ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28670 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Moderní piráti

0 Rémy Martin 5.9.2014

V minulosti byla představa o pirátech docela odlišná. Jednalo se o surové muže drsného vzhledu, kteří se živili okrádáním obchodních lodí. Korzáři, kapeři a bukanýři, všechno to byli piráti v tom pravém slova smyslu. Vítr jim vlál ve vlasech, slunce nemilosrdně spalovalo kůži a mořská sůl dráždila znavené oči, ale nic z toho jim nemohlo zabránit v nachystání dalších kolosálních loupeží. Postupem času námořní piráti (téměř) vymizeli a začala éra pirátů virtuálních. Mě, jakožto velkého milovníka hudby, nejvíc zaujal náhlý nárůst hudebních pirátů. Tato „společenská vrstva“ má jen málo společného s korzáry, jedno je však spojuje zcela jistě. Stejně jako v 17. století oba typy pirátů odcizují to, co patří bohatým, ale místo drahých šperků a zlata se nyní zaměřují na nehmotné objekty, potažmo hudbu.

Hudba je v dnešní době záliba dostupná pro všechny. Pamatuji si na časy, kdy držitel několika málo vinylových desek byl obdivován a majitel gramofonu byl naprostým středem pozornosti pro své okolí. V současné době není neobvyklé vlastnit tisíce skladeb a je téměř nemožné vyvolat něčí údiv předvedením své majestátné hudební sbírky. Vím ale, že každý pokrok s sebou přináší určité vedlejší účinky, a tak mě ani nepřekvapuje zrod hudebního pirátství. Můžeme to považovat za jakýsi poplatek nebo daň za to, že moderní svět umožňuje každému z nás stát se hudebním fajnšmekrem.

Piráti teď zažívají zlatý věk, ale jak je potom možné, že hudební společnosti kvůli činnostem pirátů pořád nezkrachovaly? Asi to bude tím, že je stále hodně lidí, kteří si dost váží svých oblíbených interpretů a snaží se podpořit jejich tvorbu. Jak už jsem jednou psal, v poslechu hudby u mě vítězí aplikace Spotify, která za skromný příspěvek umožňuje neomezený a zároveň naprosto legální poslech hudby. V posledních letech se také objevil nový trend, kdy si můžeme sami zvolit, kolik zaplatíme za hudební album. Je to kompromis mezi umělcem a jeho posluchači, který by měl zabránit prosperitě pirátů. Díky tomu si každý může stanovit vlastní cenu vybraného díla, a tím i ohodnotit svoji spokojenost se skladbou. Koneckonců je vždy na nás, jestli podpoříme piráty nebo hudebníky. Hudba bude žít dál, a to je to hlavní.

Další články, recenze a doporučení Rémy Martina naleznete na blogu Remy-Martin.cz nebo na stránce facebook.com/RemyMartinCZ.

Každou sudou středu v 19:00 si vychutnejte pořad Vybrané tóny Rémy Martina na Rádiu Classic FM.