ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16261 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nová koncertní síň v Praze, ano nebo ne?

0 Rémy Martin 5.3.2015

Minimálně poslední dva roky se v řadách odborné veřejnosti diskutuje o tom, zda Praha potřebuje novou koncertní síň. Vedoucí osobnosti tohoto hnutí argumentují tím, že reprezentativní budovy k provozu hudebních produkcí mají všechny významné metropole. Pravdou je, že nové koncertní prostory vybudovali od roku 2000 například v Helsinkách, Kodani, Hamburku, Římě a dalších pětapadesáti evropských městech. Tyto koncertní síně jsou multifunkční, slouží současně jako galerie, kavárny a komunitní prostory. Zaslouží si tedy novou koncertní budovu také Praha?

Z funkčního hlediska jistě ano. Tak významné kulturní středisko, jakým Praha bezesporu je, si jistě nemůže „na věčné časy“ vystačit pouze se dvěma velkými sály, kterými v současné době disponuje, tj. Dvořákovou síní Rudolfina a Smetanovou síní v Obecním domě. Moderní koncertní sál s dostatkem míst, kvalitním zázemím a dobrou akustikou Praze prostě chybí. Otázkou tak zůstává, kde by moderní hudební stánek měl stát, za jakých podmínek by měl vzniknout a samozřejmě také, jaké funkce by měl plnit. 

Odborníci do tohoto tématu zasvěcení tvrdí, že to, kde bude budova stát, je daleko důležitější, než jak bude vypadat. Z tohoto pohledu se jako nejživotaschopnější ukazují dvě hlavní linie protínající Prahu, jež se pro stavbu významných budov nabízejí, a to tradiční Vltava a magistrála, byť nemilovaná. Do budoucna se totiž počítá s tím, že tato dopravní tepna bude o poznání klidnější.

Navzdory diskusím ovšem pro realizaci nového koncertního domu moc konkrétních kroků dosud učiněno nebylo. Za jeden se dá považovat „Memorandum o spolupráci a vzájemné podpoře při vzniku nového koncertního sálu“, které v dubnu roku 2010 podepsal tehdejší primátor Prahy Pavel Bém s Romanem Bělorem, zakladatelem a mluvčím Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu. 

Milí čtenáři, napište mi na můj blog či FB profil, co si o tomto tématu myslíte, a také to, kde by podle vás měl nový reprezentativní stánek, pokud vůbec, stát. Že bychom opět oživili téma parku na Letné?

Děkuji a přeji vám o oktávu výraznější kulturní zážitky.

Váš Rémy Martin

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.