ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15234 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Novost pro novost

0 Rémy Martin 20.6.2013

Navštěvuji koncerty aktuální soudobé klasické hudby a téměř vždy si kladu otázky, co vlastně dělá hudbu hudbou. Podivuji se nad tím, proč se skladatelé tak brání použít osvědčené řemeslo svých předchůdců a zdá se jim, že právě touha být nový a neotřelý se neslučuje s používáním řemesla starých mistrů. Jenže novost a originálnost si nelze vynutit novostí a originálností. Tomuto se říká tautologie – tj. stav, kdy něco dokazuji dokazovaným, nebo vysvětluji vysvětlovaným a podobně. K originalitě se dá s dávkou štěstí dospět ovládnutím standardního řemesla. Tedy novost vyrůstá ze starého. Pak to teprve není tautologie a začarovaný kruh.

Praxe bývá dnes často opačná a velcí a pokrokoví mistři, kteří přinesou něco zásadního, se tímto způsobem samozřejmě neobjevují. Snažit se o něco nového tedy novost nepřináší. A pokud někteří skladatelé přeci jen projeví snahu navázat na přerušenou tradici, jsou samotnou kulturní obcí odvrženi s připomínkou, že taková hudba tu již byla. Tedy opravdu začarovaný kruh. Ovšem to je mírné nedorozumění – samozřejmě je nesmysl psát symfonie jako Brahms. Jde tu o ovládání skladatelského řemesla alespoň předcházející epochy. Teprve to mohu bořit nebo s ním polemizovat.

Tak jako tak má sevření přísnou formou ještě další výhodu a ta spočívá v jisté nesvobodě. Toto sevření totiž omezí případnou absenci nápadu nebo bezradnost autora a nenechá ho spadnout do bezbřehé subjektivity, ve které se projevuje spíše to horší z člověka. Možná proto je současná klasická hudba někdy těžko stravitelná…

Ve středu 19. června hrála v Praze kapela Portishead – je jasné, že forma jejich hudby je jednodušší a méně sofistikovaná než například hudba Beethovena. Jenže je znát, že muzikanti nestaví na vodě. Jejich hudba má formu. Zkrátka, hudbě ve své oblasti dokonale rozumějí a díky tomu přinesli něco nového, kvalitního a krásného… Na rozdíl od častých avantgardních pokusů mnohých skladatelů současné klasiky…

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00, lichý pátek v 10:00 a sudou sobotu ve 12:00 poslouchejte Vybrané tóny Rémy Martina na rádiu Classic.