ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5481 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ostře nabitý karlovarský festival

0 Redakce 10.7.2008

Z bitevního pole v Karlových Varech, z největší české filmové přestřelky zdraví váš válečný zpravodaj.

V nabídce letošního festivalu nechybí sekce pro hudební fajnšmekry, a právě té se budeme nejvíce věnovat.

Pod hlavičkou „2008: Hudební odysea“ ve Varech běžely nebo poběží největší trháky uplynulého roku, které vznikly na křižovatce mezi světem hudebním a filmovým.

Divácký úspěch sklidil milý a poetický dokument Sigur Rós: Heima. Milovníkům této specifické post-rockové formace film nabídne pohled do zákulisí kapely, který dokonale souzní s atmosférou jejích skladeb.
Vycházející hvězda hudebního experimentátora Arthura Russella bohužel má několik let zpoždění, génius alternativy zemřel již v roce 1992 na AIDS, až v současné době se ale jeho tvorba dostává do módy. Snese srovnání s nikým menším než s Bobby McFerrinem. Jeho život mapuje film Arthur Russell: Riskantní kombinace.

Život a hudba Lee „Scratche“ Perryho je dokumentem o excentrickém jamajském muzikantovi, který na jednu stranu definoval moderní reggae a dub, vymyslel útvar zvaný remix, na druhou stranu byl ale nechvalně proslulým nezvladatelným živlem. Vlastníma rukama například postavil a později i podpálil vynikající nahrávací studio Black Ark.

V dalších sekcích festivalu se potom promítají i hity jako Shine A Light Martina Scorseseho o Rolling Stones, nebo filmařsky naprosto výjimečně vystavěný příběh Boba Dylana s názvem I´m Not There.

Zevrubnou reportáž o dění na festivalu očekávejte brzy poté, co nastane na západní frontě klid.

JAKUB ANDĚL (Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech)