ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13423 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Paganini a teorie deseti tisíců hodin

0 Rémy Martin 18.10.2013

Celkem jistě víme, že Paganini již od dětství do svých 19 let cvičil denně minimálně deset hodin a to takovým způsobem, že zanedbával výživu, pohyb, kontakt s denním světlem, hygienu i sociální vztahy. Výsledkem bylo to, že již v mladém věku měl Paganini tak chatrné zdraví, že se s ním problémy táhly celý život. Vážil zhruba pouhých padesát kilogramů a již v raném věku ztratil všechny zuby.

Tato poměrně skličující situace ale zřejmě přispěla k Paganiniho géniu. Existuje psychologická teorie, která je sice empiricky takřka nedokazatelná, nicméně přesto ověřená praxí – teorie deseti tisíců hodin. Ta tvrdí, že lidský mozek je bez ohledu na věk schopen se v konkrétní činnosti dostat na své osobní maximum v okamžiku, kdy se této činnosti soustavně a intenzivně věnuje cca 10 tisíc hodin. A to, jak víme, v případě Paganiniho šlo velice rychle.

Pak již skutečně není nutné po zbytek života příliš cvičit, protože maxima je již dosaženo. Mnohý si ale nevšiml, že se Paganini několikrát projevil i jako fenomenální skladatel. Z jeho 24 capriccií je totiž minimálně prvních dvanáct doslova neskutečných. Jen je zahrát tak, aby to posluchačům došlo… Zatím s nimi totiž všichni zápasíme a čekáme na druhého Paganiniho.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.