ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29011 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

O smogu nejen hudebním

0 Rémy Martin 25.6.2013

Občas procházím absolutním centrem Prahy a míjím obchody, restaurace, kavárny, stánky a pouliční prodejce. A ze všech těchto podniků se ozývá hudba. Téměř vždy hlasitě – tak, aby zněla ulicí pokud možno co nejdál. Praha je sama o sobě ve svém centru jednoznačně nejhlučnější město, které znám. Rád bych podotknul, že porovnávám s městy Evropy, ale mohu porovnat například i korejské megaměsto Soul a bylo překvapivě velice tiché…

Relativně úzké ulice Prahy a fakt, že je postavená v kopcovitém terénu, pravděpodobně působí jako zesilovač všech těch hrajících hudeb. Češi jsou posedlí láskou k všudypřítomné hudební produkci. Je to tak trochu naše specifikum, na druhou stranu nic výjimečného. Jde mi spíše o míru používání hudby a o její hlasitost a všudypřítomnost. Navíc v hlučné Praze musí být i hudba hlasitější, aby nezanikla v okolním hluku. A tak se točíme v kruhu a hlasitost narůstá.

Nevím jak vy, ale mám mnohokrát vyzkoušeno, že když přijedou lidé z tišších oblastí do pražského centra, dostaví se u nich po krátké době únava a potřeba spánku. Únava se dostaví poté, co je psychika atakována hlukem a zmatkem – reakcí je potřeba spánku. Když opouštím Prahu, všude obdivuji a užívám si tu změnu – hluk a především hudební smog jsou v únosné intenzitě. Když si vychutnávám sklenku V.S.O.P. koňaku v takové Litomyšli, ta krása!

Existuje sdružení Hudekos, které se mimo jiné zabývá měřením zvukových hladin a upozorňuje na to, že Praha je jáma pekelná a město velice nezdravé. Představme si, že mozek má schopnost korekce. Lze to s tolerancí ukázat na příkladu zesilovače – pokud je signál natolik silný, že musíme ubrat hlasitost, co se stane? Psychika si sice umožní podmínky k přežití, ale za cenu snížení citlivosti. Mimochodem – i ptáci v Praze doslova kričí…

Touto malou stížností se připojuji k zoufalému volání – prosím, zkusme v Praze dělat méně hluku! Co si o nás lidé od jinud pomyslí? A navíc, jde o naše zdraví, především psychické. A o naši citlivost. Omlouvám se, že tento se tento článek týká pouze Prahy, ale v centru je tam situace natolik extrémní, že není možné se o tom nezmínit.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.