ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30954 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Náhoda nebo plagiát?

0 Redakce 11.12.2008

Britská rocková kapela Coldplay popřela obvinění kytarového mistra Joe Satrianiho z plagiátu. Dle tvrzení v otevřeném dopise, publikovaném v úterý 9. prosince na oficiálním webu skupiny, jsou veškeré podobnosti v uvedeném instrumentálu „zcela náhodné“.

Jak jsme již informovali, Satriani podal minulý čtvrtek u soudu v Los Angeles žalobu, v které obviňuje Coldplay, že začlenily do svého singlu Viva La Vida úryvky z jeho skladby If I Could Fly z roku 2004 . Skupina, která byla čerstvě nominovaná na sedm cen Grammy, mimo jiné právě i za inkriminovaný singl, popírá (celkem očekávaně) jakékoliv úmyslné přebírání idejí. „Pokud jsou tu jakékoliv podobnosti mezi našimi kompozicemi, jsou zcela náhodné a stejně překvapivé jak pro nás, tak i pro něho,“ reagovali Coldplay ve svém oficiálním prohlášení. „Joe Satriani je velkolepý muzikant, není však autorem skladby Viva La Vida. S veškerou úctou jej žádáme, aby přijal naše ujištění, a rádi bychom mu popřáli hodně štěstí v jeho dalším tvůrčím snažení.” Dle všeho se však Satriani nespokojí s jejich tvrzením. Přinejmenším o tom vypovídá jeho nedávný komentář pro Music Radar, v kterém se kytarista nechal slyšet: „Udělal jsem všechno pro to, aby se nešlo k soudu, Coldplay však odmítli o tématu mluvit. Chtěli, aby se na vše zapomnělo. Možná si mysleli, že to ten mrňavý kytarista vzdá, nevím.

Odborník na otázky intelektuálního vlastnictví Oren J. Warshavsky, společník newyorské firmy Baker Hostetler, ujistil Satrianiho, že má šanci vyhrát v případě, že se mu podaří prokázat „obzvlášť markantní podobnost“ mezi oběma kompozicemi (s čímž už si mimochodem úspěšně pohráli sami fanoušci a zveřejnili výsledek na YouTube:

 

Soud pak přijme jako vysvětlení spíše napodobování, nežli náhodu. Kromě toho, skladba Satrianiho je již pár let na světě a je poměrně populární, což bude rozhodně „logičtějším a přesvědčivějším argumentem“, než je tvrzení Coldplay. Ovšem není ani vyloučeno, že soud může dospět k názoru, že skupina okopírovala některé party nevědomky.  

Pokud vyhraje u soudu, má Satriani šanci získat veškeré příjmy Coldplay ze singlu Viva la Vida, jehož autorství je připisováno zpěvákovi Chrisovi Martinovi, baskytaristovi Guyovi Berrymanovi, kytaristovi Johnnymu Buckland a bubeníkovi Willovi Championovi, a název je inspirován obrazem známé mexické malířky Fridy Kahlo.

V souvislosti s tématem by nebylo od věci připomenout, že v posledních letech jsou soudy o autorská práva na denním pořádku. Na začátku nového tisíciletí musel Michael Bolton zaplatit přes pět milionů dolarů The Isley Brothers, kteří jej obvinili, že si v písni Love Is a Wonderful Thing zapůjčil melodii z jejich stejnojmenné skladby z roku 1966.  George Harrison v My Sweet Lord údajně také nechtě napodobil hit dívčí kapely The Chiffons He's So Fine – nakonec se však stal sám vlastníkem práv na tuto píseň skupiny. Nejžhavějším podobným příkladem je ale čerstvě prohraný soud irského kytaristy Garyho Moorea, který musí zaplatit německé kapele Jud's Gallery odškodné (v zatím nestanovené výši) za to, že údajně ukradl sólo ve svém velkém hitu z roku 1990 Still Got The Blues, od jejich o šestnáct let starší skladby Nordrach.

ZLATINA JEŘÁBKOVÁ