ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9286 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nostalgické krasosmutnění fotografa Jana Reicha

0 Redakce 27.7.2012

V Tereziánském křídle starého královského paláce na Pražském hradě probíhá výstava Jana Reicha nazvaná prostě Fotografie (s podtitulem Příběh fotografa narozeného v roce 1942 v Praze). Kolekce zahrnuje více než 420 originálů černobílých snímků, které jsou v podstatě umělcovým obrazovým deníkem.

Všechny důležité milníky Reichova života jsou precizně zdokumentovány. Od prvních zákoutí Prahy přes zátiší, portréty cirkusových umělců (v roce 1964 se fotograf nechal zaměstnat u cirkusu), toulky českou krajinou, momentky z Paříže (mapuje Reichův devítiměsíční pobyt zde) až po normalizační dokumentární fotografie nenávratně zmizelých částí Prahy.

Expozice tak komplexně ukazuje široký záběr jeho talentu. Návštěvník je vlastně ze všech stran atakován různými uměleckými postupy, takže mnohdy těžko vstřebává vše, co jednotlivá díla chtějí sdělit.

Velice zajímavá je část expozice nazvaná De Paris, která ukazuje metropoli nad Seinou zvláštním, jemně posmutnělým způsobem. Reich ji vidí očima obyčejného člověka, který se toulá po trzích, nábřežích a parcích. Někdy máte pocit jakoby s lidmi kolem jen tak klábosil a mezi řečí občas zmáčkl spoušť. Mistrovství fotografa se pozná tak, když jeho snímky působí nenuceně a na první pohled jednoduše.

I tak klišovitou dominantu Paříže, jako je Eiffelova věž, vidí Reich trochu jinak. Pouze jako symbol určitého místa, který v druhém plánu celkovou kompozici finálně dotváří. To, co je hlavní, probíhá na snímku vpředu – ruch ulice a lidé spěchající hektickým dnem.

Druhou výraznou kapitolou expozice je část nazvaná Mizející Praha, která v sobě mísí archaickou poetiku místa s historickým popisem zaniklých míst Holešovic, Smíchova či Strahova.

Některé fotografie působí jako by vypadly z románů spisovatele Foglara. Na oprýskaných zdech jsou reklamy z časů dávno zašlých, na ohradách loga zaniklých sportovních klubů a komíny dnes již mýtických továren či přístavů. Jejich doba sice dávno minula, přesto si v sobě nesou genius loci alespoň na černobílých fotografiích.

Jan Reich je nejen fotografem s originálním popisem situací, ale je i dokumentaristou a svědkem časů uplynulých. Díky němu se můžeme vrátit proti proudu času a vidět věci v poněkud jiných souvislostech.

JAN ŠÍDA

Foto: katalog výstavy