ordinaci, usnuli by Turci nudou, oni potřebují vzrušení a drama.“  
 

PhDr. Ivo Dostál
Autor se dlouhodobě zabývá  českou i zahraniční seriálovou tvorbou a vařením.

Foto: TV Nova