ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29174 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Souboj talentů

0 Rémy Martin 21.11.2013

Nedávno jsem se zde zabýval fenoménem Paganiniho. Zmiňoval jsem se o tom, že legenda, která o něm dodnes žije, je legenda o zázračném houslistovi. Pověst houslisty je tak silná, že se zapomíná na to, že Paganini v některých případech sám složil hudbu velmi vysoké úrovně.

Tedy, stala se mu věc, která v dějinách není neobvyklá. Jeho schopnosti si konkurovaly. Bach pro nás například představuje především legendu o geniálním skladateli a ta je tak silná, že se o ostatních jeho schopnostech příliš neví. Nebo třeba kameraman Josef Illík (natáčel filmy jako Ucho, Kočár do Vídně, Kladivo na čarodějnice, Tři oříšky pro popelku atd.) se stal v kameře tak slavným, že se zapomnělo na to, že původně byl světový fotograf, který dokonale ovládal tzv. americkou retuš. Nebo nakonec i Buster Keaton. Svět si ho pamatuje jako fenomenálního filmového tvůrce němé éry, ale už se málo ví, že byl, stejně jako Illík, skvělý fotograf, který mimo jiné nafotil ikonické fotografieMarilyn Monroe a napsal zásadní knihu o barvách ve fotografii.

A tak se i Paganinimu stalo, že na něj celý svět myslí jako na zázračného houslistu, nikoliv jako na skladatele. Nazval bych tento jev konkurencí talentů. Ovšem s tím se potýkají samozřejmě pouze ti, kteří jich mají více. Takových úkazů je v dějinách opravdu mnoho a vždy to skončí podobně. Jako kdyby lidstvo mělo pocit, že jedinec může být geniálním pouze v jednom oboru.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.