ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17637 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nejrychlejší klavírista světa

1 Rémy Martin 28.11.2014

Nejsem příznivcem rychlosti, v hudbě stejně jako v životě. O to víc mě na mých toulkách po světě klasické hudby zarazila zpráva o klavíristovi ukrajinského původu Lubomyrovi Melnykovi, který se svrchovaně prohlašuje za nejrychleji hrajícího klavíristu světa.

Melnyk tvrdí, že jeho prsty jsou schopny zahrát až 20 not za vteřinu. Nedalo mi to a pustil jsem si ukázku s jeho uměním. Přiznávám bez mučení, že jsem doposud nic podobného neslyšel (a ani neviděl). Sic jsem se snažil, co mi uši stačily, každou Melnykem zahranou notu jsem „prostě fyzicky“ postřehnout nedokázal.

Ukrajinský umělec o svému hraní říká, že je jako z jiného světa, a pokud by se měl držet na planetě Zemi, tak používá přirovnání, v němž tvrdí, že zaposlouchat se do jeho hudby, je jako nechat se unášet proudem dravé řeky. A z umělcova pohledu prý při takto rychlém sledu not za sebou dochází k absolutnímu sžití se s nástrojem. Vy sami se stáváte klavírem a každý úder prochází bytostně skrze vás.

S velkou dávkou sebevědomí o sobě Melnyk prohlašuje, že je to on, kdo po dlouhých 300 letech přináší první skutečnou revoluci do hry na klavír. Tím vlastně pomíjí Ference Liszta, který je pro svou virtuozitu dodnes považován za největšího průkopníka v této oblasti. Je otázkou příštích dnů, týdnů a možná i měsíců, jak na toto tvrzení zareaguje odborná, ale i laická veřejnost.

Ať je to, jak chce, o Lubomyru Melnykovi momentálně mluví celý svět. Stal se hlavní hvězdou festivalu Red Bull Music Academy v Tokiu, kde se svou superrychlou hrou předvedl strhující tříhodinový koncert zahraný z paměti, a mimo jiné si víc než dobře vede i na Youtube.

Budu potěšen, když si Melnykovu hru poslechnete také, např. zde, a napíšete mi o svých pocitech na můj blog či FB profil.

 

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 18:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic Praha.